Гласовете на българския интернет
Отразявам потребителските технологии и развлекателната индустрия, а в останалото време правя подкаста “Транзѝстор”
Година и половина след първия епизод на подкаста „Говори ѝнтернет“ Владимир Петков и Еленко Еленков решават, че искат и могат да разраснат хобито си, и стават продуценти. Това превръща „Говори ѝнтернет“ в първата мрежа от аудиоподкасти в България (един от тях, „Транзистор“, се води от автора на текста).
След четири години мрежата днес има седем активни подкаста, които са сред най-слушаните в страната по темите си. От кулинария и модерно изкуство до лични финанси и потребителски технологии, подкастите от мрежата на „Говори ѝнтернет“ са обединени на първо място от интересите на Владимир Петков (43) и Еленко Еленков (42). „Тези теми са ни били важни и докато сме правили „Говори ѝинтернет“, сме видели, че аудиторията ни ги намира за интересни“, казва Петков.
Разрастването на мрежата се случва по естествен път, по който двамата вървят заедно със свои приятели и съмишленици. „Работим с хора, които са суперинтересни, познаваме от години и на които вярваме. Това е изключително важно за нас, защото има хора, които биха донесли гарантиран успех, но не ни харесват на ниво етика, морал или ценностна система“, казва Петков. Ролята на него и Еленков в подкастите, които продуцират, се изразява в това да споделят опита, да осигурят техническото обезпечение и да дадат абсолютна редакционна свобода. „Истината е, че не работим много с авторите на другите подкасти, а се опитваме да репликираме нашата формула“, казва Петков.
Тази формула се базира на опита, който са трупали през годините, както в професионално, така и в лично отношение. Владимир Петков днес е Chief Data Officer на групата компании Updata One, както и CEO на Identrics. Преди това е бил на технически и ръководни позиции в „Икономедия“ и е член на борда на IAB Bulgaria. Едно от нещата, които смята, че му помагат много в правенето на подкаста, е опитът, който е натрупал като лектор в Софийския университет. Еленко Еленков също има богат опит в медиите, но като журналист и редактор, след което се насочва към управление на дигитални проекти. Днес основните му занимания са свързани с клуба за аматьорски спорт „Бегач“ и подкастите от мрежата на „Говори ѝнтернет“.
Другият водещ елемент във формулата на подкаста е динамиката между двамата, която се базира на дългогодишното им приятелство. Владо и Еленко, както се представят пред слушателите си, се познават от края на 90-те години. От тогава насам са били колеги и са участвали в различни инициативи заедно. Преди подкаста те са популярни личности в интернет, както и едни от най-четените български блогъри, докато този формат беше актуален.
Двигател за началото на подкаста е Еленков, за когото този формат е основен източник на информация. „Спрял съм да слушам музика от телефона, докато се движа – казва той. – Подкастът е много полезен формат, защото не трябва да гледаш и да четеш, а можеш да го правиш, докато шофираш или спортуваш.“ Привлекателното за него е, че с помощта на подкастите всеки може да научи бързо и лесно в големи детайли неща по различни теми. „Ако се абонираш за един исторически подкаст, можеш за седем–осем броя да станеш повърхностен експерт по теми, за които никога няма да четеш книги, като, да речем, мореплаването в арабския свят между XIV и XVIII век.“
Въоръжен с тази своя страст, някъде през 2015 г. Еленков започва да убеждава Петков, че двамата трябва да правят подкаст. „Казвах си, че си говорим интересни неща, които, ако запишем, може да са интересни и за други хора“, казва Еленков. В следващите две години Петков отказва, но след като Еленков инвестира в покупката на два микрофона, все пак склонява. „Казах му, че ще го започнем, но ще трябва да е истинско и да не се отказваме бързо“, казва Петков.
Така в началото на 2017 г. стартира „Говори ѝнтернет“. За първите няколко епизода Еленков казва, че са били отвратителни. „Коментарите бяха разтърсващи. Обвиниха ни, че чрез неошлайфаното ни съдържание нормализираме посредствеността“, казва Петков. Това обаче не ги отказва, а по-скоро ги амбицира да подобрят продукцията си, като инвестират в по-добра техника и обработка на подкаста. Също така започват да канят гости, с които водят интересни разговори по разнообразни теми.
Това е и една от водещите нишки в развитието на „Говори ѝнтернет“ – интересните разговори. „Те са като дефиницията за порнография на Върховния съд на САЩ – знаеш какво е, когато го видиш – казва Еленков. – Имаме чувството, че на някого ще е интересно, не сме правили маркетингови проучвания от какво се интересува българинът.“ Друга нишка е развитието както на подкаста и мрежата, така и на двамата като водещи и създатели на съдържание. „Не мога да търпя да сме на едно ниво, подкастът трябва да стане нещо по-голямо и по-качествено, да се развива“, казва Петков.
Въоръжени с интересни теми и желание за развитие, двамата много бързо натрупват вярна аудитория, с която са в директна връзка. Малко след началото на подкаста Еленков и Петков започват да използват платформата Patreon. Чрез нея слушателите могат регулярно да подкрепят финансово създатели на съдържание под формата на нещо близо до абонамент. В замяна получават някои материални облаги като стикери и тениски, но най-вече достъп до чат, в който участват всички членове на обществото на „Говори ѝнтернет“. Сред тях са както хората, които подкрепят подкастите, така и гостите им и водещите.
В първите години на „Говори ѝнтернет“ тази финансова подкрепа е изключително важна за Петков и Еленков. Благодарение на нея те успяват да обезпечат технически както собствения си подкаст, така и следващите подкасти, които продуцират. „Заради този модел можем да си позволим изключителна редакционна политика, защото никога не ни е пукало дали ще загубим рекламодател“, казва Петков. Благодарение на това подкастите от мрежата на „Говори ѝнтернет“ имат свободата внимателно да подбират рекламодателите си и да отказват да работят с бизнеси и цели сектори, които не отговарят на ценностите им.
Днес около 150 души подкрепят финансово подкаста „Говори ѝнтернет“, докато заедно с другите подкасти мрежата има финансовата подкрепа на около 250 души. Това води до приходи за мрежата около 2500 лв. на месец, но все пак основният източник на приходи остава рекламата. „Правим проверка на рекламодателите, запознаваме се с мениджърите на фирмите, с хора, които работят там. Това ограничава компаниите, с които работим, но от друга страна, тези, с които работим, бих казал, че са свестни, което е различно от други медии“, казва Петков. С тази комбинация от приходи през 2021 г. „Говори ѝнтернет“ има оборот близо 100 хил. лв.
Освен свободна редакционна политика финансовата независимост позволява на „Говори ѝнтернет“ да има трима служители, както и допълнителен екип, който работи по новинарския подкаст „Ден“. Също така фирмата разполага с над 60 микрофона, с които може да създаде качествено аудиосъдържание в най-разнообразни условия.
Един от основните бизнес проблеми пред подкастите глобално е измерването на аудиторията. За разлика от повечето други дигитални формати за разпространение на съдържание за тях не съществуват стандарти за измерване на аудиторията и ефективността на рекламите. Този проблем е в противовес с изключително бързия ръст на подкаст рекламата. Според проучване на IAB и PwC през тази година приходите от реклами в подкасти само в САЩ ще са 2 млрд. долара, а до 2024 г. ще стигнат до 4 млрд. долара. Засега няма данни за пазара в България, но най-вероятно приходите са минимални.
„Различни асоциации в САЩ се борят да има въведени метрики, но сега се разпространяваме като списание и знаем само колко абонати имаме“, казва Еленков. „Говори ѝнтернет“ има ядро от над 5 хиляди слушатели, като някои епизоди стигат и до 12–13 хил. души. „Зависи от това кой е гостът и каква е темата“, казва Петков. Според него това е добър резултат, като той се базира на малкото публично достъпни статистики на други подкасти у нас. Може би най-сигурният признак, че подкастите от мрежата на „Говори ѝнтернет“ са успешни, е това, че редовно са високо в класациите с най-слушани подкасти в България на платформи като Apple и Spotify.
В контекста на рекламния успех, бизнес моделът на „Говори ѝнтернет“ залага на специфичните отношения с аудиторията. От една страна, подкастите от мрежата привличат специфична аудитория благодарение на темите си, която освен това е и много силно ангажирана. Един признак за това е успешният Patreon, тъй като малко безплатни медийни продукти в България успяват да накарат потребителите си да плащат за създаването им. От друга страна е постоянната директна комуникация със слушателите както през чата на мрежата, така и в други канали.
Ангажиментът на аудиторията става виден и от работата с някои рекламодатели, основно от ИТ бранша. „Често ни се случва партньор да се свърже с нас, защото прави анкета сред служителите си за това какво слушат и ние излизаме най-отгоре“, казва Еленков. Според него това показва естествен интерес, както и умен подход към рекламата от страна на рекламодателите.
„Ако се използва правилно, тази реклама е чудесна за финансови продукти, employer branding и всякакви продукти, които не са артефактите на масовата консуматорска култура“, казва Петков. Той смята, че подкастите са чудесен канал да се достигне до аудитория, която по принцип е трудна за достигане от каквато и да е реклама. „Това са хора, които са заети и имат пари, но не слушат радио, рядко гледат телевизия и слагат софтуер за блокиране на рекламите онлайн“, казва той.
Отношението към тази аудитория е един от най-важните елементи от бизнеса на „Говори ѝнтернет“, който се отнася както за продукцията на подкасти, така и за рекламата в тях. Според Петков най-важното условие за успешно изграждане на аудитория е да се работи дългосрочно и с уважение. „Това е много трудно и не се прави бързо – казва той. – Трябва да подходиш с уважение, да цениш времето на хората и да произвеждаш продукт, който да им върши работа. Така можеш да влезеш в живота им и те да са ангажирани към теб.“
Бизнес амбициите на „Говори ѝнтернет“ обаче не са свързани само с печалбата. „Считаме, че групата като цяло трябва да бъде бизнес, защото това ни гарантира устойчивост и независима редакционна политика“, казва Петков. Затова и някои от подкастите, които правят, имат ясни бизнес цели, но приоритетът е устойчивостта на мрежата, така че да могат да изпълнят амбициите си. Сред тях е допълнително разрастване с още нови подкасти, чиито теми намират за важни. „Правим и подкасти, които знаем, че никога няма да бъдат бизнес, но запълват ниша в обществото и е важно да ги има“, казва Петков.
Това, на което разчитат, всъщност е аудиторията, към която подхождат с огромно внимание. „Ние не търгуваме с влияние, не сме инфлуенсъри в класическия смисъл на думата“, казва Петков. Според него създаването на нещо добро води до това да имат аудитория, която да го оценява и да го подкрепя, така че да продължи да съществува. „Добрият продукт кара хората да са ангажирани и дори в България това може да сработи. Трудно е, но вярваме в това и затова му даваме такъв шанс“.