Airate – невидимата промяна
В една мъглива утрин в началото на 2018 г. Борис Колев, социален предприемач и собственик на JT International, преглежда водещите новини в мрежата. „България е с най-мръсния въздух в Европа.“ „Не дишай! В София си.“ „На първо място сме по смъртност заради мръсен въздух.“ Заглавията са стряскащи, но доста често срещащи се през зимните месеци. Просто това е поредният ден със сериозно замърсяване на въздуха, в който Борис Колев, както и много други софиянци, няма да отвори прозореца си, защото отвън ще влязат различни вредни за организма частици.
Но Борис Колев е човек, който при проблем започва да мисли как да промени картината. Сяда на компютъра и започва да търси решение за мръсния въздух у дома, пише на приятели и партньори. Бързо получава отговори, които си приличат – „купи си пречиствател на въздуха“.
И той прави точно това, инсталира новата машина вкъщи, а тя започва да работи. Ден, два, седмица нещата изглеждат що-годе добре. Но всеки път щом отвори прозореца, започва да се задъхва. „Не, не е това. Живея като в аквариум. Трябва да измисля нещо генерално ново“, разсъждава Борис Колев. „Смогът ни притиска навсякъде. А според Световната здравна организация (СЗО) той заедно с праха застрашава не само здравето, а живота ни дори в закрити пространства. А там повечето хора прекарват 90% от времето“, казва Колев.
Предприемачът отново започва да разпитва, този път дали някой е чувал за приспособление, което да се сложи на прозореца и да спира мръсотията. Никой не откликва. Тук вече Борис Колев вижда не само проблем, но и бизнес възможност. Открива различни решения – комарници срещу насекоми и поленови филтри, които обаче не спират фините прахови частици, за които СЗО предупреждава. Те са класифицирани като много опасен канцероген и са основна част от смога, който трови България всяка есен и зима.
Борис Колев продължава своето проучване. Свързва се с производители на филтри за климатици и за автомобили у нас. Оказва се, че всички консумативи се внасят отвън. „Няма лаборатории, които да изследват и създават филтри.“ С идването на пролетта въздухът се подобрява. Борис Колев оставя настрана проучването си, но не се отказва от идеята за откриване на решение срещу мръсния въздух.
Тя идва отново на дневен ред след няколко месеца, когато се среща с 32-годишния Ивайло Иванчев, предприемач, който има две компании за внос и дистрибуцията на почистващи препарати и тоалетни хартии. Двамата се запознават във Фейсбук. Ивайло Иванчев, който е силно впечатлен от предприемаческия размах на Борис Колев, предлага да се срещнат и да обсъдят дали има някакъв шанс за общ бизнес.
Когато се виждат, Борис Колев повдига темата за мръсния въздух. Ивайло Иванчев се запалва по идеята да търсят принципно ново решение. Стискат си ръцете и новият съмишленик на Борис Колев започва детайлно да проучва различни разработки, производства и пазари. Навлизайки в конкретика, предприемачите се убеждават, че трябва да се насочат към нанотехнологиите. „На пазара вече имаше предпазни маски, които са с нанофибърна технология за филтриране на въздуха и даваха много добри резултати“, казва Ивайло Иванчев.
Проучването го отвежда в Чехия, където по думите му е Меката на нанотехнологиите в Европа. Спира се на известна лаборатория, която има патентовани нанофибърни платове. Изпраща имейл, в който описва идеята – плат или мрежа за прозорци, която да спира мръсния въздух. „И започна голямото чакане“, спомня си Ивайло Иванчев.
Три месеца по-късно, точно когато двамата предприемачи сериозно започват да обмислят да потърсят друга лаборатория, получават имейл – „Готови сме, имаме решение“. „Бяхме малко изненадани и много развълнувани“, споделя Борис Колев. И тръгват към Чехия, към лабораторията, чието име предприемачите не искат да разкрият, тъй като сега вече са в напреднал процес на преговори за споделен патент, ексклузивитет и лицензи. Продуктът, който виждат, е добър, но не толкова, колкото им се иска. Идеята им става още по-конкретна – мрежата трябва да прочиства въздуха при проветряване, да бъде продукт, принципно различен от всички подобни на пазара. Чехите започват промените – първоначалният вариант е твърде дебел и не пропуска достатъчно светлина и въздух. Ивайло Иванчев го описва като вид перде.
ДОКАТО В ЛАБОРАТОРИЯТА ТЕКАТ ИЗПИТАНИЯ, ПРЕДПРИЕМАЧИТЕ ВЕЧЕ ЗАПОЧВАТ ДА МИСЛЯТ ЗА РАЗВИТИЕТО НА БРАНДА И БИЗНЕС МОДЕЛА. В НАЧАЛОТО НА 2020 Г. СЪЗДАВАТ ТЕХНОЛОГИЧНИЯ СТАРТЪП AIRATE.
Името идва от английската aerate, което означава проветрявам, вентилирам, но сменят една буква с цел да са единствени на пазара и да привлича с корена air (въздух на български). Първоначалната инвестиция е около 40 хил. лв., събрана от двамата основатели и инвестиционния фонд DigiMark Ventures.
Стратегията за развитие е да стъпят бързо на колкото се може повече пазари. Основният фокус са държавите и градовете на челни места в класациите по мръсен въздух. Ще опитат да пробият на азиатските пазари и в арабския свят. Търсят партньори сред големите производители на дограми. „Това, което им предлагаме, е нов бизнес. Когато една фирма сложи дограмата, тя приключва отношенията си с клиента. Ние предлагаме да му продадат още нещо. Надяваме се, че ще проработи, защото ще предложим много добър продукт, който със сигурност ще подобри въздуха в дома на всеки“, разказва Борис Колев. Той обяснява, че те ще рекламират компаниите за дограми. И дава пример: „Ако искаш мрежа от нас и не можеш сам да си я сложиш, избери един от следните партньори.“ Другият канал, който ще атакуват, са големите строителни магазини.
Планът за действие е готов, продуктът също – мрежа от три слоя – два крепящи дишащи и нанофибърна мембрана. Вече дори има и сертификат TÜV за филтриране на частици до 0.3 микрона. Това означава, че спира 95% от вредните за организма прахови и твърди частици. „Мрежата е толкова добра, че ако човек пуши цигара на балкона, не преминава дим в стаята“, обяснява Колев. И разказва, че при тестовете с новата мрежа, проведени в дните с най-високи нива на замърсеност, уредът му за пречистване на въздуха не отчита промяна при отворен прозорец. „Докато не го видиш с очите си, е трудно да проумееш как се случва това“, казва той. „Мрежата издържа на всякакви метеорологични условия, като има минимум пет години живот. Единственото условие е през определен период да се почиства.“
С готовия продукт и маркетинговата стратегия Борис Колев и Ивайло Иванчев започват бизнеса. В момента имат на склад достатъчно количества да покрият няколко пазара. Мрежата може да бъде поръчвана през Airate.net. Цената на квадратен метър е 88 лв. към крайни клиенти. За пример иновативната мрежа за един комарник за балконска врата ще струва около 100 лв. без ДДС.
Двамата вярват, че бизнес моделът им може да се окаже много печеливш и полезен, но има и една голяма въпросителна. „Идеята е наша, брандът е наш, но технологията не е“, казва Ивайло Иванчев. И открехва малко за преговорите с чешката лаборатория, които са тежки, но вече отиват към края си – българите по всяка вероятност ще получат част от патента. „Със сигурност това, което ще се договорим, е ексклузивитет за определени пазари“, допълва той.
„Това означава, че трябва да сме много бързи и гъвкави, да се докажем като бранд и да превземем клиентите. Със сигурност и други ще последват нашия пример. Това е вид социален бизнес, бизнес с кауза. Нашата мрежа има възможност да неутрализира мръсния въздух в закрити помещения. Децата ни в детската градина, в училище, ние, когато сме на работа, вкъщи или на друго място, няма да дишаме мръсотията отвън. Особено полезен ще е продуктът за болниците. Надяваме се Airate да промени здравето на всеки“, казват Борис Колев и Ивайло Иванчев.