Инженерите на Украйна – скритите герои на войната
На 11 март в град Ахтирка, в североизточната част на Украйна, руски ракети удариха ключов център на Kyivstar, най-големият интернет и мобилен оператор, с 20 милиона клиенти в страна от 41 милиона души. Това беше един от по-точните удари на Русия и прекъсна телефонните услуги на града. Ахтирка, град с близо 50 хил. жители преди войната, вече е претърпял нападения срещу електроцентрала и жилищни сгради. Сега много от жителите на града не можеха да направят, нещо, което отдавна са приемали за даденост – да се обадят по телефона.

Kyivstar има проблем. Служителите му в района вече работеха на терен, възстановявайки линиите в други обсадени части на региона. Те се обърнаха към служителите на 60 мили южно в по-големия град Полтава, за да им се притекат на помощ. Компанията се надяваше, че официалният безопасен коридор, който води към и извън Ахтирка – такъв, договорен от Украйна и Русия, за да позволи влизането на хуманитарна помощ и излизането на евакуираните – ще позволи на техниците да започнат работа. Руските обстрели обаче не стихваха. Това не спря инженерите, които отидоха в града и откриха, че мястото, където е възловата станция на компанията, през която насочва интернет и телефонните връзки е била унищожена. Това означаваше, че всички базови станции в града трябваше да бъдат прехвърлени на нов възел. Въпреки заплахата от по-нататъшни удари, Ахтирка си върна телефонната мрежа.
„Благодарение на бързите действия на нашия персонал успяхме да възстановим работата на 11 базови станции на Kyivstar“, каза за Forbes Владимир Лутченко, технически директор на мобилния оператор. „Специалистите се завърнаха успешно в Полтава, живи, невредими и доволни от резултата си.
Илон Мъск може да е предоставил безплатен интернет от космоса чрез своите сателити Starlink, които използват десетки хиляди украинци, но обратно на планетата Земя, мрежовите инженери се впускат във военни зони, за да поправят кабели и базови станции в минути и часове след като са били повредени от руски бомби. Работата е възпрепятствана не само от полицейски час, лоша светлина, лошо време, високо напрежение и прекъснати сървърни стелажи, но и почти постоянната заплаха да бъдат убити от непредизвиканата война на руския президент Владимир Путин. Правителството на Украйна определи инженерите на страната като „скритите герои“ на конфликта.

По-рано този месец в Харков, точно надолу по пътя от Ахтирка, двама техници, работещи за Lifecell, третият по големина доставчик на телекомуникации в страната, бяха сгушени над капак на шахта. Градът е под обсада от началото на войната и мъжете, заобиколени от бомбардирани коли, почернели от дим сгради, стоманени греди, разцепени като счупени кости, работеха, за да поправят оптични връзки, повредени от руското въоръжение.
Стотици мили на запад, мениджърът на Lifecell за регион Харков, Владимир Полтавченко, е този, който има задачата да организира дистанционно инженерите. От офиса си той може да види кои станции са повредени, кои рутери или комутатори не работят. След това трябва да прецени какво може да бъде запазено, какво не може и какво оборудване е необходимо, за да поддържа потока на данните в Харков.
Най-доброто време за извеждане на инженерите е сутринта, след като бомбите спрат, „временен прозорец, когато е доста безопасно“, каза Полтавченко. Когато е необходимо, инженерите са придружени от въоръжен ескорт от Въоръжените сили на Украйна или Силите за териториална отбрана, в случай на наземно нападение, според Лутченко от Kyivstar. ИТ момчетата не носят оръжие, каза той.
„Всеки ден след всяка атака ние се опитваме да възстановим нашите базови станции и услугите ни за нашите граждани“, каза Богдан Кашинцев, началник на отдел за интернет връзка в Lifecell, плешив и брадат, застанал до дългокосия си колега, и двамата звучат решително, изглеждащи по-свежи, отколкото бихте очаквали за гражданите на страна, която току-що се оказа въвлечена в най-значимата европейска война от 1945 г. насам. За своите инженери Кашинцев каза: „Те са нещо като медиците – те не са лекуват някого, но подкрепят хората.”
Там, където Украйна някога имаше конкурентни телекомуникационни компании, чиито мотиви за печалба подхранваха желанието да вземат бизнес една от друга, сега те не само споделят мрежи, но и персонал. По същество във военновременна Украйна няма независими оператори. Компаниите, по-специално Kyivstar, Vodafone и Lifecell, си помагат да се поправят бомбардираните базови станции и позволяват на клиентите да преминат безпроблемно към
Причината, поради която инженерите остават на места като Мариупол и Харков, където трагедиите стават все по-мъчителни с всеки изминал ден и руските снаряди убиват все повече и повече хора, е проста: Истината, казват те. „Първото нещо, което окупаторът прави в окупираните територии, е да настрои своето „зомби излъчване“, каза Лутченко от Kyivstar. „Следователно достъпът до интернет и достоверната информация са жизненоважни в настоящата ситуация.“ Както каза Кашинцев, ако украинците имат достъп до възможно най-много източници на информация, те могат да решат „кое е истина и кое е фалшива новина“.

Те също са мотивирани, защото, както много други в Украйна, чувстват нужда да дадат своя принос за страната си, каза Кашинцев, чиято съпруга и дъщеря са евакуирани в Полша. „Те се опитват да защитят градовете си…със своята мрежова защита“, каза той. Някои не могат да оставят възрастни родители или други членове на семейството, нуждаещи се от грижи, добави той. Има простото обяснение, че мрежите позволяват на семействата да поддържат връзка, че интернет и телефонните връзки често означават човешка връзка.