Как Росен Даскалов промени автомобилната индустрия у нас със Sin Cars
Инженерът състезател Росен Даскалов променя автомобилната индустрия у нас. От бутиковите суперавтомобили се насочва към серийно производство на електромобили. Ще го финансира с пари от БФБ
Тези дни в София е доста пусто. Улиците на града са празни, хора не се забелязват дори на някои от емблематичните места на София. Няма ги музикантите в градинката на Народния театър „Иван Вазов“, които със своите евъргрийн ритми зареждаха с настроение столичаните. Няма ги децата да щъкат в краката ти с викове „Пази се, ще ме хванат, играем на гоненица“. Сякаш градът е потънал в тих следобеден сън. За съжаление сънят не е просто сън, а кошмар, наречен коронавирус.
И в този пуст град, в сърцето на София, на стълбите пред Народния театър, се откроява мъж на средна възраст. Облечен е в костюм, черни ръкавици и предпазна маска. Седи и чака, чака мен да си говорим за автомобили, бизнес и мащабни планове за бъдещето. „Тези дни е много трудно, но ще оцелеем. Това е поредното предизвикателство, което трябва да преодолеем“, казва 48-годишният Росен Даскалов, пилот инженер, създател на спортни автомобили и собственик на SIN Cars („Колите на греха“ в превод от английски).
Компанията произвежда състезателни и бутикови спортни автомобили в Русе. В завода работят около 70 души, а през 2019 г. оборотът от продажба на автомобили надхвърля 2 млн. евро. Оценката на SIN Cars, по данни на Търговския регистър, е 19 млн. лв. Фирмата на Росен Даскалов се готви за голяма промяна, производство на електрически коли, а новият бизнес ще бъде до голяма степен финансиран с пари от Българската фондова борса. Първичното публично предлагане трябваше да се случи през април, но заради коронавируса ще бъде отложено. Посредник по сделката е „ЕЛАНА трейдинг“.
Разбираемо, разговорът ни тръгва в посока разрастващата се пандемия и извънредните мерки, които освен свободното движение на хората удрят сериозно икономиката. Росен Даскалов е категоричен, че бизнесът не трябва да спира в условията на криза. „Ако бъдат затегнати още повече рестрикциите, ще изчезнат дребният и част от средния бизнес. Големите предприятия също ще пострадат. Смятам, че превенцията трябва да бъде насочена изцяло към възрастните хора.
Трябва да намерим баланса между това да се грижим за здравето на всеки един от нас и да продължим да живеем. Светът не може да спре, трябва да се храним, да си плащаме сметките, бизнесът трябва да работи
Росен Даскалов вярва, че кризата у нас ще бъде овладяна най-късно до септември, а бизнесът ще се възстанови бързо след това. „Автомобилната индустрия ще претърпи загуби, тъй като всяка една криза удря първо този бранш. При оптимизирането на разходите първото нещо, което се спира, е покупката на коли“, казва Росен Даскалов, който говори за автомобилите и сектора като за нещо много свято.
И няма как да е иначе. Той е закърмен с тях. Баща му и чичо му са мотоциклетни и автомобилни състезатели, печелили не малко награди. Разказва, че едва проходил и вече е помагал на баща си в гаража в Русе да поправят колите и моторите. Още като е на седем години, баща му го качва за пръв път зад волана на картинг. „От този ден нататък не мислех за друго – казва Росен Даскалов – Единственото в главата ми беше картингът.“
В онези години този вид спорт е много развит в България. „Във всяко училище имаше картинг клуб и писта.“ Започва да се състезава. Първо в местни ученически надпревари, а после влиза в националните шампионати за юноши. Тогава е едва на 11 години. На 15 печели националния шампионат. Вдига трофея и през следващите две години. Победите му носят едно от големите отличия по онова време – майстор на спорта. Влиза в националния отбор и през 1989 г. започва да кара в най-популярния картинг турнир „Мир и Дружба“, в който участват национални отбори от всички социалистически страни.
„Бях много ентусиазиран и с големи амбиции“, казва Росен Даскалов. Но промените в страната през 1989 г. променят живота му. По това време е студент в Техническия университет в Русе, специалност „Технология и организация на автомобилния транспорт“. „Следващите години бяха на оцеляване, едва свързвах двата края“, казва Росен Даскалов. Започва да кара такси, за да се издържа. Заедно с баща си решават да отворят малък сервиз. Занимават се основно с поправка на западни коли, а по онова време монтьорите са специализирани в предимно масовите соцавтомобили. Това се оказва печеливша ниша. Сервизът започва да се разширява и да има все повече клиенти, което кара Росен Даскалов да остави таксито и да се съсредоточи главно върху бизнеса. Любимото му занимание е да поправя силно ударени коли.
Доставяше ми истинско удоволствие да направя една неузнаваема кола като нова
Бързо става известен в Русе и в региона и до 1995 г. в сервиза вече работят 10 души. Поръчките са толкова много, че едва смогват. През следващите две години бизнесът се разраства още и през 1997 г. вече сервизът става един от най-големите в региона. Тогава обаче настъпва кризата и започват проблеми с доставките за части. Росен Даскалов вижда огромен потенциал и започва нов бизнес – с доставки на части, който се оказва много печеливш. „В региона на Русе имаше доста заможни хора, караха западни коли, които се нуждаеха от части.“ Започва да вкарва части без посредник директно от производителя. Сключва договор с две германски компании, инвестира 10 хил. марки и със собствен транспорт извозва пратката до България. Новината, че има части, се разчува бързо и повечето сервизи в Русенско започват да се обръщат към него. „Ако от сервиза изкарвахме 5 лева, от търговията правехме по 50“, спомня си той.
През 2000–2001 г. вече има три фирми за внос на части, а през 2005 г. компанията му „Даскалов груп“ се превръща в третата по големина в България в тази област. Правят голям склад в Русе, през който годишно вкарват части за по няколко милиона евро само от Германия. Правят и търговска мрежа с магазини в почти всички големи градове в България.
Паралелно със сервиза и вноса на авточасти се завръща към любимата си страст картингите. „Това беше една незатворена страница. През 2002 г. и след поредния сън, че се състезавам, реших да го направя наистина“, казва Росен Даскалов. Избира си картинг и заедно с двама-трима съмишленици създава отбор. Купува дори камиони, с които да извозва болидите и частите за тях. Оказва се обаче, че този спорт не е такъв, какъвто го помни. Няма интерес, няма публика, няма пари. „На състезанията присъстваха стотина души, от които повечето семейства и приятели на пилотите. Не можех да си рекламирам бизнеса и отбора на такова място, защото нямаше възвращаемост.“
Росен Даскалов е реалист и решава да се откаже от картингите, но не и от състезанията. Но този път с пистов автомобил. С колеги от сервиза преобразуват едно старо BMW M5 в състезателна кола. Правят го за месец, тъй като искат да се включат в „Писта Русе” , кръг от Националния шампионат по автомобилизъм. В състезанието завършва трети. Росен Даскалов отново се чувства жив, отново горивото разпалва кръвта.
Апетитът идва с яденето. Започнах да печеля. Първата година бях трети, на следващата втори. Исках да стана първи
Решава обаче да смени колата. Заминава за Англия, за да си купи малък състезателен автомобил Radical. Докато е на Острова, посещава изложение на пистата Донингтън парк, което променя цялото му мислене, а и живота му. „Имаше всякакви състезателни коли, от различни епохи и конструктори. Тогава си казах защо и аз да не опитам да направя собствен автомобил“, спомня си Росен Даскалов и допълва, че това е още една негова детска мечта.
Започва да проучва пазара, да търси хора, които да повярват в идеята му и да осъществи плановете си. През 2011 г. намира най-правилния човек, по думите му. Това е англичанинът Фил Матс, който има над 30-годишен опит в автомобилната и по-конкретно в състезателната индустрия. Неговата компания Pro Formance Metal изработва метални конструкции за състезателни коли. Росен Даскалов основава компанията Sin Cars. Името е заимствано от песента на Pet Shop Boys „It’s a Sin“, както и от чувството му за вина към семейството, че непрекъснато е в гаража. „Това е моят грях. При някои е хазартът, при други алкохолът, при мен са колите“, казва той.
Минават години, докато Росен Даскалов и екипът му създадат автомобила. Прототипът R1 GT е представен в началото на 2014 г. на изложението Autosport International в Бирмингам, Англия, второто по значимост в моторните спортове след това в Индианаполис в САЩ. Кола с двигател на General Motors, с мощност 360 конски сили събира овации. И българинът предприема следващия ход – участие в състезание. Sin Cars се включва в сериите GT4 със SIN R1. Следват много добри постижения с отбора Sofia Car Motorsport. През 2014–2015 г. печели трето място на пистата Зандворт в Холандия, второ на RED Bull Ring, в Австрия и второ на Мисано, Италия.
Добрите резултати не остават незабелязани и Росен Даскалов започва да получава запитвания от различни отбори за производство на състезателни коли. Автомобилите на българската компания стартират по пистите на някои от най-известните състезания, а доброто им представяне сред конкуренти като BMW, Porsche, McLaren, Aston Martin вдига рязко интереса към Sin Cars. Голямото предимство на българските автомобили е цената, която стартира от около 160 хил. евро. Досега компанията е продала над 100 суперколи. Феновете на марката растат с всеки изминал ден и започват да идват поръчки за шосейни автомобили, като цената им може да достигне двойно на състезателните.
Бизнесът на русенския предприемач се развива много добре през следващите години, но пазарът е нишов и тенденциите се променят. Говори се все повече за край на автомобилите с двигатели с вътрешно горене за сметка на електрическите. Дори във Формула 1 болидите започват да използват хибридна система. Росен Даскалов е решен да не изостава от тренда, дори иска да го изпревари. През 2018 г. Sin Cars представя първия хибриден български автомобил, наречен S1. „Направихме колата за изложението в Женева с предно електрическо предаване, която да се кара в градски условия, без да замърсява. Справихме се много бързо и резултатът беше впечатляващ – безшумна спортна кола.“ Новият прототип е посрещнат с овации на изложението и Росен Даскалов започва да работи върху нови концепции.
Така се ражда идеята компанията да създаде универсална платформа за електрически автомобили, на която могат да се вграждат различни елементи и купета. Тя е наречена L City, а целта е да бъде пусната в серийно производство, да се произвежда в Русе, а купетата и компонентите да се сглобяват в различни точки в Европа. „По този начин ще имаме капацитет да продаваме повече автомобили, като целта ни е да минем 5000 бройки. Но дори и при 500–1000 коли бизнес моделът е печеливш и възвращаемостта на вложените средства е достатъчна, за да привлече интереса на всеки инвеститор“, казва Росен Даскалов.
Новата платформа е представена пред широката публика през 2019 г. и е забелязана от френската Mondial Tuk Tuk. Тя сключва договор с българската компания за ексклузивно производство на 50 електрически триколни рикши, които ще бъдат използвани за туристически обиколки на Париж. Моделът е готов, а доставките трябва да започнат през втората половина на 2020 г.
Паралелно с рикшите компанията Sin Cars е готова и с друг електрически автомобил за серийно производство. Това е L City Sun, чиято цел е превоз на туристи от и до хотели, разглеждане на градски забележителности или просто за разходка. Моделът е с 8+1 места и по думите на Росен Даскалов българската компания ще е една от малкото в света, предлагащи такъв автомобил. L CITY Utility също е електромобил, но товарен, предназначен да зарежда и обслужва магазини, заведения и институции, които се намират в центровете на големите градове.
За да стартира серийно производство Росен Даскалов ще се нуждае от инвестиции. Голяма част от тях иска да набере през Българската фондова борса от пазара за растеж на малки и средни предприятия. Първичното публично предлагане има за цел да набере 6 млн. лв., които да бъдат използвани за машини и преустройство на фабриката в Русе. Посредник по сделката е „Елана“. Излизането на БФБ трябваше да стане в началото на април, но заради коронавируса и общата несигурност се отлага.
„Амбициите и плановете са ни големи, но случващото се в момента ни накара да забавим темпото. За мен, както за много хора около мен, това е едно голямо предизвикателство. Със сигурност много хора ще бъдат засегнати, надявам се у нас да са сравнително малко. И скоро да отмине тази вълна. Убеден съм, че ще оцелеем и ще продължим напред по-силни. Тази криза ще промени хората, ще ги накара да преосмислят ценностите си. Моите ценности са децата и семейството. Мисията ми е да дам най-доброто за поколенията след нас и да оставя нещо позитивно на света.“