Финтех с мисия
Английският стартъп Fondy се доближава все повече към международния пазар благодарение на придобития опит и изграждането на международна мрежа от контакти в програмата за финтех иновации на Visa и Eleven Ventures, която вече приема апликации за своя нов сезон през 2022.
Валерия Вахоровска прекарва осем години от кариерата си в сферата на финансовите услуги. Така се запознава отблизо с липсата на решение как лесно и бързо да се управляват онлайн фирмени средства.
„За всеки бизнес паричните потоци са от ключово значение, защото без приходи компанията няма как да реализира нови продажби“, казва Вахоровска. „Виждах как компаниите, с които работя, имаха нужда от глобална платформа за трансгранични разплащания и чрез нея да могат да контролират средствата си. Бях убедена, че приемането на плащания от клиенти и нареждането на такива към партньори можеше да е лесно и удобно.“
Първоначално Валерия Вахоровска се опитва да покаже проблема на експертите от банката, в която работи. Полага много усилия, но големите финансови институции още не са узрели за такова решение. Така тя разбира, че промяната може да се осъществи само от гъвкава структура, която не е предубедена.
Единственият вариант пред Вахоровска е да се раздели с кариерата си като банкер и да стане част от предприемаческата екосистема. Взима това решение през 2014 г. И така дава живот на иновативния стартъп в сферата на финансите Fondy.
Днес той помага на малки и средни компании да управляват лесно и бързо финансите си в онлайн среда. Централата на Fondy е в Лондон, но услугите му са достъпни по целия свят. Те са подходящи за всички типове онлайн магазини и дават възможност за плащане с карта, чрез банков превод, онлайн банкиране или дигитален портфейл.
„Финтех е бързо развиващ се сегмент и за нас беше важно да намерим правилния проблем, който искаме да разрешим, както и да представим навреме технологията. На пазара вече има много компании еднорози и всички искат да бъдат първи. В изграждането на Fondy ни помогна това, че имаме най-добрия екип и успяхме да поддържаме висока мотивацията на всички в него“, казва Валерия Вахоровска.
Стартъпът, който тя съосновава, е в най-голямата ниша на бързо развиващата се финтех индустрия – дигиталните плащания. Според прогнози на Statista през 2021 г. извършените транзакции онлайн в глобален план ще достигнат 6.8 трлн. долара.
Ситуацията преди седем години, когато Вахоровска сформира екипа си, обаче е била много по-различна. Тогава тя посещава конференции на сходни теми, за да открие съмишленици. Помага ѝ това, че екипът, който среща, също е от финансовия сектор и подобно на нея се е сблъсквал с проблема.
„Създаването на продукт за предприемачи има много специфики. Като за начало тези хора могат да имат опит в технологичната индустрия, но със сигурност не трябва да са програмисти, за да използват платформата ни. Необходимо е всичко да бъде интуитивно и резултатите да идват само след няколко клика“, казва Вахоровска, като си спомня първата цел на екипа.
НЕ ВСЕКИ ДЕН МОЖЕШ ДА СЕ СРЕЩНЕШ С ПРЕДПРИЕМАЧИ, КОИТО ВЕЧЕ СА ТАМ, КЪДЕТО ТИ ОТИВАШ, И ТЕ ДА ТИ ПОМОГНАТ НАИСТИНА С ЖЕЛАНИЕ
За да се случи това, Fondy има нужда от много силен технически отдел. Почти паралелно с отварянето на централата в Лондон стартъпът отваря офис и в Осло. Привличат го силно развитият ИТ сектор и разрастващата се финтех индустрия в Норвегия. Това се оказва обещаваща стратегия, защото скоро идват първите клиенти. Те са компании, с които Вахоровска и екипът ѝ са коментирали проблема преди години. Сега вече могат да им предложат решение.
Стартъпът се развива бързо и през следващите шест години отваря офиси в Ирландия, Полша, Словакия и Украйна. Вахоровска признава, че с екипа ѝ проучват и България като потенциална локация. „Има добри програмисти и забелязваме, че все повече хора се ориентират към тази професия. И все пак пазарът си остава малък. Дори 70% от населението да се развие в сектора на информационните технологии, отново конкуренцията за кадри ще остане висока“, казва съоснователката на Fondy.
Участието на английския стартъп във Visa Innovation Program в изданието за 2019/2020 г. помага на екипа да се развие и да придобие знанията и контактите, с които да достигне следващото ниво в развитието си. Като част от програмата Fondy и останалите участници се срещат активно с потенциални партньори и клиенти, участват в различни семинари и развиват допълнително своите продукти.
„Когато се включихме в програмата, вече имахме технологията и клиенти, които ни се доверяват. Определено не бяхме в начален етап на развитие и това може би в нашия случай беше предимство“, казва Вахоровска. Тя има големи амбиции за това, което ще им даде Visa Innovation Program. Целта на Fondy е чрез наученото по време на програмата да стане международна компания и още през 2022 г. да стъпи на шест нови пазара.
Заради това за стартъпа срещите с менторите на Еleven и Visa са изключително ценни, също както и контактите с бизнеси от други държави, участващи в програмата. Сред тях са и представители на потенциалните локации за нови офиси и клиенти на Fondy. Така английският стартъп се консултира с компании, които вече имат опит в това, което на него му предстои.
„Това, което ни даде Visa Innovation Program, е много ценно преживяване. Не всеки ден можеш да се срещнеш с предприемачи, които вече са там, където ти отиваш, и те да ти помогнат наистина с желание. Получихме много подкрепа от Eleven и Visa и създадохме ценни контакти.“
След участието в програмата екипът на Fondy продължава работата с още повече амбиция. Следващата голяма стъпка пред стартъпа е пускане на нов продукт на пазара – Fondy Flow. С него търговците ще могат да управляват всичките си средства в избрана от тях валута. По този начин поемат контрол върху валутните курсове, като спестяват време и капитал. „Ще позволим на клиентите ни да имат всички предимства, които имат местните компании. Затова сметките им при нас ще имат собствен IBAN и ще се използват както всички останали банкови сметки в конкретната страна с характерните за тях такси и механизми“, казва Вахоровска.
За седем години екипът на Fondy не само е изпълнил мисията си да направи частните преводи лесни и достъпни, ами вече надгражда портфолиото си с още продукти, които да улеснят компаниите. Този подход затвърждава позициите на Fondy на пазара, като същевременно го прави желан партньор на банковия сектор, откъдето идеята за стартъпа всъщност произхожда.