С поглед към бъдещето
Категория “Наука, технологии и здравеопазване” представя младите умове, които революционизират бъдещето. Те работят за научни открития, създават променящи живота технологии и разработват иновативни решения за някои от най-големите предизвикателства пред човечеството.
Анна-Мария Халачева, 24
INSAIT
Анна-Мария Халачева е докторантка в сферата на изкуствения интелект за компютърно зрение в INSAIT. Тя е първият българин, получил престижната стипендия на DeepMind Google за докторанти Изследванията ѝ се фокусират върху пресечната точка на 3D компютърното зрение и роботиката, като работи върху обучението на автономни роботи, способни да разбират сцени. Работила е и по подобряването на трансформатори, технологията зад ChatGPT и Gemini, като е успяла да надмине модела BERT на Google.
Виктор Лилов, 17
Виктор Лилов е единственият ученик, спечелил златни медали на международните олимпиади IChO (химия) и IBO (биология) в една и съща година. Той стана 2-ри в света и 1-ви в Европа на IChO 2024 и така подобри собствения си световен рекорд за злато в двете дисциплини. Завършил Софийската математическа гимназия, сега Виктор учи природни науки в Кеймбридж. Момчето планира да продължи да се занимава с наука в областта на органичния синтез. Той е работил с учени от БАН, Софийския университет и Медицинския университет и води школа за най-добрите ученици по химия от 2022 година насам.
Илиян Йорданов, 26
БАН
Илиян Йорданов е бивш състезател и бронзов медалист по информатика от МГ Петър Берон – Варна. Завършил Компютърни науки във ФМИ на Софийския университет, Йорданов понастоящем част от Института по математика и информатика към Българската академия на науките. Той поема нелеката задача да ръководи младите ни отбори по информатика заедно с Бисерка Йовчева (Школа А&Б – Шумен), Емил Инджев (ЛогСофт) и др. С тяхна помощ тази година отборът на Балканидата в Македония взе първо отборно място и беше отличен с 4 сребърни медала на Международната олимпиада в Египет.
Симеон Карпузов, 29
GATE Institute
Симеон Карпузов е изследовател в екип „Дигитално здравеопазване“ в институт GATE. Карпузов е работил като инженер в GlobalFoundries – третата компания в света за производство на микрочипове и полупроводникови устройства. Той е част от екипа, патентовал метод и система за следене на пациенти чрез видеонаблюдение. Изобретението подпомага ранното откриване и превенцията на усложнения вследствие на епилептичен припадък. Симеон работи и по система за детекция и реакция в реално време при епилептични припадъци, която се тества при петима пациенти в клиника по епилепсия в Нидерландия, както и по изследване на мозъчните мрежи по проект, свързан с ранна диагностика на болестта на Алцхаймер.
Стоян Стоянов, 30
Jyamma Games
Стоян Стоянов е гейм директор на италианското инди гейминг студио Jyamma Games. Студиото създава първата италианска видео игра – Enotria. Стоянов е част от европейската селекция Forbes 30 под 30 за 2024 г. Кариерата му започва ударно като българинът става част от екипа на CD Projekt – полската компания, която стои зад успешната видео игра, продала милиони копия – Cyberpunk 2077. Когато Стоянов се присъединява към екипа на CD Projekt, той е един от първите хора на позицията младши куест дизайнер. През 2021 г. българинът става част от екипа на друга полска компания – TechLand, където получава по-отговорна и престижна позиция, която разширява допълнително уменията му по механиката на играта. Междувременно Стоянов започва да работи и като консултант на други гейминг компании.