52-рото Народно събрание започва работа
След изборите на 19 април 52-рото Народно събрание се събира за първото си заседание. Партията на Румен Радев “Прогресивна България“ влиза в парламента с мнозинство от 131 депутати. С откриването на парламента започва и процедурата по съставяне на правителство.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- 52-рото Народно събрание ще бъде открито от Румен Миланов от “Прогресивна България”.
- В рамките на първото заседание на 52-ия парламент депутатите ще очертаят своите приоритети и задачи.
- Президентът Илияна Йотова ще отправи обръщение.
АКЦЕНТ
Първото заседание на новия парламент ще очертае приоритетите на депутатите. Предстои да бъде избран и председател на Народното събрание – най-важната задача за всеки парламент. Без него работата на депутатите остава блокирана. Три са имената, които се спрягат за председателския пост – на Гълъб Донев, Михаела Доцова и проф. Янка Тянкова.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Решението на Народното събрание е нашата парламентарна група ще покаже дали ще съм премиер, или депутат. Никога не съм бягал от отговорност”, заяви при влизането си в Народното събрание Румен Радев. Като приоритети той посочи разглеждането на бюджета и Плана за възстановяване и устойчивост и нов Висш съдебен съвет.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
С откриването на парламента започва и процедурата по съставяне на правителство. Президентът Илияна Йотова трябва да проведе консултации с всички парламентарни групи, преди да връчи проучвателен мандат. По думите й процесът няма да бъде забавен, което поставя кратки срокове пред партиите за излъчване на управленска формула. Заявката на “Прогресивна България” е до 15 май да има правителство.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
“Прогресивна България” на Румен Радев спечели последните парламентарни избори на 19 април с 44.59% от гласовете, осигурявайки с мнозинство в 52-рото Народно събрание от 131 депутати. Втора в новия парламент се наредиха от ГЕРБ-СДС с 39 народни представители, следвана от “Продължаваме Промяната” – “Демократична България” (37 мандата), ДПС (21 мандата) и “Възраждане” (12 мандата). Впоследствие “Продължаваме Промяната – Демократична България” се разцепи и обяви, че ще регистрира две отделни парламентарни групи.
