Зеленото съзнание на Рада Бонева
Рада Бонева създава блога Thrift Sheep, за да покани последователите си в своя зелен свят и да ги научи как да живеят по-природосъобразно. Днес тя има 35 хил. последователи в социалните мрежи, а подкастът ѝ „Радини вълнения“ намери място в платформата Storytel
Цели 80% от всички произведени дрехи са изхвърляни всяка година и отиват на сметищата или са изгорени. Според доклад на Uniform Market носим една дреха между 7 и 10 пъти, преди да я изхвърлим. Бързата мода е индустрия, оценена на над 150 млрд. долара и се очаква да надхвърли 291 млрд. долара до 2032 г. Проучване на компанията за дрехи втора ръка ThredUp от 2022 г. пък открива парадокса, че макар поколението GenZ да подкрепя устойчивите практики, един от всеки трима от представителите на тази възрастова група казва, че е пристрастен към бързата мода.
Родена на границата между милениълите и GenZ поколението и запозната с черната статистика, Рада Бонева, екоактивист и създателка на блога Thrift Sheep и подкаста „Радини вълнения“, си поставя за цел да образова аудиторията за устойчивия начин на живот – от намаляване на отпадъците в ежедневието, през рециклиране и купуване на дрехи втора ръка, до вкусни рецепти без животински продукти и съвети за пътуване с намален екологичен отпечатък.
Днес тя има над 35 хил. последователи общо в социалните мрежи, подкастът ѝ се разпространява и чрез платформата за аудиокниги Storytel и е напът да пусне на пазара своя пръв продукт. Всичко това ѝ носи редица награди за зелена журналистика и я превръща в посланик на България за Европейския климатичен пакт към Европейската комисия, както и в участник в селекцията ни „30 под 30“.
САМАТА РАДА ОБАЧЕ РАЗБИРА,
че границата между устойчив начин на живот и свръхконсуматорство може да е много тънка. Когато прави първите си стъпки като блогър през пролетта на 2017 г., е модерно да си имаш моден блог. Натам се насочва и Бонева, като решава да постави фокуса върху модата втора ръка.
„Аз съм израснала по вторите употреби. Причината беше първо финансова, като много деца на 90-те. А впоследствие се превърна в мой личен бунт и начин на себеизява. Сред появяващите се по това време молове и като начин да си намеря нещо интересно, защото ми беше писнало да гледам съученичките ми и момичетата по улиците облечени с едно и също. Аз търсех своята индивидуалност“, разказва Рада (28).
Нарича блога си Thrift Sheep – от английската дума за стоки втора ръка и любимото ѝ животно овцата. Увлича се да открива различни модни находки, да показва предизвикателството да намериш стилни дрехи в точния за теб размер сред всички достъпни дрехи втора ръка, постоянно купува дрехи за снимки. Докато не осъзнава, че самата тя се е превърнала в свръхконсуматор, макар и на секъндхенд дрехи.
„Пазаруването втора употреба е доста природосъобразно, ако го правиш по правилния начин – премислено. Отне ми доста време да се отърся, защото аз се борех срещу свръхконсуматорството, обаче самата аз се бях превърнала в свръхконсуматор, но на дрехи втора употреба“, казва тя.
Това осъзнаване я кара да преосмисли не само собствените си навици, но и информацията, която споделя с аудиторията си онлайн. И така, започнал като своеобразен моден блог, Thrift Sheep се превръща в място, където да споделя разнообразни съвети за по-природосъобразен начин на живот.
Рада Бонева кани аудиторията си в своя свят, в своя дом, на своите пътешествия. Запознава ги с начина, по който пазарува, с начина, по който избира дрехите си. Съветва ги как да живеят ръка за ръка с природата, но без да назидава. Вместо да размахва пръст, учи на търсене на баланса – че не е задължително да живееш с нулев отпадък, но можеш да помислиш как да правиш нещата, които обичаш, като в същото време следиш за отпечатъка, който ще оставиш след себе си върху Земята.
По това време темата за устойчивия начин за живот започва да става все по-популярна и много потребители търсят полезна информация, поднесена по достъпен и лесен за възприемане начин. Тази тенденция се засилва по време на COVID пандемията, когато много хора започнаха да се хранят вкъщи и да обръщат повече внимание на храната, която се изхвърля, или да пазаруват по-осъзнато, като наблягат само на стоките от първа необходимост, а други избраха карантина на село пред това да са затворени в апартамент в града, далеч от природата.
Нейните последователи също бележат значителен скок. На успех се радва и подкастът ѝ, стартирал няколко месеца преди началото на пандемията – през ноември 2019 г.
Идеята да направи подкаст идва по време, в което са рядкост на български език, макар да стават все по-популярни по света. В случая на Рада Бонева обаче идеята се заражда органично – около хората, които среща, докато пише за блога си или около работата си в неправителствения сектор в сферата на образованието.
Когато започва обаче, идеята е толкова нова за аудиторията ѝ, че се налага първо да обясни какво точно е подкаст.
Нарича го „Радини вълнения“, като с това си дава свободата да разшири обхвата на темите, за които иска да говори, и да кани на разговор хора, които са ѝ интересни, независимо от полето им на дейност.
Прави първите записи на работното си място, а след началото на пандемията отделя кътче в дома си, което се превръща в постоянния дом на разговорите.
Сред гостите ѝ са основателят на „Гората.бг“ Никола Рахнев, победителката в „Мастършеф“ Мария Жекова, Любомила Йорданова, създателка на Plan A, създателят на „Етюд-и-те на София“ Иван Шишиев, блогърът и тв водеща Карин Околие, създателката на общността за детско четене „Нито ден без книжки“ Пирина Воденичарова, редица популярни блогъри и дори бившият (действащ по време на интервюто) еврокомисар по въпросите на околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс. А темите в публикуваните до момента 114 епизода водят слушателите на пътешествие, което достига чак до Лапландия и Антарктида, преминава през дискусии за секъндхенд стоки, през тревожност и ментално здраве, здравословно хранене, спорт, живот с нулев отпадък, минимализъм, пътувания, защита на животните, мръсен въздух, а наред с това музика, блокчейн и много други.
От май миналата година „Радини вълнения“ се разпространява и през платформата на Storytel. Рада Бонева разказва, че са я потърсили още преди две години, но е решила да даде още малко време на подкаста си да „узрее“, а след като е вече факт, гледа на това партньорство като на възможност да достигне до нова аудитория.
ДНЕС РАДА ОПРЕДЕЛЯ ПРОФЕСИЯТА
си като създател на съдържание и казва с усмивка, че в представите си е много далече от идеята за инфлуенсър. Поне тази, която съществува в обществото.
„За мен създател на съдържание има повече смисъл, защото не вирея само в Инстаграм, а също така работя с текст, с видео, аудио, създавам съдържание и за други бизнеси, за да мога да правя това, което правя. Изготвям стратегии, изготвям концепции за съдържание, снимам съдържание за други хора и за бизнеси, помагам им да си развият социалните мрежи.“
Сред фирмите, с които работи, има както големи корпоративни клиенти, така и малки бизнеси от България и чужбина.
Рада Бонева е създател на съдържание на пълно работно време вече три години и работата с тези клиенти ѝ дава финансовата свобода да продължава да развива блога и подкаста си. Освен на лични средства, за развитието им разчита на партньорства и на последователите си, които имат възможност да даряват на абонаментен принцип през Patreon и с еднократни дарения през Ko-Fi.
Рада се отплаща на цялата си аудитория с интересно съдържание, което отива много отвъд съветите за по-екосъобразен живот. Бонева води аудиторията си на пътуване до сепариращата инсталация за стъкло и завода за преработка на стъкло край Плевен, в птичия рай край Атанасовското езеро и дори до Хондурас, където е на журналистическа мисия.
Пътуването до Централна Америка се случва през юли 2023 г., като Бонева представлява България. В рамките на седмица журналистите пътуват из цял Хондурас, за да се срещнат с местните и да видят с очите си как живеят хората там.
„През 2020 г. Хондурас претърпява два последователни урагана, с огромни материални, здравни и психологически щети. Местните хора се сблъскват и с приватизация на водни източници, злоупотреби с коренното население, обезлесяване и свлачища, а традиционни култури като отглеждането на банани и кафе се заменят с по-устойчиви на продължителната суша. Едно е да ги четеш тези неща на хартия, съвсем друго е да ги чуеш, да видиш на живо и в очите на хората. Когато се прибрах, само си мислех колко съм привилегирована да мога да си пусна пералня. И въпреки това бяха едни от най-добродушните и гостоприемни хора“, споделя екоактивистката.
А как ще изглежда 2025 г. за Рада Бонева? Сред всички разнообразни дейности под шапката на Thrift Sheep в следващите месеци ще се добави и още едно. Предстои є да пусне на пазара първия си продукт – тениска, изработена от българска компания за етична мода в Сливен, която работи с органични и сертифицирани естествени материи и безвредни бои, а процент от продажбите им отива в помощ на български природозащитни и детски организации.
И, разбира се, да създава съдържание, което да показва, че не е никак трудно да живееш малко по-природосъобразно, но и че никога не трябва да се изпада в крайности.
„Животът е прекалено кратък, за да не си носим дрехите, да не си палим хубавите свещи и да не си носим обувките, да не си използваме гримовете и така нататък. В крайна сметка балансът е най-важен.“