Брутният външен дълг расте с 31.7% за година
Нарастването на външните задължения на централната банка и по-големия външен дълг на сектор Държавно управление водят и до ръст на брутният външен дълг на страната с 31.7% за последната година до 65.269 млрд. евро в края на февруари, показват данните на Българска народна банка (БНБ).
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Брутният външен дълг на сектор Държавно управление в края на февруари е 16.981 млрд. евро, като нараства с 4.066 млрд. евро или 31.5% спрямо края на февруари 2025 г.
- Той е с най-значителен дял от 26% в структурата на външния дълг към края на февруари тази година.
- Външните задължения на Централната банка са 11.825 млрд. евро и се увеличават с 9.878 млрд. евро за година. Те отразяват задължения, свързани с разпределянето на евробанкноти в рамките на Евросистемата след присъединяването на страната към еврозоната от 01 януари.
- Външните задължения на сектор Други парично-финансови институции са 7.951 млрд. евро.
- Вътрешнофирменото кредитиране е в размер на 14.272 млрд. евро.
- В края на февруари краткосрочните задължения са 19.379 млрд. евро , а дългосрочните задължения възлизат на 45.889 млрд. евро .
АКЦЕНТ
За цялата минала година общият нетен поток е положителен, в размер на 8.758 млрд. евро (7.5% от БВП) при положителен поток от 4.313 млрд. евро за 2024 г., посочват още от БНБ. Нетният външен дълг в края на декември 2025 г. е отрицателен в размер на 30.006 млрд. евро, като намалява отрицателната си стойност с 4.959 млрд. евро спрямо края на декември 2024 г.
Повишението е в резултат на по-голямото увеличение на брутния външен дълг спрямо нарастването на брутните външни активи.