Kelvin Health улавя заболявания чрез снимки от термокамера
Георги Къдрев и екипът му създават медицинско приложение за анализ на снимки от термокамера, което само за два месеца успява да привлече вниманието на голяма международна фармацевтична компания и американски инвеститор
Кризата с коронавируса принуди много компании да спрат работа – едни временно, а други и напълно да загубят перспективите си за бъдещето. В същото време пандемията даде възможност на много предприемачи да се възползват от възможността да представят иновативни продукти. Точно такъв е случаят и със съоснователя на компанията за разпознаване на снимки Imagga Георги Къдрев, който в последните два месеца и половина успява да създаде стартъп – Kelvin Health, който разработва софтуер за анализ на изображения от термокамера, чрез които потребителите могат да следят здравния си статус.
Почти всички членове на екипа на Kelvin Health са се събрали за срещата си с нас. Но това е добра възможност и за тях да се видят, което за последните седмици им се е случвало рядко. Идеята за компанията идва малко след обявяването на извънредното положение заради COVID-19 и екипът е събиран и работи основно дистанционно.
Идеята идва от Невена Димитрова, която в средата на март се свързва с Къдрев и предлага да се разработи технология за разпознаване на изображения от термокамера, за да се анализира здравното състояние на човек на базата на топлината на тялото му. „Още в студентските ми години съм виждала в Медицинския университет, където съм учила, приложението, възможностите на термокамерите. Те са достъпни за употреба извън военни цели от 1958 г., но в медицината са навлезли само в няколко звена и не се използват масово“, обяснява Димитрова, която в момента отговаря за медицинските проучвания в стартъпа.
Първоначално идеята е свързана с ранно засичане на заразяване с коронавирус – с помощта на термокамера да се засекат промени в организма, които настъпват преди появата на първите симптоми. За да се случи това, пациентът трябва да си прави снимка с преносимата термокамера три-четири пъти на ден в продължение на няколко дни и да се анализира дали има промяна в състоянието му, като заедно с това се отчита, ако има аномалии при сравняване на температурата на две различни части на тялото – например челото и белия дроб.
Идеята допада много на Къдрев и така вместо в клиентски проект разпознаването на изображения от термокамери се превръща в спин-аут компания на Imagga. „Термокамерите показват един друг свят, който си съществува около нас, но човешкото око не е пригодено да го улавя“, казва той. Работата започва още същия ден. Георги Къдрев събира екип, в който влизат някои от ключовите хора в Imagga. Екипът в момента се състои от 13 души, към които се добавят и още петима-шестима консултанти, основно медици, които работят в България и САЩ.
Така се ражда приложение, което след събиране на необходимата информация може да сигнализира, ако има промяна на състоянието на човека, който подава снимката си. За да се случи анализът, потребителят се нуждае от термокамера, която се прикачва върху телефона му. Прави си снимка толкова често, колкото е необходимо в зависимост от състоянието му, а приложението анализира изображението и сигнализира, ако има промяна. Така потребителят може да се обърне към лекар, който да постави диагноза. Пациентът може да прави снимки колкото често пожелае, без това да води до риск за здравето му, какъвто е случаят с останалите уреди за образна диагностика. Въпреки това целта на Kelvin е не да ги замени, а да ги допълни.
На изображението се виждат в различни цветове частите от тялото, които са с по-висока температура от останалите. Така могат да се засекат възпалителни процеси, а при набиране на база данни от снимки с различни състояния – например здрав глезен, изкълчен глезен и счупен глезен, алгоритъмът ще може да указва по-точно наличието на заболяване и да сигнализира потребителя да се обърне към конкретен специалист. С помощта на технологията могат да се засичат респираторни инфекции, съдови заболявания, тромбози, мигрена, артрит, диабет, травми, онкологични заболявания с проявление по повърхността на тялото – рак на гърдата, тумори по главата и кожата и други. „Искаме да дадем в ръцете на крайния потребител нещо, с което суперлесно, както е свикнал да използва приложения за всичко, да може да проверява здравния си статус“, посочва Къдрев.
До момента дейността на стартъпа е финансирана основно със средства на Imagga, като много от консултантите са работили без заплащане. Подготвя се регистрацията на компанията, като наред с Imagga дялове ще имат и част от членовете на екипа.
За краткото време на съществуването на проекта той успява да привлече вниманието на международна фармацевтична компания, която произвежда онколекарства. Приложението може да се използва за проследяване на въздействието на даден медикамент върху организма. Има възможност да се прилага и при тестване на ваксина за коронавирус например, тъй като ще показва локалното влияние след инжектирането на препарата. Има и сериозен инвеститорски интерес от корпоративните фондове на един от най-големите производители на медицински устройства в света, базиран в САЩ, „като там идеята е да се прави повече по посока на медицински инструмент, който е и за крайния потребител, и за приложение във фармацевтичната индустрия“. Инвеститорът обмисля и възможността да създаде R&D център, който да работи частично в България и на американска територия. Започнали са разговори и със застрахователи в САЩ и Канада, които имат интерес да използват приложението в опит заболяванията на клиентите им да се засичат на ранен етап и така да се намалява или съвсем да се избягва престоят в болница.
За момента приложението се използва тестово от няколкостотин души. Две трети от тях са в болници в България, а останалите са хора, живеещи в други европейски страни, които са поканени да го изпробват. Подготвя се и по-масова кампания за промотиране на приложението, след като се изчистят някои правни пречки в различни държави. Kelvin работи и с производители на термокамери за разработване на по-евтини варианти. За момента целта е цената да е около 200 лева, но може да падне и още. „Термокамерите обхващат температури от минус 10 до 500 градуса, а на нас ни трябва основно да показва интервала на човешката температура – между 30 и 40 и няколко градуса“, обяснява Георги Къдрев.
Екипът на стартъпа работи усилено и по събирането на данни. Всеки, който използва приложението, може да си направи снимка и да укаже състояние, което има, както и развитието му – заздравяване на травма, снимка със и без мигрена. В болниците с разрешение на пациентите също се събират данни в процеса на лечение на различни заболявания, в това число COVID-19. Заснемат се пациенти в различен стадий на болестта, на различна възраст, със или без съпътстващи болести. Това ще помогне за много по-бързото диагностициране на болестта и за следенето на състоянието на пациенти, които не са хоспитализирани.
Компанията е изправена пред дилемата дали да пусне приложението за масово използване, което да не се ангажира с анализ и диагностика – това би означавало то да е достъпно за всички до няколко седмици, или да се стреми към вариант с наченки на анализ, при което срокът е по-скоро няколко месеца заради необходимостта то да е в съответствие с регулаторните рамки в различните държави. За използване от фармацевтични компании приложението ще е напълно готово до около два месеца, тъй като в този случай използването му е бизнес решение и не достига до крайния потребител, затова не подлежи на толкова строга регулация. „Предстои ни решение кой е най-правилният път. Искаме възможно най-бързо да стигне до потребителите и ако не беше в сферата на медицината, щяхме да сме го пуснали преди няколко седмици вече“, казва Къдрев.
Компанията търси и нови инвеститори, като цели основно не набирането на определена сума, а достъп до ноу-хау и контакти, които компаниите в тази сфера биха могли да предоставят. „В някакъв момент вероятно ще преследваме и сертификация за медицинско устройство, което е свързано чисто времево с доста повече процедури и формалности, макар че този процес е малко по-кратък заради пандемията.“