Adventure Capital: Да печелиш, като не губиш
Още преди пандемията да срути пазарите, президентът на Advent Capital Трейси Мейтланд бе готов да посрещне хаоса. В добри времена портфейлът му следва пазара, но във време на спадове той се превръща в убежище от бурята.
Най-обикновена сряда сутрин сред бъркотията и срива на Уолстрийт, които настъпиха след избухването на кризата с коронавируса. Петдесет и девет годишният Трейси Мейтланд управлява инвестиционната си фирма, чиито активи са за 9 млрд. долара, чрез имейли и видеоконферентната връзка Cisco. Задачата му тази сутрин е да хване вълната на търговията за ден, в който промишленият индекс Dow Jones ще отвори с 5% по-ниско, после ще потъне още надолу, ще предизвика спиране на търгуването и накрая ще затвори под 20 хил. за първи път от повече от две години.
В нормално време в 8.30 часа Мейтланд ръководи срещата на фирмата си Advent Capital Management, на която се прави анализ на тенденциите за през деня, в обширния си кабинет на 57-ма улица в “Манхатън” с прекрасен изглед към целия Сентръл парк и знаменития хотел Essex House. Днес обаче той общува със своите трейдъри и мениджъри на портфейли посредством видеовръзка, благодарение на която стига до домовете им из цял Ню Йорк от уединеното си имение в Саутхемптън. А докато вървят разговорите, наблизо лудуват неговите Кейн Корсо, Кения и двата му староанглийски булдога Бейли и Тъкър.
Когато епидемията плъзна, екипът на Мейтланд от двайсетина инвеститори подготви всеки за своя портфейл анализ за сценарий при извънредни обстоятелства. Целта бе да могат да издирват компаниите, нямащи достатъчен паричен поток, който да им позволи да оцелеят при спад на продажбите по време на пандемията от 10% до 60%. Те набързо орязаха активите си в компаниите за търговия с мебели като Restoration Hardware и Guess, круизните оператори Carnival и Six Flags и засилиха позициите си в сектора на технологиите и здравните грижи.
Сега, един час след началото на търговията през този ден, 18 март, един от най-лошите за търгуване в продължаващата вече месец паника, той намира сили да погледне малко философски на загубите. „Когато имате пазар, на какъвто се радвахме от 2008 г. насам, с непрекъснато вървящи нагоре акции, хората не мислят как да се предпазват”, разсъждава Мейтланд, трейдър ветеран, който говори бързо-бързо като истински нюйоркчанин. „Положението е същото, като да имате къща, на която нищо не се е случвало в продължение на 20 години, и затова сте спрели да я застраховате.”
При падналите цени на фондовия пазар през март най-големите фондове на Advent отбелязаха спад само от 14% до 20% на годишна основа, защото имат опит в използването на конвертируемите облигации, предлагащи отчасти хибриден фиксиран доход и сигурност на капитала – нещо, което застрахователите на инвестиции, изглежда, са позабравили. Макар и да не осигуряват пълна защита, загубите са все пак далеч по-безболезнени в сравнение със срива от 30% на индекса S&P 500, а някои от конвертируемо ориентираните хедж фондове на Мейтланд всъщност спечелиха 8% до 10%. Това е типичен резултат. От средата на 90-те години на миналия век двете най-големи стратегии на Мейтланд (с активи за 4 млрд. долара), Advent Balanced Convertible и Advent Defensive Convertible, са постигнали почти толкова възвращаемост след такси, колкото индексния фонд S&P 500, но при много по-малък риск.
Подобно на облигациите конвертируемите инструменти изплащат купони и изцяло се погасяват при падеж, който обикновено настъпва след пет до седем години. Ако акциите на компанията, която издава конвертируемите инструменти, тръгнат нагоре, Мейтланд може да конвертира дълговите си инструменти в акции в основната компания при цената, определена при издаването на ценните книги. Във време на бум конвертируемите инструменти действат като опции и стойността им расте едновременно с оценката на собствения капитал. Но ако икономиката забуксува или се срине, инвеститорите ще бъдат облагодетелствани, защото ще имат сигурност, че ще получават лихви върху купоните, както и ще имат фиксирана стойност при настъпване на падежа. „Нещо като хамелеони са – казва Мейтланд за конвертируемите инструменти. – Един ден са зелени, на другия ден стават сини.”
Не за пръв път стратегията на конвертиране на Advent е поставена на изпитание. Екипът на Мейтланд вече се е занимавал с преразглеждане на портфейли заради извънредни обстоятелства. Това стана заради терористичните нападения на 11 септември и по-късно по време на финансовата криза през 2008 г. Благодарение именно на тези тренировки тогава, смята той, фирмата му е успяла да избегне прословутото „секване на пламъка” на dotcom-ите. Става дума за конвертируемите инструменти на JDS Uniphase и DoubleClick. И в двете суматохи фондовете на Advent отбелязаха далеч по-малък спад в сравнение с пазарните индекси и се възстановиха по-бързо.
„Идеята е да се печели, като не се губи”, обяснява Мейтланд, който в 25-годишната история на Advent още не е видял конвертируем инструмент „да обърне корем”. „Точно сега доходността в защитния ни портфейл е приблизително 5%. Падежът за компаниите, на които сме направили анализ за необходимост от конвертиране, е след четири години. Това е, което прави много хубаво пребиваването на този пазар”, казва той.
Мейтланд е израснал в Бронкс. Баща му е един от хирурзите в болницата в Харлем, оперирали д-р Мартин Лутър Кинг-младши през 1958 г., когато бе намушкан с нож в книжарница при раздаване на автографи върху книгата му, посветена на автобусния бойкот в Монтгомъри. Операцията спасила тогава живота на Кинг, а бащата на Мейтланд, Лио, станал по-късно председател на болницата Sydenham на 125-та улица в Харлем и лекувал знаменитости като Майлс Дейвис.
През 1978 г. Мейтланд бил приет в Колумбийския университет, но вместо на медицината („Не обичах кръв и болести”, казва той) се отдал на финансите. След като се дипломирал, постъпил на работа в Merrill Lynch и след време се озовал в офиса ú в Детройт.
Големият му пробив бил през 1985 г., когато в Merrill Lynch изобретили хибридния инструмент облигация с нулев купон (hybrid zero coupon bond), която може да бъде конвертирана в пари или акации, наречени „опции с ликвидна доходност” (“liquid yield option notes,” или LYON). Лихвата за емитентите се приспадала от данъците независимо, че на тях не им се налагало да правят парични плащания до настъпване на падежа, а ако пазарите бележели растеж и инвеститорите конвертирали своите опции с ликвидна доходност (LYON) в акции, тогава въобще не се и стигало до изплащане на облигациите. Опциите с ликвидна доходност (LYON) се оказали голям хит за Merrill Lynch, а Мейтланд станал техният топ генератор, продавайки ги на по-значими клиенти като милиардера инвеститор Хауърд Маркс, а после в Trust Company of the West. „Можеш да направиш пари и не можеш да изгубиш, доколкото аз познавам нещата”, казва Маркс за LYON.
В един момент Мейтланд се върнал в нюйоркските офиси на Merrill Lynch и през 1987 г. оглавил продажбите на конвертируеми инструменти, място, където царял относителен застой.
„Макар че в продължение на много години бяхме най-печелившото звено във фирмата, на нас се гледаше като на някаква странична дейност”, казва той.
През 1995 г. Мейтланд обособил своята дейност в самостоятелно звено, отделил го и го нарекъл Advent. Веднага започнал да му гради репутация на способно да издържа на турбулентни пазари. Стратегиите му се простират от защитни конвертируеми инструменти до по-рискови високодоходни облигации и хедж фондове. Всяка от тях от създаването ú досега носи годишна възвращаемост между 5% и 8%. Малкият му публично търгуван фонд със затворен край Advent Convertible and Income се представя слабо донякъде заради заемен капитал – към този момент той има спад от 27% от началото на годината, изличавайки печалбата си от 2019 г. и продава с 10% отстъпка от нетната стойност на активите си.
Мейтланд, чието богатство се изчислява на около 250 млн. долара, бе споменаван в клюкарските страници на вестниците като поддръжника от Уолстрийт на бившия президент Барак Обама, макар че той не е толкова политически пристрастен. Нарича представителката от Куинс в Конгреса Александрия Окасио Кортес „финансово неграмотна” заради нападките ú срещу Amazon. Той се възмущава, защото „изобщо не е в интерес на страната да се демонизират хората, които са успешни”.
Сега Мейтланд трупа конвертируеми инструменти на компании от технологиите и здравните грижи, които не са обременени с дългове. Сред акциите, на които Advent възлага големи очаквания, са тези на базираната в Масачузетс Akamai Technologies, която продава облачна инфраструктура на уеб и стрийминг бизнеси; Workday от Плезантън, Калифорния, която поддържа платежни ведомости; и Twitter.
Облачната инфраструктура на Akamai ще спечели от увеличаващия се трафик в мрежата заради работещите си от вкъщи служители, при това с минимален дълг. „За много технологични компании конвертируеми инструменти са дълг само в счетоводния баланс”, отбелязва Мейтланд. Workday е възможно да се окаже дори още по-сигурен залог. Софтуерната фирма има 1 млрд. долара нетна парична наличност и отчете 30% увеличение на приходите през миналата година, което е добра защита срещу потенциални финансови проблеми сред потребителите ú от дребния бизнес. С оглед на спада напоследък на пазара всички компании в портфейлите на Мейтланд имат значителна конверсионна премия на конвертируемите облигации, което означава, че основните им акции се продават на цена доста под обозначената на книжата конверсионна цена.
Конвертируемите инструменти на Twitter, пуснати през юни 2018 г., се търгуват при само 87 цента от долара, но Мейтланд не вижда голям риск. „Балансът на Twitter е крепост”, казва той и се позовава на нетната парична маса на компанията от 3.8 млрд. долара. Акциите на Twitter трябва да се вдигнат над 57 долара от сегашните 25 долара, за да си струва да се упражнят конвертируемите ú облигации.
„Ако сте дисциплинирани и умеете да оценявате кредитния риск, тези инструменти ви дават истинска възможност”, казва Мейтланд.