В бързата лента на иновациите
След като трансформира пазара на таксиметрови услуги в София, TaxiMe иска да подобри и градската среда чрез технологични иновации
Когато през 2012 г. Христо Чернев и Тихомир Петков създават TaxiMe, идеята да си поръчаш такси в София през мобилно приложение изглежда еретична. TaxiMe дава началото на нов тренд, който преобръща местния пазар на таксиметрови услуги. Компанията, стартирала с разработката на мобилна платформа, се превръща и в един от най-големите таксиметрови превозвачи в страната.
TaxiMe е високотехнологична компания, която използва мощта на данните, за да оптимизира таксиметровите услуги както за потребителите, така и за шофьорите. Платформата TaxiMe ежедневно обработва огромни обеми от данни, с които предсказва с висока точност къде има търсене на таксиметрови автомобили. Печелят всички: шофьорите намират повече клиенти, а клиентите по-бързо получават най-доброто такси наблизо дори в час пик.
TaxiMe използва данни буквално за всичко. Крайният резултат е по-качествена и по-надеждна услуга на колкото се може по-добра за клиентите и шофьорите цена.
С почти 1 млн. сваляния и хиляди автомобили, хвърчащи по улиците на София, голяма част от които с логото на TaxiMe, приложението успява сериозно да облекчи проблема с недостига на таксита в пиковите часове. Платформата стимулира шофьорите да работят в най-натоварените периоди, защото им дава възможност да изкарват повече пари на час. В същото време TaxiMe се грижи да запази интереса и на клиентите, като балансира търсенето и предлагането при оптимална за двете страни стойност.
На фона на таксиметровия пазар в столицата всичко това привлича вниманието на потребителите. Христо Чернев признава, че много от тях не вярват, че компанията е българска.
„Основна движеща сила за нас е принципът на меритокрацията – колкото по-добре се справяш и допринасяш, толкова повече получаваш“, казва той. Основателите на компанията вярват в силата на добре измислените бизнес процеси и алгоритми, базирани на все повече данни. Те твърдят, че тези принципи, наред със стремежа им към простота и прозрачност, са в основата на успехите им вече 10 години.
Следващата цел на TaxiMe е да навлезе и на пазара за бързи градски доставки. Тази идея изкристализира през 2020 г., когато пандемията свива оборотите на таксиметровите шофьори, а едновременно с това увеличава необходимостта от куриерски услуги в рамките на града.
„От няколко години работехме по стратегии за придвижване както на хора, така и на стоки – спомня си Христо Чернев – но бяхме концентрирани върху възможностите за развитие на основния ни бизнес. COVID обаче извади придвижването на стоки на дневен ред.“ Дни след обявяването на първия локдаун Чернев, Петков и екипът им се впускат в развитието на платформата с възможност и за доставки. Днес TaxiMe разполага с мобилното приложение, облачната инфраструктура и логистичния капацитет да доставя до минути в цяла София.
След десетилетие в таксиметровия бранш Христо Чернев вижда отблизо проблемите там. Един от тях е важността на регулациите и тяхното спазване.
„Необходимо е обществото да осъзнае, че законовите изисквания към такситата и шофьорите им са наложени както в България, така и в останалите цивилизовани държави – казва Чернев – за да пазят не друго, а живота и здравето на всички ни.“
Целта на тези регулации е да осигурят техническата изправност на тежко натоварени автомобили, каквито са такситата, и психологическата годност на шофьорите им. Те са жизненоважни както за пътниците в таксито, така и за останалите участници в движението и реално за цялото общество.
Има нужда и от преосмисляне на ролята на таксито в обществения транспорт. В момента например лентата за обществен транспорт се използва единствено от автобуси и тролейбуси и през голяма част от времето стои празна. „Това ли е най-оптималното ѝ използване в обществен интерес“, пита риторично Чернев.
Той смята, че лентата трябва да се използва и от таксита, което ще облекчи задръстванията, ще направи превоза на пътници по-бърз и от там – по-евтин. Това ще има огромен ефект и върху цялата градска среда. „Колкото повече хора се придвижват с удобен обществен транспорт – включително с таксита – толкова по-малко място ще е нужно за паркиране на коли и толкова повече място ще има за пешеходни зони“, казва Чернев.
Важно е да се отбележи, че такситата са обществен транспорт, от който общината все пак печели под формата на таксиметров данък. Докато градският транспорт генерира значителни загуби, които се плащат от нас, данъкоплатците. „Много по-ефективно – и като време за придвижване на гражданите, и като разход на обществени пари – би било, ако чувствително по-малогабаритни превозни средства като такситата, се използват по-умно за обществения интерес – казва Чернев. – Технологията, която развиваме в TaxiMe, би помогнала за по-ефективно използване на обществените ресурси като пътни артерии и финансови средства. И всичко това автоматизирано, прозрачно и прецизно.“
Технологията, продуктът и бизнес стратегията на TaxiMe са създадени в България от нулата и създателите на компанията се гордеят с този факт.
„Колкото повече България и българите инвестираме в развитието на български компании, които създават и маркетират собствени продукти, толкова по-конкурентна глобално ще е българската икономика, по-високо квалифицирани и по-добре платени ще бъдат българите – смятат Чернев и Петков. – Да, държавата има важна роля за стимулирането на благоприятна икономическа и финансова среда, за да има всеки българин по-добър шанс да стартира, развие и види смисъл да извади компанията си на българската фондова борса. Защото ролята на борсата е да храни икономиката и да умножава милиардите, спестени от българите, които днес дремят в банки и неизползвани недвижими имоти.
Но наред с държавата, важна роля има и всеки от нас. Затова стартирайте продуктови компании! Работете в български продуктови компании! Купувайте създадените в България продукти и услуги! За да имаме по-конкурентна глобално българска икономика и всички заедно да живеем по-добре.“