Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
2 декември 2020, 12:02

Да тичаш по небето

Златина Георгиева редактор във Forbes

Oтговарям за секторите образование, шоубизнес, търговия.

Неделя вечер, цен­трален софийски парк. Публиката от чети­рима души преминава със затворени очи до началото на горския лабиринт, до началото на едно необикновено театрално представление. В дълбините на гората се среща с ак­тьори – горски създания, които разкриват приказно-реални сюжети. Вълнение, притеснение, изненада, възхита, спомени, самопоз­нание се преплитат в горския лабиринт, през който всеки преминава по собствен път – физически в пространството и емоционално навътре в себе си. „Нарича се театър доста условно, тъй като няма сцена, на която да се играе, нито публика, която да гледа. Всич­ки минават през инсталация, подобна на ла­биринт, защото създава усещане на неиз­вестност какво ще има зад завоя“, обяснява Златина Толева, един от създателите на Теа­тър на сетивния лабиринт в България.

Златина Толева и Михаил Димов създават приказки на живо – от горски лабиринти до футуристични бизнес сгради, локацията играе ключова роля в техните спектакли. Най-големият им спектакъл досега е Creatorium в НДК
Снимка: Елена Ненкова

Като вид изкуство театърът на сети­вата е пренесен в Европа от колумбийски антрополог, а вече 15 години Толева и Димов го изучават и развиват в България със сдружението си Global Vision Circle. Това, което ги привлича, е интердисциплинарният под­ход, при който могат да изявят стреме­жите си към изкуство, духовност и общу­ване. „За мен това е най-синкретичното изкуство, защото въвлича всички сетива и дава възможност да се създават произве­дения на изкуството, които са разширение на реалността – казва Михаил Димов, съ­основател и творчески директор. – Съще­временно това изкуство дава възможност за съкровено докосване, за среща между ак­тьора и зрителя, който вече не е зрител, а участник.“

Толева и Димов имат дълга арт история зад гърба си, в която се преплитат различни видове изкуство, сетивност и изучаване на човешката същност. Тя е завършила антро­пология в НБУ, той – кинознание и драма­тургия в НАТФИЗ и съвременни изкуства в Ню Йорк. Години наред заедно организират музикални партита с музика, вкусове и кул­тури от цял свят. Допълват се в живота, в работата и в разказването на истории. И двамата са „от вида на хвърчащите хора“ – създават изцяло нови светове, изследват не­изследваното и измислят свои думи, с които да обозначат новите преживявания. Необхо­дим е само един разговор, за да започнем и ние да говорим на техния мечтателски език и да се потопим в тази различна, паралелна реалност, в която изкуство, ценности и биз­нес живеят в съвършена симбиоза.

За да бъдат независими артисти в Бълга­рия, които създават бутиково изкуство за ограничено време, Толева и Димов разработ­ват креативен бизнес модел, където от­делните проекти си взаимодействат през сходни методи. Стъпват на три основни стълба, които се появяват последователно във времето, но днес са стабилната основа на целия им творчески свят: Театър на се­тивата, Агенция за вълшебни преживявания и Институт за изследване на тишината.

В България Театърът на сетивата е пред­ставен за първи път през 2006 г. от уелския режисьор и изследовател Илън Бърк, който провежда семинари и обучения. Българският творчески тандем взема участие в тях и през следващите години го разработва, екс­периментира с концепции и теми, кани при­ятели в създадените лабиринти-преживя­вания, а през 2011 г. стават професионална трупа и го отварят за по-широка публика. Театърът на сетивата реализира едва няколко представления на година, като всяко се представя около 20 пъти за не повече от месец. През всяко представление премина­ват около 30 души, които изживяват своя лабиринт един по един, за да има индивидуа­лен момент на общуване с актьорите.

САМИТЕ АРТИСТИ СА ИСТИНСКИ ИЗСЛЕДО­ВАТЕЛИ В ТОВА, КОЕТО ПРАВЯТ – ВСИЧКИ СИ ИЗМИСЛЯТ НЯКАКВА ТЕМА, КОЯТО ИМ Е ВАЖНА И ИСКАТ ДА Я РАЗРАБОТВАТ ПО ВРЕМЕ НА ПРЕД­СТАВЛЕНИЕТО

Тази тяхна искреност позволява да се направи съкрове­на среща между артистите и участници­те.“ Поддържането на трупата е едно от най-големите предизвикателства за осно­вателите, тъй като представленията са „доста тежки като продукция“, а финанси­рането е изцяло от продажбата на билети.

В различните спектакли участват между 18 и 40 артисти за 30 до 60 души публика. Ето защо разработват вътрешна струк­тура от доброволци. Стремят се за всеки спектакъл да имат доброволци дебютанти, които да започнат обучение. Те преминават през различни етапи и практика и стават професионални актьори.

Друго предизвикателство е изборът на локация и концепция за представленията. „Ние не работим по предварително готов текст, а изследваме мястото с неговата енергия, история, топография, архитекту­ра, с неговите обитатели и в един маги­чен процес извличаме историята“, разказва Михаил Димов и добавя, че винаги търсят алтернативни пространства, като през по­следните 10 години са имали представления в новооткрит мол, футуристична бизнес сграда, старо читалище, празна водонапор­на кула, язовир в Родопите, политехнически музей. „Всяко представление произхожда и е свързано с мястото, на което се случва. Не може да бъде пренесено на друго място, за­щото е направено там и за там.“ Изборът на локации е важна част от бизнес модела на Театър на сетивата и отваря вратите към нови пространства и партньорства.

От 7–8 години те са се превърнали в екс­перти по обживяване на празни простран­ства в нови сгради. Всичко започва случайно, когато се срещат с мениджър в новооткри­тия „Мол България“. Докато търговската площ на мола се напълни, в сградата има 800 кв.м празни пространства и ръководството на сградата кани Толева и Димов да напра­вят лабиринти. Там реализират три сетивни лабиринта, сред които и първия спектакъл за деца. Малко след това попадат в новата бизнес сграда Вертиго, където разработват своите представления, а до ден днешен там се намира и базата на театъра.

„Идваме в полупразни сгради, те ни дават пространство, а ние създаваме събития, които рекламираме. Така насочваме вниманието към сградите, до година–две се пълнят и преминаваме нататък“, споделят организаторите, чийто най-актуален спектакъл „Пътуване във Всичколената“ също е в сграда, където са първите обитатели. Екипът вижда в този подход ниша, която може още повече да се разработи.

Другият ключов стълб на бизнеса им е Агенцията за вълшебни преживявания. Използвайки целия език и методи от Театъра на сетива, екипът разработва преживявания под формата на лабиринти за корпоративни партита, тиймбилдинги, изненади за рождени дни, предложения за годеж, сватба и т.н. Правят го много индивидуално и лично, като влизат в историята на хората, за които е предназначено – както сами се шегуват, „ушиват“ преживяване по мярка на клиента. Толева признава, че това е най-добре обезпеченият проект, тъй като често работят с корпоративни клиенти и с повече хора.

Без да разбулват мистерията около приказните преживявания, организаторите споделят, че основният им инструмент е интуицията им.

В ТОЗИ МАГИЧЕН ПРОЦЕС СЕ ДВИЖИМ В ПРОСТРАНСТВОТО С РАЗЛИЧНИ ТВОРЧЕСКИ ЗАДАЧИ И УЛАВЯМЕ ЕЛЕМЕНТИ ОТ БЪДЕЩИЯ СПЕКТАКЪЛ

„В един момент те си идват на мястото. Чува се едно щрак и нещото заспа. Ако кажем, че развиваме интуицията като мускул, то ние всички сме едни интуитивни културисти“, казва Димов.

Макар да разказват увлекателно за работата си, и двамата вярват, че думите често опорочават подобни дълбоко лични преживявания. Ето защо работят отвъд думите, като много от спектаклите са изцяло в тишина. „Преди шест години направихме един спектакъл, който се нарича Институт за изследване на тишината. След него започна да се развива цяла поредица тишинавски експериментални спектакли“, разказват основателите на Института – място за творчество, музика и себепознание, в което не се говори. Silence Lab или физическото пространство, в което се правят творчески експерименти, е третият стълб в организацията им. „Всички тишинавски проекти съществуват в този свят, те са стъпили на земята. Нещо повече – създават основите на една нова култура, която е по-деликатна, по-творческа, по-зелена, по-хуманистична. Посяваме семената на един бъдещ свят, създаваме възможности, които разширяват мислимото“, казва Димов.

За тези над 15 години Толева, Димов и екипът им са преминали през целия спектър от страха до доверието. В началото продавали скъпи билети с точен час за спектакъл, който не съществува… до минутата, в която трябва да започне. А това, споделят днес, е било изключително страшно и рисковано. „С времето страхът ни намаля, ние непрекъснато правим нови неща, загубваме равновесие, правим стъпка в небето. Но установихме, че винаги когато направиш стъпка в неизвестното и поемеш риска, се появява изневиделица някакво стъпало, което ти помага да продължиш. Този странен налудничав път работи и можеш да се издържаш от него.“

Как Тайлър Пери изгради развлекателна индустрия и промени шоубизнеса завинаги Топ 70 на българските знаменитости

Свързани статии

Mish Mash култура

Водещи новини, Лайфстайл

Mish Mash култура

Защо позитивната офисна култура е особено важна сега

Лидерство

Защо позитивната офисна култура е особено важна сега

Реклама

Избрано

отпреди един ден

Инфлационна спирала, рецесия или меко приземяване?

отпреди 2 дни

Правилата на „Зайо Байо“

отпреди 5 дни

Как Пресиян Каракостов промени играта

23 юни 2022, 15:26

StorPool: Микромеханика на успеха

23 юни 2022, 11:30

За ИТ експертите заплатата е на второ място

22 юни 2022, 11:22

Какво не ви казват за успешните трансформации в бизнеса?

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени