В търсене на българския еднорог
Стремежът към Космоса съществува, откакто и човечеството. В последните години много от най-успешните предприемачи в света дори направиха този стремеж осъществим и независещ от държавни програми. През юли бе реализиран и първият частен полет с космически туристи – на милиардера Ричард Брансън. С темата за Космоса започва и разговорът ни с рисковия инвеститор и съосновател на фондовете Neo Ventures и Gravity Ventures Павел Езекиев, който разказва с вълнение за полета на ракетата „Фолкън 9“, на която има и български сателити. „Фактът, че на „Фолкън“ имаше и две български мисии, осъществени от българската компания EnduroSat, е безпрецедентен“, казва той.

Езекиев разказва още, че на борда на ракетата има основно военни товари, а мисиите на EnduroSat са по търговски договори с държавата Кувейт и по програмата на Европейската комисия SPARTAN. „Този договор на Enduro е много специален, защото за първи път в историята на ниска орбита ще има спътник, който може да бъде изцяло управляван от Земята“, допълва Езекиев (47).
Той има сериозно участие в EnduroSat с инвестиции чрез Neo Ventures и това обяснява позитивните му емоции от успехите на българския космически стартъп. (Историята на EnduroSat може да прочетете в бр. 2 от 2021 г. на Forbes.) За него тази компания е и потенциалният първи български еднорог. „Ще бъде хубаво да има и български еднорози, а защо да не бъде и този, който вече лети в Космоса“, казва той.
За Езекиев като сериен инвеститор всички научни достижения, както и новости, от които може да се прави бизнес, 37са интересни. Такава е инвестицията на Neo Ventures в компанията Precious Payload с офиси в САЩ и Обединените арабски емирства. Тя, която подготвя информация за всеки, който иска да лети с даден товар в Космоса в ниска орбита, където в момента има около 20 хил. мисии и се очаква да станат много повече. „Всеки, който иска да участва в такъв полет, може чрез техните бази данни да провери къде и кога е най-подходящо за него да бъде качен товарът му“, уточнява Езекиев. Той определя тази компания като бюро за резервации за ниски полети, или карго консиерж.
Друга подобна негова инвестиция е в базираната в Австралия компания Arlula. Този стартъп е разработил технология, която агрегира, подрежда и предлага снимки от Космоса. Езекиев споделя, че към последните две компании, свързани с космически технологии, фондът се е насочил покрай работата си с EnduroSat. За него фирмите, които правят бизнес, базиран на използването на Космоса, може вече да се разглеждат като отделна екосистема.
Научни разработки, свързани с медицината, са друга сфера, в която са насочени инвестициите на Павел Езекиев. Такава е компанията Testcard, която произвежда еднократни тестове за урина. Тестът се топи в урината и вследствие на реакция този тест се оцветява. Снима се със смартфон и снимката се качва в специална апликация. И потребителят получава информация дали има напреднал диабет, проблеми с кръвната захар, инфекции на уринарния тракт, дали е в овулация, дори дали е взимал наркотици, или е консумирал алкохол. И всичко това без ходене до лаборатория.
Компанията от Израел GemmaCert пък се занимава с био информатика. Езекиев е впечатлен от технологията им, чрез която посредством инфрачервени лъчи се изследват възможностите за използване на канабис за медицински и немедицински цели. „Тази компания иска за бъде бранд в мобилното тестване на канабиса, първите, които го правят извън лаборатория и навлизат на пазар, който става все по-голям“, разказва той.
Като много интересна компания от портфолиото на Neo Ventures Езекиев определя регистрираната във Великобритания и базирана в Прага GoodVision. Според него темата за пътната безопасност е много важна и всяка разработка, която може да доведе към по-добро, трябва да се подкрепя. Компанията продава решения за обезопасяване на кръстовища, пътища и магистрали. Това е софтуерна разработка, внедрена в камерите на пътя, която сегментира получената информация. И дава предвиждане как трябва да се сменят светлините на светофари, за да се избегне катастрофа или задръстване. Езекиев допълва, че тази технология вече се използва и в България, в София и Пловдив.
И докато част от инвестициите на Neo Ventures са в чужди компании, с новия си фонд от отворен тип Neo Gravity Павел Езекиев поставя фокуса върху български компании. „Оценката на компаниите се прави на базата на специално разработена методология, която отчита комплекс от фактори и възможността за превръщането на родни брандове в глобални“, казва той. Фондът стартира дейността си с първоначален капитал 5 млн. eвро, а целта е да се наберат поне 50 млн. евро. Първите две инвестиции на фонда са в компаниите Cheese the Queen (производство на сирена от ядки) и Sofia Electric Brewing Co. (бира).
Тези две компании впечатляват Павел Езекиев и екипа на фонда с авторския и автентичен подход в нишовите си пазари и това как се създава и развива нов продукт. „Основателите и на двете компании са решени да развиват български бранд и да продават продуктите далеч извън България, в Италия и Сингапур“, казва той. Според него в новата реалност, където светът се ориентира към електронната търговия, производителите имат все по-голям контрол върху качеството и доставките. И това ще даде възможност за голям успех и на български производители с добри идеи.
Според Езекиев модата в България е основните инвестиции да се насочват към технологии и IT. В същото време има производители на качествени продукти за ежедневно потребление, които могат да излязат извън рамките на малкия местен пазар. И така да станат мишена за инвестиции от страна на големи компании. В продължение на тази философия идва и инвестицията в третата засега компания на Neo Gravity – в компанията La Digue, която произвежда козметични продукти. Най-популярният от тези продукти е безболезнена коламаска, която се продава вече на 20 пазара. „Проучваме и компания за здравословна храна, която е българска марка с впечатляващи успехи“, допълва той.
Във фонда имат идея да засегнат и темата за устойчивата мобилност. Езекиев вече има опит в тази сфера след инвестиция чрез един от фондовете в Spark – компания, която предлага услуга за споделена мобилност. „Този опит ми показа, че хората все повече ще се опитват да се придвижват, без да зависят от монополи“, споделя той. Бъдещето според него е там, където всичко се захранва само от слънце и вятър, и трябва да се намерят хората, които да направят това ежедневна употреба. „С какво се храним, с какво се обличаме, с какво се лекуваме и с какво се придвижваме – това са четири базови човешки нужди, които ще търпят невероятни иновации в следващите 5 – 10 години“, заключава Павел Езекиев. Така са избрани и фокусите на двата фонда – Neo Ventures като скок в неизвестното, а Neo Gravity като завръщане на повърхността на Земята.
Павел Езекиев учи в Northeastern University в Бостън и завършва факултет, в който са смесени технически и финансови специалности. Спомня си как университетът, в който учи, има собствен ядрен реактор и имат курсове, които включват експерименти с него. „Имах и случай да бъда поканен на вечеря, на която бях на една маса със Стийв Форбс, и той ми обясняваше как един ден ще стана известен, ако чета много и популяризирам това, което науча“, казва Павел Езекиев. Форбс е донор на университета и е бил поканен на събитие за фондонабиране.
След университета започва работа в Microsoft, където подготвя бюджети за бизнеса на компанията в Далечния изток и доклади за борда на директорите. Там има случай да се срещне с Бил Гейтс, от когото също получава ценни съвети. „Там разбрах, че да работиш като финансист във високотехнологична компания е подобно на това да работиш като техническа поддръжка във финансова компания“, казва Езекиев. Затова следващата му работа е във финансова институция, след като си намира работа в банка в Лондон, където е няколко години.
В края на 2002 г. се завръща в България, за да застане начело на Агенцията за чуждестранни инвестиции (преобразувана по-късно на Българска агенция за инвестиции). Спомня си за няколко интересни проекта, между които идването в страната ни на инвеститори като Hewlett-Packard и „Шише джам“. Казва, че в един момент усетил, че не може да търпи структура, която е над него, и чуждо мнение как да се правят нещата. И затова с близък човек основава първия кол-център в България – „Софика груп“. За 10 години компанията пораства до близо 1000 служители и е купена от един от водещите играчи от този бизнес – TeleTech.
„Там усетих от първа ръка какво е да стартираш с един човек и да станат 1000 и че в това няма никаква философия, а само сериозна работа“, признава Павел Езекиев. Решава, че това му се прави серийно и с парите от продажбата на „Софика груп“ се включва в двата фонда NEVEQ, които са със сериозни инвестиции в компании в ИТ сектора в България. Заедно с Neo Ventures до момента трите фонда са набрали общ капитал над 50 млн. евро. Подкрепени са общо 25 компании, а успешно осъществените екзити са 13.
Павел Езекиев е на мнение, че стартъп екосистемата в България е към края на своето стихийно развитие, което е добре. Всяко ново нещо има стихийно развитие, след това идват консолидацията, стабилизацията и промяната. В България функционират не по-малко от 15 фонда за инвестиции, като повечето са в София. „Искам да видя равномерно разпределение на инвестиции и компании в местата извън София, защото София не е цяла България“, казва той. И допълва, че ако тази екосистема способства България да стане по-добра от тази в Швейцария, то мечтата му е да участва във втората и третата фаза на развитието ѝ.
Силно се надява, че компаниите, които се развиват, ще си останат български компании, а няма да се преместят примерно в Лондон, за да пораснат още повече. „Няма нито една причина да не може да се привлече който и да било инвеститор в България заради ниските данъци и прозрачната среда“, казва Павел Езекиев. Вярва, че ще имаме парламент и кабинет, които да мислят с перспектива 10 – 20 години напред и нещата да се случат.