SiteGround: Инвестициите в AI носят растеж и ефективност
Как AI променя тенденциите, разказва Даниел Канчев, директор „Продукти и технологии“ в SiteGround
Каква е визията на SiteGround за бъдещето на произвеждането на съдържание online и как AI променя тенденциите?
Сигурно ще ви прозвучи странно, ако започна с това как изглеждаше интернет преди 20 години. Важно е обаче да се върнем малко по-назад в миналото и да разкажа какво значеше да имаш сайт в интернет преди 20 години – тогава, когато SiteGround прохождаше като компания.
Говорим за годините, в които не можехме да си представим ежедневно да си поръчваме храна онлайн, да си пазаруваме почти всичко онлайн и да следим какво правят приятелите ни с един „скрол“ в социалните мрежи просто за убиване на времето. Тогава повечето сайтове в интернет бяха информационни/брошурни или събираха хора, които се интересуват от дадена тематика, и им даваха поле за дискусии (т.нар. форуми).
След това се появиха услуги за споделяне на файлове, социалните мрежи, достъпните платформи да си направиш сам сайт, да продаваш онлайн и т.н. Техническата летва обаче продължаваше да бъде сравнително висока за хора, които никога не са работили с компютър нещо повече от това да използват Word/Excel – а какво оставаше за останалите. Човек трябваше да разбира от FTP, HTTP, PHP, MySQL, CSS/JS/HTML и други „магически думички“, както казват родителите ми.
С времето нещата станаха все по-лесни и по-лесни и така стигнахме до следващия голям проблем – не всички хора могат да пишат добре текст, да рисуват добре, да правят хубави снимки. Преди няколко години се появиха първите много добри generative AI модели и всички тези хора вече нямат проблем – имат възможност пред себе си!
Дигитализацията вече върви ръка за ръка с „AI-тилизацията“. Всеки вече има възможност да създава съдържание в интернет, да го промотира, да продава онлайн и да развива бизнеса си. Хората вече не са изправени пред бял лист хартия.
Точно това е бъдещето на всички услуги, които искат да бъдат конкурентоспособни. Ако преди 10 години ние продавахме хостинг, то сега продаваме софтуерни продукти, които дават на клиентите ни всички необходими инструменти, нужни им, за да успеят онлайн. И AI е огромна част от всичките ни продукти – без него хората няма да могат да правят страхотни сайтове, да пишат убедителни имейл кампании, да продават повече онлайн.
Какви конкретни AI-базирани решения сте интегрирали в продуктите си досега?
В SiteGround имаме стратегия за интегриране и развитие на AI технологии. Двете главни направления, по които работим, са:
А) Повече AI-базирани функционалности в продуктите ни
Целта ни тук е повече от ясна – клиентите ни трябва да получат възможно най-много функционалности, които използват AI. Така ще успеят по-бързо да развият бизнеса си онлайн. Ето и няколко конкретни примера, които са част от продуктите и услугите ни:
- AI Assistant, който помага на клиентите ни да пишат добри имейл маркетинг кампании.
- AI Assistant, който може да генерира персонализирано съдържание за сайтовете на клиентите ни.
- AI-Based Security Layer – блокира лош трафик към клиентските сайтове, спира спам имейл съобщения и засича зловреден код, който може да достигне до клиентски сайтове.
Б) Повече използване на AI технологии вътрешно в компанията
Вътрешно в компанията ползваме AI технологии за автоматизиране на процеси, анализ на данни, документация, включване на нови хора в екипите. Определени AI инструменти също могат да пишат код, да правят автоматично тестване на функционалности, да генерират репорти и дори да разписват изисквания зa имплементация на нови функционалности.
Какви предизвикателства срещате при внедряването на изкуствен интелект в продуктите и услугите, които предлагате?
Определено най-големите предизвикателства не са техническите. Технически всичко е възможно и това сме го доказвали много пъти през годините. Повечето предизвикателства са свързани с регулации и етика.
Използването на AI технологии трябва да е добре обмислено, да се мисли за потребителите, за тяхната сигурност, за личните им данни, за конфиденциалност на фирмените данни, за законодателството в различните държави и т.н. В SiteGround сме щастливи, че имаме на разположение не само страхотни технически кадри, но и страхотни правни специалисти, които помагат много с имплементацията на различни AI технологии. Добре е всички компании, които искат да използват повече и повече AI технологии, да се запознаят добре с EU AI Act. Дори да не оперират в Европа, това е добър ориентир как трябва да подхождат към изброените по-горе проблеми.
Като неписано правило, ако мога да дам един съвет на всички продуктови хора – добра практика е винаги да даваме информация на потребителите си, че в даден продукт е използван AI, и винаги да бъдем прозрачни как точно AI работи в този продукт, каква информация обработва и т.н. Хората ще оценят и ще бъдат благодарни за честността, а същевременно и за това, че им се пести ценно време с решаването на даден проблем.
Разработвате ли собствени AI модели, или разчитате на външни технологии?
Краткият отговор е „ДА“. Имаме AI екип още преди да дойде този бум на generative AI. Екипът интегрира готови решения, но работи и по наши вътрешно разработени технологии/решения – зависи от целите и проблемите, които искаме да адресираме.
Много хора си мислят, че AI се появи последните няколко години. Истината е, че големите генеративни модели просто направиха AI достъпен за много хора/компании. Има обаче огромно количество неща, които могат да бъдат решени с малки модели, които вършат само специфични задачи. Ползването на големи модели за всичко е далеч от перфектно – един от проблемите, за които се сещам и се говори доста последно време, е въглеродният отпечатък на всяко едно обръщане към голям генеративен модел. За прости задачи може да се прилагат по-прости решения, вместо всеки път да се обръщаме към ChatGPT.
Какви нови AI-базирани функции планирате да пуснете в следващите 12 месеца?
Първото нещо, което планираме да обявим съвсем скоро, е пускането на AI Agents като част от нашия AI Assistant Bot. Ботът ни вече ще може да върши действия/задачки вместо клиентите ни. Този проект е с огромен потенциал и със сигурност ще видим множество такива агенти, които ще дадем на клиентите си. Ето и някои примери, по които работим активно:
- Agent, който може да design-не цял сайт от нулата или да предложи подобрения по вече съществуващ сайт.
- Agent, който може да създаде цяла имейл маркетинг кампания.
- Agent, който да помогне с правенето на промоция за Black Friday и промяната на дизайна на даден сайт за подобен тип събитие.
Работим усилено и по изцяло отделен AI продукт, който цели да помага на малки и средни бизнеси да успяват онлайн. Освен това един бизнес да има сайт, да ползва онлайн маркетинг и да продава онлайн, има още десетки проблеми, които малките бизнеси могат да борят с помощ от AI. Ние искаме да решим тези проблеми за този бизнес сегмент и хората да могат да се фокусират върху развитието на бизнеса си, без да хабят сили и време.
Какви са бизнес ползите от интеграцията на AI? Виждате ли подобрение в ефективността и удовлетвореността на клиентите?
Ползите и за нас, и за клиентите ни са огромни. AI пести време и ни помага с всекидневните ни задачи. Клиентите ни предпочитат нашите продукти, защото по-лесно си правят сайт при нас; по-лесно могат да започнат да ползват примерно имейл маркетинг и т.н.
Колкото до вътрешното ползване на AI в компанията ни – инвестирали сме много време в upskill-ването на хората ни и вече берем плодовете. Повечето хора в компанията използват AI за дребни всекидневни задачки, за валидиране на сложни концепции, за анализ на данни и много други. Времето, което се пести, ако погледнем само една малка задачка, е малко, НО ако погледнем сумарно, производителността на различни екипи се вдига понякога с до 40%. Това вече не е пренебрежимо и можем със сигурност да кажем, че AI е просто още един tool, който трябва да се научим да ползваме.
Как виждате развитието на пазара на труда и как AI ще афектира бъдещето?
За съжаление, много големи компании вече освободиха голяма част хора. Други казаха, че скоро няма да наемат нови хора, защото сегашните ще могат да вършат повече работа. Ние виждаме нещата по различен начин. На мнение сме, че трябва да сме първите, които да търсят активно хора, които да искат да работят всекидневно с AI – без значение дали говорим за програмисти, дизайнери, финансиси или дори и специалисти по право. Вече имаме много AI професионалисти и ентусиасти в компанията. Колкото повече AI-ориентиран талант имаме на разположение, толкова по-ефективни ще сме, толкова по-смислени AI функционалности ще предложим на клиентите си и толкова повече ще сме лидер в областта.
Съветът ми към всички, които си търсят работа или ще им се наложи в близкото бъдеще да го направят, е да инвестират времето си много сериозно в използването на различни AI инструменти/платформи. Това ще ви направи много желани в много компании. А ако вече имате такива умения и смятате, че AI е неразделна част от работата и живота ви – вижте отворените позиции при нас.