Отличителен знак за компании, които са нетолерантни към насилието
Срещаме се с Олга Минева само седмица преди поредният случай на насилие над жена да разтърси обществото. С всекидневната си работа създателката на фондация Emprove работи за повишаване на информираността и чувствителността към темата и за подкрепа на жените, преживели насилие. Най-новият проект на фондацията подкрепя компании, които адресират насилието на работното място и вкъщи.
Олга Минева следва психология в Германия и в Англия, а след това дълги години работи в корпоративния свят. Като организационен психолог и консултант тя координира редица социални проекти, в които свързва бизнеса с различни каузи. Вижда колко е ценно компаниите да участват като активен партньор в решаването на даден проблем, а не просто като дарител или спонсор.
С този подход прави няколко проекта за кариерно ориентиране на младежи с различни житейски предизвикателства, в които хора от бизнеса влизат като ментори, обучители и осигуряват стажантски програми. Окрилена от успешните резултати, се впуска в следващия си проект, който днес познаваме като Emprove – фондация, която подкрепя жени, преживели насилие, и работи за масова информираност в обществото за токсичните взаимоотншения и насилието във всичките му форми.
През 2016 г. Минева стартира изследователски проект в партньорство с организации в 7 европейски държави. Целта е да открие какво се прави в различните държави за жените, преживели насилие – какви са кризисните центрове, какви са социалните услуги, какво работи и какво не, от какво имат нужда тези жени. „Всичко се въртеше в социалния сектор, а исках да видя как можем да надградим. Къде приключва социалната услуга и къде може да помогне бизнесът, къде идва икономическото овластяване?“, казва Минева и добавя, че именно тези въпроси са дали и името на фондацията – Emprove, което е съчетание от Empower (овластявам) и Improve (подобрявам).
След две години изследователският проект приключва не само с изследване, но и с цялостно тестване на подхода, в който хора от бизнеса подкрепят доброволно жените чрез менторство. Пилотират проекта с 450 жени от седемте европейски държави, а положителната обратна връзка дава увереност на Олга Минева, че има нужда от такава услуга. Така през 2019 г. основава фондация Emprove.
Ранна превенция за цялото общество
Услугите, които фондацията осигурява, са преди кризата и след кризата. Криза наричат онзи критичен момент във взаимоотношения на насилие, в които жените обикновено получават социална услуга в кризисен център. Преди кризата Emprove работи за ранна превенция.
„Тук говорим за най-първите знаци на насилие – до кой момент какво приемам да ми се случва на мен, да се случва на колегата ми, на близките ми, на улицата. Генерално в България имаме нужда от разместване на нагласата какво въобще е насилие“, казва Минева.
В тази фаза те нямат една целева група, целевата им група е цялото общество. Ето защо правят мащабни кампании, с които да стигнат до различни нови публики – това не са хора, които ги търсят целенасочено, защото имат някакъв проблем, а големи групи, които да бъдат информирани и да имат повече осъзнатост и чувствителност по темата за насилието. С тази мисъл екипът на фондацията цяло лято участва на Sofia Summer Fest, ангажира артисти за концерти, събития на открито или в барове, за да създадено приятно и леко усещане и с посланията си да достигне до повече хора.
Тази информираност е важна, защото най-мащабното проучване по темата показва, че само 14% от жените ще потърсят подкрепа и то в най-тежките и крайни случаи.
Овластяване на жените survivors
Вторият тип услуги на Emprove подкрепят жените след кризата. По време на проучването си от фондацията установяват, че навсякъде в Европа социалната подкрепа покрива между 3 и 6 месеца в кризисен център или извеждане от застрашаващата среда. Но след това тези жени, чийто живот е тотално сринат, трябва да започнат да го строят отново, и то сами. Тук влизат с услугите и компетентността си фондация Emprove, които подкрепят жените дългосрочно с годишни програми за изграждане на капацитет и умения, терапия, менторство, курсове, бизнес коучове, арт ретрийти и други. Някои от тях започват нова работа или собствен бизнес. „Поемаме ги не само със социалния подход, който е спасителски, а им помагаме да открият своите ресурси, за да станат по-силни“, казва Минева. Избират силно име за жените, преживели насилие – „жени Survivors“, и именно те се превръщат в най-силния двигател на фондацията, участвайки като лектори за ранна превенция.
„Жените Survivors всъщност са жените, които правят голямата революция“, казва Олга Минева и споделя, че те провокират най-искрените въпроси и най-смислените разговори по време на лекциите и събитията. „Когато пред теб има някой, който покаже, че е бил слаб, но вече отново е силен, ти допускаш същото и за себе си.“
Другата революция е, че не искат да са анонимни и не искат да се крият. Премахването на фактора анонимност ги превръща в още по-силен глас срещу насилието, а с преминаването през годишните програми и обучения обществото започва да ги разпознава като капацитет, от който можем да се учим.
Работното място като спасителен пристан от насилието
Именно от жените survivors идва и следващата стъпка в развитието на фондацията – разработване на корпоративната програма Emprove Badge, която помага на бизнесите да идентифицират насилие. Много жени Survivors са работели в корпорации, били са на мениджърски позиции или са управлявали стотици хора, докато са преминавали през най-големия ад вкъщи. „Оказва се, че работното място е спасителният пристан“, казва Минева и подчертава, че жената може да има успешна кариера докато е в насилствени отношения. А това е важно уточнение, защото често си мислим, че ако човек има такъв проблем, той ще е сринат и смачкан и на работното място. Минева тръгва с идеята, че ако офисът е мястото, на което се спасяваш и развиваш, то това ще е мястото, на което най-бързо и ефективно можеш да получиш подкрепа. „Момичетата, които идваха от тези компании, буквално ни казаха: Един имейл да бях видяла, който казва нещо по темата, аз щях да се осмеля да споделя.“
Редица компании започват да канят лекторите на Emprove за срещи със служители и мениджърски екипи, като първите лекции покриват основните теми какво е токсична среда на работното място, как да разпознаем насилие и какво да предприемем. Често говорят не само за токсични отношения между колеги, но и за отровна среда вкъщи. Следват сесия с анонимни въпроси и отговори и обикновено има толкова много въпроси, че не мога да отговорят на всички на момента. Дори само този факт показва на Минева, че има място за подобен разговор и че това не е тема табу на работното място.
С компаниите говорят за идентифициране на токсична среда:
- някой, който ти уронва авторитета
- който те убеждава, че не можеш да се справиш
- който непрекъснато ти дава негативна обратна връзка
- който ти повтаря, че можеш по-малко, отколкото си мислиш
- който те осмива пред други хора.
Когато това се случва консистентно, тихичко и дългосрочно, води до намалена проактивност и креативност, отсъствие от работа, депресивни състояния и бърнаут, защото човек е смачкан и просто си работи, без да прави впечатление.
„Много фактори водят към това, че бизнесът не е просто подкрепящо звено, а основна брънка във веригата на решаването на този проблем“, казва Минева.
Отличителен знак за компании, нетолерантни към насилие
Emprove Bagde идва като знак, който отличава компаниите, които автентично и дългосрочно предоставят такава подкрепа на служителите си. „По този начин, ако си служител и видиш, че някой има Emprove Badge или работи за да го получи, знаеш, че организационната култура там е нетолерантна към насилие“, казва Минева.
Разработват три пакета с услуги, от които компаниите могат да се възползват, и които включват различни лекции и обучения, оценка и анализ на нуждите, въпроси и отговори и други. От една страна, изпращат регулярни материали, статии, включително готови имейли към служителите, с които ги канят на лекциите. От друга – работят с мениджърите за изграждане на умения за разпознаване и адресиране на насилие. По този начин комбинират анализ на нуждите на служителите, предоставяне на информационни материали и изграждане на лидерски капацитет по темата.
Част от компании, които до момента са преминали през процеса на Emprovе Badge, са HP, Coca-Cola, IBM, VMWare, SAP, „Модис България“, Melon Tech и други. „Те не подкрепят кауза, те са част от промяната, която е при тях на работното им място“, казва Минева и добавя, че веднъж започнал, този процес не може да бъде спрян, защото вече е на ниво служител. Един от интересните примери доколко програмата се внедрява в корпоративния живот, идва от HP, където група служители по собствена инициатива организират обучителна програма за развиване на умения за жените survivors.
Конвенция за премахване на насилието и тормоза
Разработването на цялостната програма за компаниите е в синхрон с Конвенцията за премахване на насилието и тормоза в областта на труда от 2019 г. Конвенцията е на Международната организация по труда и вече е ратифицирана в редица европейски държави, предстои да бъде ратифицирана и в България. „Тя ще задължи работодателите да имат мерки за превенция на насилието на работното място“, казва Минева. Компаниите, които сега се включват в процеса на Emprove Badge, изпреварват Конвенцията и показват на служителите си, че предоставят услуги за тяхното благосъстояние.
В страните, в които Конвенцията вече е влязла в сила, компаниите търсят готови решения, с които да подкрепят своите служители. Така с Олга Минева се свързват консултантнски компании от Гърция и Италия, които искат да предлагат пакетите на Emrpove Badge. В момента Минева в процес на набиране на средства, за да може да изведе услугата извън граница. Идеята й е да събере консултанти, които работят на международно ниво и от съответните държави, и да пилотира в Гърция, Италия, Нидерландия и Германия. „Вярвам, че Emprove Badge ще бъде път не само за подкрепа на служителите, но и за овластяване на техните мениджъри, които след това да се превърнат в ролеви модели и проводници на тази промяна в бизнесите и в държавите си“, казва Минева.
Набирането на средства е част от живота на фондацията, която е с абсолютно идеална цел – всички дарения, които постъпват, отново се инвестират в дейностите. Ядрото на дейността се финансира изцяло от международни донори или корпоративни програми, а в България – от Българския фонд на жените. Имат и две големи корпоративни програми, които ги подкрепят – Coca-Cola, които покриват целогодишната работа с жените survivors, и Telus, които финансират предстоящото създаване на viber чатбот с всякаква информация за превенцияна насилието. С над 60 хил. абонати във viber, по този начин екипът на Emprove вярва, че ще достига много по-бързо до жените, които имат въпрос, свързан с темата насилие.
Вижте още: Сертификат за компании, приятели на детето