Любомила Йорданова: Говорител на планетата
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Между конференция за климатичните промени в САЩ, събитие по същата тема в Египет и двудневен форум в Австрия Любомила Йорданова успява да се прибере за два дни в България. Стотиците участия на сцена са я научили как да се държи пред камера. Това се вижда от лекотата, с която позира пред обектива на Forbes.
Облечена е в дрехи на датския бранд GANNI. Йорданова го предпочита заради нулевия отпадък в част от производството, рециклираните материали и модели обувки от гроздов отпадък. Освен това е клиент на създадения от нея скейлъп за проследяване на въглеродните емисии и отпечатъка върху околната среда planА.еarth. (Това е името, с което фирмата е регистрирана в Берлин; компанията се представя публично като Plan A.)
Платформата на Plan A позволява на компаниите да отчитат автоматично въздействието си върху екологичните, социалните и управленските (ESG) фактори. Събирането на данни (например за консумацията на електричество, гориво и брак в производството) става чрез интеграции и не е нужна човешка намеса. Друго предимство на Plan A е, че системата дава персонализирани съвети как сегашните резултати да се подобрят. „Plan A се превърна от SaaS решение, което е добре да имаш, в необходимост“ – казва Йордaнова (33). От 2023 г. Директивата за корпоративна устойчивост ще задължи 75% от икономиката в Европейския съюз (49 хил. компании) да подава отчети за финансова стабилност. Освен това инвеститорите, служителите и потребителите отдават все по-голямо значение дали една компания има устойчив бизнес модел.“
Регулацията засяга всички стопански организации с над 250 служители и/или над 40 млн. евро оборот и/или 20 млн. евро общи активи. Всички те ще калкулират въглеродния си отпечатък и ще изпращат данните до специален отдел на Европейската комисия. За да помогне в този процес на клиентите си, Йорданова вече работи с екип от 120 колеги. Те са привлечени от компании като Google, Facebook, BMW, AUDI, Световната банка, TÜV и едни от най-уважаваните институти за климатично въздействие. Опитът им буди доверие, а то води след себе си при Plan A глобални клиенти като BMW, Audi, N26, BNP Paribas, Societe Generale и Европейската комисия, но също така и българските компании Payhawk и Imagga.
Инвеститорите също са впечатлени от тях, затова в края на миналата година скейлъпът привлече инвестиция от 9 млн. евро в кръг на финансиране от Серия А. Средствата идват от европейския фонд HV Capital, базирания в Нидерландия Keen Venture Partners и досегашните инвеститори, френският фонд Demeter и германският Coparion. Това са най-големите акционери в Plan A след Любомила Йорданова.
Свежият капитал от инвестицията помага на екипа почти да се утрои, а дейността да се разрасне. Plan A има представителства в Берлин, Мюнхен и Париж, но също така и хъбове в Лондон и София – „в тези два града имаме ядро от няколко души, които работят с нас“. От България те са четирима, като общо българите в Plan A са осем заедно със самата Йорданова. Тя е в полезрението на Forbes още от първите години на Plan A. Част е от „30 под 30“ в клас 2019 г., а след отличието от екипа ни Йорданова получи и други признания. Сред тях са, че беше избрана за лидер във фондацията на бившия президент на САЩ Барак Обама и част от 50-те най-успешни жени в технологичните среди на Германия според медийната група Handelsblatt.
В КАРИЕРАТА СИ
Любомила Йорданова е положила много усилия, но признава, че силният старт в живота от семейството ѝ е помогнал много. „Благодарна съм, че съм родена в България, че съм от добро семейство, че съм имала хубаво образование. Всички тези кутийки съм ги отметнала, но с тях съм усещала и голяма отговорност какво правя с времето си“, казва тя.
Майка ѝ е Саша Безуханова, основател на Move.BG и един от най-влиятелните хора в българския бизнес след промените. Тя е била дългогодишен директор „Публична администрация“ за развиващи се пазари в Hewlett-Packard и корица на петия брой (2011 г.) на Forbes България. Освен това Безуханова е и голям поддръжник на зелената кауза и политики и неведнъж е заставала зад тази позиция в медийните си участия.
През 2016 г. Любомила Йорданова също се пали по темата за климатичните промени. Тогава тя вече има магистратура по мениджмънт, карала е стажове в места като Citi и Alpha Founders и е живяла в Австрия, Германия, Тайланд, Англия и Испания. От една година работи като сътрудник на основателите в английския стартъп iwoca. Пътуване с приятели обаче я кара да погледне на темата лично.
„Plan A се превърна от SaaS решение, което е добре да имаш, в необходимост.“
Отиват до Мароко, за да карат сърф, но плажът не е това, което Йорданова очаква. „Мароко е много красива държава, но е много мръсно. Когато влизах във водата, в очите ми се набивахa само боклуците.“ Така почивката се променя и вместо на дъската за сърф Любомила Йорданова я прекарва в събиране на отпадъци.
След това разминаване между туристическите очаквания и реалността Йорданова решава да научи повече за въздействието на човека върху природата. Темата я обсебва и тя прекарва следващата една година в самообучение за климатичните промени. „Колкото повече учех, толкова по-ясно разбирах, че ние сме отговорни за промените в климата и че те вече застрашават световната икономика. Дадох си сметка, че съществуването на бизнесите и всички институции е поставено под въпрос.“
Йорданова намира отворени данни в сайтовете на Световната банка и ООН. С тяхна помощ прави и два експеримента. Единият е да изгради модел, който открива най-опасните екологични проблеми за отделните държави и какви средства отиват за решаването им. „Можете да си го представите като много сложен документ в Excel.“ Така Йорданова иска да разбере дали местните власти влагат достатъчно средства в решението на проблемите, или очакват природата да се оправи сама.
Изводите? „Няма връзка между проблемите и парите, които се харчат в различни направления. Усилията не отиват там, където има най-сериозна нужда от тях“, казва Йорданова. Оказва се, че не само на институционално, но и на лично ниво няма разбиране на темата. Йорданова интервюира 300 приятели и познати на управленски позиции, инвеститори, част от финансови институции и фондове, както и от публичния сектор. Би трябвало те да са загрижени за климатичните промени, защото скоро ще трябва да плащат за тях. „Темата беше нова за повечето хора и нямаше особен интерес към нея. Новини като тези за изчезващи животински видове провокираха емоции, но липсваше задълбочено знание.“
За проблема се говори само от представители на неправителствения сектор и с подкрепата на хората от науката. Това обаче не е достатъчно според Йорданова. „Идвах от света на финансите и бизнеса и знаех, че те също трябва да участват в решението. Всички около мен се чудеха защо напускам работа с добра заплата и сигурност. Звучеше им безумно да искам да изградя зелен бизнес и ми казваха, че това ще е неправителствена организация“, казва Йорданова.
Един от аргументите тогава е, че няма регулации и устойчивите политики са пожелателни.
Тя обаче е решена да действа. Лондон изглежда, че не е най-подходящото място за нея – повечето от приятелите ѝ не я разбират, референдумът за Брекзит е определил пътя на кралството и Йорданова току-що се е разделила с приятеля си. Освен това по всичко личи, че Лондон не е узрял за зелените политики така, както Берлин. Харесва града и вярва, че в него има по нещо на всеки.
За да регистрира компанията по закон ѝ трябват 25 хил. евро (в Англия може да го направи с 12 паунда). Разполага със сумата заради спестявания от предишните си позиции. По-важното за нея е, че родителите ѝ я подкрепят. „Те са моите първи инвеститори и никога не са поставяли под съмнение избора ми да променя напълно живота си в рамките на един месец. Сигурно им е звучало много интересно това мое решение. Въпреки това казаха, че аз знам най-добре за себе си кое е най-добро и те могат само да ме подкрепят.“
Йорданова регистрира компанията на 21 април 2017 г. В графата за адрес слага личния си в Лондон, защото още няма квартира в Германия. Скоро след това пише пост във Facebook. В него разказва за случващото се около нея и за решението си да развива бизнес, който да помага за разпределяне на дарения към екологични каузи чрез наука. Това е първият вариант на идеята ѝ и той ще мине през много трансформации, но много хора се впечатляват от поста. Част от тях я питат дали може да помагат като доброволци. Други ѝ помагат, като ѝ дават безплатно споделено пространство за работа в Берлин, появяват се адвокати на доброволни начала и хора, които я водят на подходящи събития.
Един от потребителите, които пишат на Йорданова, че темата е важна и за тях, е Нейтън Бонисо. Той става първият служител на Plan A, а скоро след това Любомила Йорданова му дава символичен дял от компанията. Освен това навсякъде пише, че той е неин съосновател. „Инвеститорите не гледаха добре на жена – основател на стартъп, особено ако е сама. Аз не мисля така, но за някои хора това е троен риск и имах сериозни перипетии“, казва Йорданова.
Като стартъп в нелеката сфера на екологията Plan A прави много експерименти, докато открие работещия бизнес модел, който ще позволи да действат устойчиво. Така от B2C компания за информиране и набиране на дарения те се преориентират в B2B компания, която осигурява на бизнесите знания и възможности да намалят въглеродния си отпечатък. „Разбрахме, че средствата, които могат да бъдат набрани от отделните хора, са недостатъчни, за да разрешим такъв глобален проблем“, казва Йорданова.
ПРЕЗ ПЪРВИТЕ ДВЕ ГОДИНИ
за нея най-тежко е, че няма достатъчно ресурси и не може да си позволи експерти с повече опит. „В този период са изплакани много сълзи за Plan A“, казва Йорданова. Разрастването на стартъпа става възможно заради инвестициите за 3 млн. евро, които набира през 2020 г. от японската банка Softbank, френския фонд Demeter и германския Coparion. Всяка организация идва с нови клиенти за Plan А. Така в рамките на една година компанията нараства от 7 до 40 служители. Освен това увеличават клиентите си. „На много места по света интересът към Plan A не произхожда от регулаторни изисквания. Водещо е желанието на хората да допринесат за решаването на един общочовешки проблем – замърсяването на планетата.“
В началото на 2020 г. корона кризата нанася удар върху бизнеса, но европейските икономики залагат на възстановяване чрез устойчиво развитие. Това предизвиква неразбиране и паника на пазара. И тук Plan A поема ролята да обясни случващото се на достъпен език. Затова Любомила Йорданова почти винаги приема покани да бъде лектор на публични събития. „В първите месеци на COVID-19 съм имала седмици с по 10 презентации. В следващите месеци понякога стигах до седем–осем участия. Не го правя само за да рекламирам Plan A. Не. Влагам много усилия за всяка аудитория и разказвам за генезиса на промените в климата и как можем да допринесем към решаването на проблема.“
Шумът около работата на Plan A стига до Eвропейската комисия, BMW, Societe Generale и Vinci, втората по големина компания в света в строителната индустрия. Тя също започва да използва платформата на Plan A. През март 2021 ЕК кани Любомила Йорданова да говори на SXSW Conference & Festivals. В събитието участват и ръководителите на отделите по устойчиво развитие на Google, Microsoft, SAP.
През същата година Българската фондова борса също изпраща запитване за партньорство. Целта им е да може публичните компании да имат еднакъв начин на осчетоводяване на ESG. За шест месеца екипът на Plan A превежда софтуера на български и го съобразява с нуждите на пазара. Решението на БФБ е стратегически ход, защото чрез него България изгражда стандарт в докладите.
„Ако погледнем исторически, на много пазари тази промяна се е случила хаотично, защото всеки сам си избира как да осчетоводява. Някои използват софтуери като нашия, други използват консултанти, трети калкулират сами. Накрая регулаторите имат данни в различен формат, които са много трудни за четене“, казва Любомила Йорданова. За нея това е един от големите проблеми при новите ESG регулации. През следващите години институциите ще положат усилия да уеднаквят форматите. Това ще принуди част от компаниите да променят подхода си в движение.
„Звучеше им безумно да искам да изградя зелен бизнес и ми казваха, че това е неправителствена организация.“
За да си спестят този риск, Payhawk и Imagga стават първите клиенти на Plan A от България. Амбицията на Йорданова е през следващата година екипът ѝ в България да се разрасне и да започнат работа с още компании от района. „Тук има много талантливи хора, и те ще ни помагат. Освен това аз съм от България и бих искала да допринеса чрез нашия успех тя да стане лидер в темите около ESG. България не е голяма икономика и може бързо да се взимат решения, които да водят до развитие.“
През 2022 г. Plan A съсредоточава вниманието си в това да разшири международното си присъствие. С тази цел затваря ключов клиент като BMW. „Благодарение на такъв тип сделки оборотът ни през 2022 г. ще нарасне 10 пъти“, казва Йорданова. Тя отказва да посочи точни числа, актуалните данни не са налични и в официалните германски регистри.
Хората са важна част от справянето с климатичните промени. Затова през следващите години Любомила Йорданова цели да привлече още експерти от престижни компании и институти. Създадената от екипа ѝ платформа Plan A решава наистина глобален проблем и за да постигне по-добри резултати по-бързо, иска да засили представянето си на международно ниво.
Днес Любомила Йорданова гледа на устойчивото развитие и климатичните промени много по-различно, отколкото когато стъпва на плажа в Мароко и открива проблемите. „Винаги има една нишка лудост и наивност, когато започваш нещо свое. Важното е да вярваш, че няма кой друг да реши този проблем. Разбира се, аз сама не мога, но искам да съм катализатор за промяната“, казва Йорданова. Последните години за нея са много динамични и понякога летата преминават без време за по-дълга почивка. Йорданова не е ходила в Мароко от лятото на 2016 г., когато е събирала боклуците по плажа. Вярва обаче, че с Plan A сега помага много повече на планетата и сърфът може да почака.