Създатели на промяната
Категория “Социално предприемачество” показва млади иноватори, които се борят да променят света към по-добро. Те ежедневно работят за решаването на важни социални проблеми и оказват значително положително въздействие върху обществото.
Виктор Цветанов, 18
БМЧК
Виктор Цветанов е доброволец в Българския младежки червен кръст. Той участва в редица доброволчески акции. В началото на войната в Украйна ежедневно подпомага координацията и логистиката на помощите за пострадалите, а през 2023 г. координира набирането и изпращането на помощи след земетресенията в Турция и Сирия. Ръководи и първия екип на БЧК извън Пловдивско, помогнал при наводненията в Карловско. През 2024 г. е избран за член на Изпълнителния съвет на БМЧК. Наред с това е национален координатор на алумни мрежата на Junior Achievement Bulgaria, която под негово ръководство, която под негово ръководство се превръща в официален член на JA Alumni Europe и печели европейския бронзовия ранг в две поредни години, отчитайки над 900 часа доброволен труд годишно.
Евгения Вучева, 26
Фондация „Окрилена“
Евгения Вучева създава фондация „Окрилева“ през 2020 г., като си поставя за цел да информира и образова хората по темата за равнопоставеността между половете и за домашното насилие. Фондацията предоставя знание на разбираем език чрез социалните медии, тъй като те са каналите, които най-лесно достигат хора в целевата група. За 4 години фондацията е достигнала над 100 000 души чрез образователни статии и чрез постове в социалните медии. В проекта участват 12 доброволци и е финансиран от Вучева и от дарения.
Кристиана Чешмеджиева, 29
СУ „Николай Катранов“, Свищов
Кристиана Чешмеджиева е учител в СУ „Николай Катранов“, гр. Свищов. Приема за своя мисия да подобри образователната система в България и да създаде вдъхновяваща среда за учениците и учителите. Създава програма по медийна грамотност и дигитално предприемачество и AI наръчник за учители. Наред с това води два подкаста – „Учители за пример“ и „Училищни истории“, с които вдъхновява и мотивира учители и ученици да се развиват. Чешмеджиева работи и за популяризирането на училището в социалните медии, където постовете достигат над 150 хил. души месечно.
Мартина Костелянчик (30) и Симона Георгиева (30)
Фондация „ЯТО“
Мартина Костелянчик и Симона Георгиева имат общо 20 години опит в киното и образованието на деца. Работят по близо 120 български и международни продукции и социални проекти. Сред тях са „Доза щастие“, „Безветрие“, „Това, което остава“, „Детство 2.0“, „PAYA“, „ART Lab“, „Елхи на таланта“, Младежка медийна работилница. В основата на всичко стои една цел – да създават социално ангажирано изкуство, което оказва въздействие върху обществото и допринася за позитивна промяна. Проектите им са свързани с превенция на насилието, борбата със зависимостите, развиване на творчески потенциал. През 2023 г. създават заедно Фондация „ЯТО“, която обединява всичките им културни и социални дейности под една шапка.
Рада Бонева, 28
Thrift Sheep
Рада Бонева е екоактивист, автор на блог и подкаст на тема опазване на околната среда. През април 2017 г. основава блога си thriftsheep.com, като първоначално идеята ѝ е да говори основно за дрехи и вещи втора ръка, но фокусът бързо се разширява и започва да обхваща всички навици, които можем да придобием, за да сме по-близо до природата. Две години по-късно се появява и подкастът ѝ „Радини вълнения“, познат още като Thrift Sheep Podcast. За работата си на екоактивист Бонева е отличена с редица награди.