Топ 5 съвети за стартъпи от Васил Терзиев
Стартиращите компании са особено уязвими към всякакви икономически сътресения. Те все още нямат утвърдени позиции на пазара и в голяма част от случаите работят на загуба, разчитайки само на финансирането, което са си осигурили до момента.
Замразяването на пазарите ги поставя пред остра необходимост от пари, която може да доведе до рухване на целия бизнес.
Могат ли мениджърите на тези компании да ги предпазят от колапс. FORBES се обърна за съвет към Васил Терзиев, съосновател на софтуерната компания “Телерик”, която беше купена от американската Progress Software за 262 млн. долара.
Този път е различно

“Тази криза е малко по различна от всички други, които съм преживявал – казва Терзиев, който сега е партньор във фонда за рискови инвестиции Eleven. – По време на финансовата криза през 2008 г. нямаше такова спиране на каналите за доставка и мобилността на хората. Не бяха ударени чак толкова много сектори.”
Терзиев познава много добре стартъп културата в България. Той е един от основателите й, след като заедно със свои приятели създава “Телерик” през 2002 г. Малкото софтуерно дружество първоначално работи по поръчка на други фирми, но в един момент започва да предлага собствени продукти и да ги продава по цял свят.
През 2017 г. Васил Терзиев стана партньор Eleven Ventures, след като преди това е инвестирал и като бизнес ангел в стартиращи компании.
Топ 5 съвети за стартъпи от Васил Терзиев
Терзиев посочва, че ситуацията сега е значително по-тежка, отколкото по време на финансовта криза. “Не знам доколко всеки един съвет би бил приложим в новата реалност – казва той. – И все пак има неща, които са въпрос на добра практика.”
1. Пазете кеша
Преминаването през кризата ще е трудно за повечето компании. Изключение правят онези от тях, които са бенефициенти от ситуацията: например компании за телемедицина.
Вижте кои разходи можете да ограничите. Такива са например разходите за маркетинг. Няма смисъл да заделяте пари за офлайн реклама и събития, когато всичко е затворено. По-добре е да насочите бюджета към онлайн реклама.
2. Намалете темпото, с което назначавате хора
Изграждането на добър екип по продажби може да дочака по-добри времена.
3. Преразгледайте капиталовите разходи
Преценете кои от тях могат да почакат.
4. Приоритизирайте плащанията към партньори
Практиката е да се плаща най-напред на малките фирми, тъй като те са уязвими. На големите фирми, които имат повече стабилност, може да се плати и по-късно.
5. Преоценете бюджетите си на база новата реалност
Направете бюджет, сценарий, за който малко или повече очаквате да се случи. Но не се ограничавайте само до него. Направете и песимистичен, и оптимистичен сценарий.
Какви ще са последствията за фондовете за рисково инвестиране
Терзиев очаква, че кризата може да даде възможност на фондовете за рискови инвестиции да придобият дялове в много добри компании на “нормални оценки”. “За компаниите е важно да имат нагласата, че идват трудни времена и те трябва да мислят за финансиране – казва Терзиев. – Финансирането може да дойде на коригирани оценки, но все пак това е капитал, който е наличен.”
През март 2020 дружеството “Илевън Кепитъл”, което притежава портфолиото от компании на първия Eleven фонд, успешно набра 2.1 млн. лв. чрез първично публично предлагане на българския капиталов пазар.
Как може да помогне държавата
В края на март няколко браншови организации на стартъпи и инвестиционни фондове предложиха на държавата да предприеме мерки, които да осигурят на младите компании по-лесен достъп до паричен ресурс.
Едно от предложенията е да се улесни достъпът до пари от Фонда на фондовете, както и България да поиска повече средства по европейските инструменти и програми за финансиране.
“Държавата може да подкрепи тази екосистема като осигури допълнително финансиране – посочва Терзиев. – Не става дума просто някакви пари да се раздадат като грантове, а да се инвестират чрез съществуващите инструменти и фондове, така че да бъдат управлявани правилно.”
Стартиращите компании могат да помогнат и за решаването на проблеми в сферата на електронното управление, дигитализацията, комуналните услуги. В замяна те ще получат възможност да генерират приходи в момент, когато пазарите са парализирани.
Терзиев подкрепя идеите за разсрочване на плащанията към държавния бюджет, както и подпомагането на заплатите. “Много е важно да гледаме позитивно и да се готвим за момента, когато нещата ще се отлепят от дъното. На всички ще ни е гадно. Важното е да сме максимално дисциплинирани и когато всичко приключи ние да сме готови да се възползваме – казва Терзиев. – Можем да излезем напред, да спечелим нови пазари и да извлечем полза. Ако още се чудим какво да правим и се борим със здравни проблеми, тогава ще сме по-лошо ударени.”
Глобалната криза, причинена от COVID-19, разтърси бизнеса. Предстои тежка икономическа рецесия. Компаниите трябва бързо да се адаптират към новите условия, за да оцелеят и да се развиват. Някои няма да успеят. Кризата обаче ще създаде и нови възможности и ще роди нови бизнес модели и герои. Ние, екипът на FORBES България, ще помагаме на предприемачите и бизнесите да се адаптират бързо към новите условия, като предоставяме висококачествена бизнес информация. Ако смятате, че можете да сте полезни с ваши информации, истории, мнения и коментари, моля, пишете ни на editors[at]forbesbulgaria.com. Готови сме да публикуваме ваши текстове или части от тях.
ТЕМАТА ЗА COVID-19 СЛЕДЕТЕ В НАШАТА СПЕЦИАЛНА РУБРИКА БИЗНЕС И КОРОНАВИРУС