Menu
Cart
Forbes България
Cart
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes INSIGHTS
  • Featured
    • FORBES 30 под 30 Class 2021
    • Forbes Women 2022
    • Forbes Men On Top
    • nPloy BrandVoice | Партньорска програма
Close Menu
Close Cart
11 август 2021, 10:34

В търсене на българския еднорог

Румен Соколов редактор във Forbes

Отразявам банковия и небанковия финансов сектор в България

Стремежът към Космоса съществува, откакто и човечеството. В последните години много от най-успешните предприемачи в света дори направиха този стремеж осъществим и независещ от държавни програми. През юли бе реализиран и първият частен полет с космически туристи – на милиардера Ричард Брансън. С темата за Космоса започва и разговорът ни с рисковия инвеститор и съосновател на фондовете Neo Ventures и Gravity Ventures Павел Езекиев, който разказва с вълнение за полета на ракетата „Фолкън 9“, на която има и български сателити. „Фактът, че на „Фолкън“ имаше и две български мисии, осъществени от българската компания EnduroSat, е безпрецедентен“, казва той.

Снимка: Иван Коловос

Езекиев разказва още, че на борда на ракетата има основно военни товари, а мисиите на EnduroSat са по търговски договори с държавата Кувейт и по програмата на Европейската комисия SPARTAN. „Този договор на Enduro е много специален, защото за първи път в историята на ниска орбита ще има спътник, който може да бъде изцяло управляван от Земята“, допълва Езекиев (47).

Той има сериозно участие в EnduroSat с инвестиции чрез Neo Ventures и това обяснява позитивните му емоции от успехите на българския космически стартъп. (Историята на EnduroSat може да прочетете в бр. 2 от 2021 г. на Forbes.) За него тази компания е и потенциалният първи български еднорог. „Ще бъде хубаво да има и български еднорози, а защо да не бъде и този, който вече лети в Космоса“, казва той.

За Езекиев като сериен инвеститор всички научни достижения, както и новости, от които може да се прави бизнес, 37са интересни. Такава е инвестицията на Neo Ventures в компанията Precious Payload с офиси в САЩ и Обединените арабски емирства. Тя, която подготвя информация за всеки, който иска да лети с даден товар в Космоса в ниска орбита, където в момента има около 20 хил. мисии и се очаква да станат много повече. „Всеки, който иска да участва в такъв полет, може чрез техните бази данни да провери къде и кога е най-подходящо за него да бъде качен товарът му“, уточнява Езекиев. Той определя тази компания като бюро за резервации за ниски полети, или карго консиерж.

Друга подобна негова инвестиция е в базираната в Австралия компания Arlula. Този стартъп е разработил технология, която агрегира, подрежда и предлага снимки от Космоса. Езекиев споделя, че към последните две компании, свързани с космически технологии, фондът се е насочил покрай работата си с EnduroSat. За него фирмите, които правят бизнес, базиран на използването на Космоса, може вече да се разглеждат като отделна екосистема.

Научни разработки, свързани с медицината, са друга сфера, в която са насочени инвестициите на Павел Езекиев. Такава е компанията Testcard, която произвежда еднократни тестове за урина. Тестът се топи в урината и вследствие на реакция този тест се оцветява. Снима се със смартфон и снимката се качва в специална апликация. И потребителят получава информация дали има напреднал диабет, проблеми с кръвната захар, инфекции на уринарния тракт, дали е в овулация, дори дали е взимал наркотици, или е консумирал алкохол. И всичко това без ходене до лаборатория.

Компанията от Израел GemmaCert пък се занимава с био информатика. Езекиев е впечатлен от технологията им, чрез която посредством инфрачервени лъчи се изследват възможностите за използване на канабис за медицински и немедицински цели. „Тази компания иска за бъде бранд в мобилното тестване на канабиса, първите, които го правят извън лаборатория и навлизат на пазар, който става все по-голям“, разказва той.

Като много интересна компания от портфолиото на Neo Ventures Езекиев определя регистрираната във Великобритания и базирана в Прага GoodVision. Според него темата за пътната безопасност е много важна и всяка разработка, която може да доведе към по-добро, трябва да се подкрепя. Компанията продава решения за обезопася­ване на кръстовища, пътища и магистрали. Това е софтуерна разработка, внедрена в камерите на пътя, която сегментира по­лучената информация. И дава предвиждане как трябва да се сменят светлините на светофари, за да се избегне катастрофа или задръстване. Езекиев допълва, че тази технология вече се използва и в България, в София и Пловдив.

И докато част от инвестициите на Neo Ventures са в чужди компании, с новия си фонд от отворен тип Neo Gravity Павел Езекиев поставя фокуса върху български компании. „Оценката на компаниите се прави на базата на специално разработе­на методология, която отчита комплекс от фактори и възможността за превръща­нето на родни брандове в глобални“, казва той. Фондът стартира дейността си с първоначален капитал 5 млн. eвро, а целта е да се наберат поне 50 млн. евро. Първите две инвестиции на фонда са в компаниите Cheese the Queen (производство на сирена от ядки) и Sofia Electric Brewing Co. (бира).

Тези две компании впечатляват Павел Езекиев и екипа на фонда с авторския и автентичен подход в нишовите си пазари и това как се създава и развива нов продукт. „Основателите и на двете компании са ре­шени да развиват български бранд и да про­дават продуктите далеч извън България, в Италия и Сингапур“, казва той. Според него в новата реалност, където светът се ориентира към електронната търговия, производителите имат все по-голям кон­трол върху качеството и доставките. И това ще даде възможност за голям успех и на български производители с добри идеи.

Според Езекиев модата в България е ос­новните инвестиции да се насочват към технологии и IT. В същото време има про­изводители на качествени продукти за ежедневно потребление, които могат да излязат извън рамките на малкия местен пазар. И така да станат мишена за инвес­тиции от страна на големи компании. В продължение на тази философия идва и ин­вестицията в третата засега компания на Neo Gravity – в компанията La Digue, която произвежда козметични продукти. Най-по­пулярният от тези продукти е безболез­нена коламаска, която се продава вече на 20 пазара. „Проучваме и компания за здра­вословна храна, която е българска марка с впечатляващи успехи“, допълва той.

Във фонда имат идея да засегнат и те­мата за устойчивата мобилност. Езекиев вече има опит в тази сфера след инвес­тиция чрез един от фондовете в Spark – компания, която предлага услуга за спо­делена мобилност. „Този опит ми показа, че хората все повече ще се опитват да се придвижват, без да зависят от моно­поли“, споделя той. Бъдещето според него е там, където всичко се захранва само от слънце и вятър, и трябва да се намерят хо­рата, които да направят това ежедневна употреба. „С какво се храним, с какво се обличаме, с какво се лекуваме и с какво се придвижваме – това са четири базови чо­вешки нужди, които ще търпят невероятни иновации в следващите 5 – 10 години“, заклю­чава Павел Езекиев. Така са избрани и фоку­сите на двата фонда – Neo Ventures като скок в неизвестното, а Neo Gravity като за­връщане на повърхността на Земята.

Павел Езекиев учи в Northeast­ern University в Бостън и за­вършва факултет, в който са смесени технически и финан­сови специалности. Спомня си как университетът, в който учи, има собствен ядрен реактор и имат курсове, които включват експерименти с него. „Имах и случай да бъда поканен на вечеря, на която бях на една маса със Стийв Форбс, и той ми обясняваше как един ден ще стана известен, ако чета много и популяризирам това, което науча“, казва Павел Езекиев. Форбс е донор на университета и е бил по­канен на събитие за фондонабиране.

След университета започва работа в Microsoft, където подготвя бюджети за бизнеса на компанията в Далечния изток и доклади за борда на директорите. Там има случай да се срещне с Бил Гейтс, от когото също получава ценни съвети. „Там разбрах, че да работиш като финансист във високотехнологична компания е подоб­но на това да работиш като техническа поддръжка във финансова компания“, казва Езекиев. Затова следващата му работа е във финансова институция, след като си намира работа в банка в Лондон, където е няколко години.

В края на 2002 г. се завръща в Бълга­рия, за да застане начело на Агенцията за чуждестранни инвестиции (преобразувана по-късно на Българска агенция за инвести­ции). Спомня си за няколко интересни про­екта, между които идването в страната ни на инвеститори като Hewlett-Packard и „Шише джам“. Казва, че в един момент усетил, че не може да търпи структура, която е над него, и чуждо мнение как да се правят нещата. И затова с близък човек основава първия кол-център в България – „Софика груп“. За 10 години компанията по­раства до близо 1000 служители и е купена от един от водещите играчи от този биз­нес – TeleTech.

„Там усетих от първа ръка какво е да стартираш с един човек и да станат 1000 и че в това няма никаква философия, а само сериозна работа“, признава Павел Езекиев. Решава, че това му се прави серийно и с парите от продажбата на „Софика груп“ се включва в двата фонда NEVEQ, които са със сериозни инвестиции в компании в ИТ сектора в България. Заедно с Neo Ventures до момента трите фонда са набрали общ капитал над 50 млн. евро. Подкрепени са общо 25 компании, а успешно осъществени­те екзити са 13.

Павел Езекиев е на мнение, че стартъп екосистемата в България е към края на своето стихийно развитие, което е добре. Всяко ново нещо има стихийно развитие, след това идват консолидацията, стабили­зацията и промяната. В България функцио­нират не по-малко от 15 фонда за инвес­тиции, като повечето са в София. „Искам да видя равномерно разпределение на инвес­тиции и компании в местата извън София, защото София не е цяла България“, казва той. И допълва, че ако тази екосистема способства България да стане по-добра от тази в Швейцария, то мечтата му е да участва във втората и третата фаза на развитието ѝ.

Силно се надява, че компаниите, които се развиват, ще си останат български ком­пании, а няма да се преместят примерно в Лондон, за да пораснат още повече. „Няма нито една причина да не може да се привлече който и да било инвеститор в Бълга­рия заради ниските данъци и прозрачната среда“, казва Павел Езекиев. Вярва, че ще имаме парламент и кабинет, които да мислят с перспектива 10 – 20 години напред и нещата да се случат.

Как да разпознаем ирационалния инфлуенсър Обучители по мярка
Реклама

Избрано

отпреди 7 часа

Визията на новаторите в здравеопазването

отпреди 12 часа

Измервай умно, потребявай разумно

отпреди 3 дни

Бизнесът не е само шоколад

отпреди 5 дни

NFT от ново поколение

18 май 2022, 9:46

Forbes търси Мениджър продажби на събития

17 май 2022, 9:19

Не ми показвай тази реклама

Forbes България
  • Списанието
  • Събития
  • Forbes Бюлетин
  • Реклама
  • Online Магазин
  • Абонамент
  • Кариери
  • Контакти
  • Forbes профил
  • Последни
  • Бизнес и Коронавирус
  • Иновации
  • Лидерство
  • Пари
  • Бизнес
  • Стартъпи
  • Класации
  • Лайфстайл
  • Forbes TV
  • От извора
  • BrandVoice
  • Forbes Healthcare Summit
  • Forbes DNA of Success
  • Forbes Innovation Forum
  • Forbes 30 под 30
  • Forbes Women Forum
  • Бизнес Наградите на FORBES
    • • Специални награди
    • • Условия
    • • Категории
    • • Жури
    • • Победители 2022

Актуален Брой

FORBES е лицензирана търговска марка, собственост на Forbes IP (HK) Limited. FORBES БЪЛГАРИЯ се издава от „Българска бизнес медия“ ЕООД по силата на лицензионно споразумение с Forbes IP (HK) Limited. Forbesbulgaria.com се изгражда и поддържа със съдействието на JT Design
Политика за поверителност
© 2022 FORBES. Всички права запазени. © 2022 „Българска бизнес медия“ ЕООД. Всички права запазени