Алкохолният гигант Diageo може да загуби 200 млн. долара заради митата на Доналд Тръмп
Diageo – най-голямата компания за спиртни напитки в света, отчете спад в годишната си печалба и се готви за съкращаване на разходите заради щетите от митата на Доналд Тръмп.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Diageo, собственик на марки като Guinness, Johnnie Walker, Gordon’s и Smirnoff, отчете почти 28% спад на оперативната печалба до 4.3 млрд. долара за 12-те месеца до края на юни, при очаквани 5.7 млрд.
- Основните причини са по-високи разходи за преструктуриране и обезценка от 231 млн. долара, свързана с марката джин Aviation.
- Компанията очаква удар от 200 млн. долара върху оперативната си печалба през настоящата година заради търговската война на Доналд Тръмп – повече от предишната прогноза за 150 млн.
- Целта за спестяване на разходи е увеличена с още 125 млн. долара, като общата сума достига 625 млн. долара за следващите три години.
- Diageo отчете извънредни разходи от 1,3 млрд. долара и загуба от 220 млн. долара от продажбата на операциите на Guinness в Гана и Нигерия.
- Органичният ръст на продажбите за периода е 1.7%, над консенсусната прогноза от 1.4%, но се очаква лек спад през първата половина на новата година.
- Компанията обмисля продажба на активи, за да намали задълженията си, като целта е до 2028 г. съотношението между нетния дълг и оперативната печалба да спадне до 2.5–3 пъти (в момента е 3.4 пъти).
- След новината акциите поскъпнаха със 7% в началото на търговията, но впоследствие загубиха инерция.
АКЦЕНТ
Съвсем наскоро Diageo се раздели с главния си изпълнителен директор Дебра Крю, като на нейно място временно бе назначен финансовият директор Ник Джаняни. Diageo съобщи, че очаква да вземе решение за нов постоянен главен изпълнителен директор до октомври.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
30%. С толкова са се понижили акциите на Diageo от началото на годината, като компанията преживя бурни няколко години.
