За десетилетие България увеличава с 42% използването на възобновяема енергия в транспорта
В рамките на десетилетие България е увеличила с 42.7% употребата на възобновяема енергия в сферата на транспорта.
Въпреки това страната ни, както и Централна и източна Европа като цяло, са на последните места по използване на възобновяема енергия за целите на транспорта и логистиката.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 8.2% от енергоизточниците в българския транспорт са възобновяеми през 2024 г.
- 5.74% е бил същият показател през 2014 г.
- междувременно в ЕС потреблението на възобновяема енергия в транспорта през 2024 е средно 11.2%
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Европейският съюз си е поставил за цел да увеличи потреблението на възобновяема енергия в транспорта до 29% от общото потребление.
Тази цел изглежда все още доста далеч. През 2024 г. едва 11.2% от енергията, използвана за транспорт в съюза, идва от възобновяеми източници.
Досега само една страна от ЕС е успявала да прескочи набелязания праг от 29%. Това е Швеция, която през 2023 г. постигна рекордните 33% дял на възобновяемата енергия в транспорта.
Швеция продължава да е европейски лидер, но дори и тя отчита спад през 2024 г. до 26.4%. (В Норвегия делът на възобновяемата енергия в транспорта надхвърля 33%, но страната не е част от ЕС и не влиза в класацията.)
Така Швеция, макар да е на първо място, през 2024 г. отчита най-резкия спад на потребление на възобновяема енергия в транспортния сектор сред всички европейски страни.
Под възобновяема енергия се разбира основно биогорива и електричество, произведено от възобновяеми източници.
Като цяло скандинавските страни използват най-много такава енергия в своите транспортни сектори. След швеция се нареждат Финландия (20.3%) и Нидерландия (19.4%).
На другия край на спектъра са страните от Централна и източна Европа, където възобновяемите енергийни източници все още си проправят път в транспортния сектор. На дъното са Хърватия, Гърция, Чехия, Полша, Кипър.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В следващите години България и останалите страни от региона ще трябва да наваксат изоставането, за да се доближат до амбициозните цели на Брюксел.
Съществуващият в България автопарк е един от най-старите в Европа, което ограничава възможностите за използване на горива от възобновяеми източници.
Модернизацията на железопътният транспорт би могла да отвори врати за по-широко използване на “зелено” електричество в транспортната индустрия.
