Половината жилищa в България са необитаеми
Около 1.5 млн. жилища в България не са обитавани. Това каза заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Ангелина Бонева на конференцията “Енергийната ефективност на сградния фонд: основа на устойчивия енергиен преход”.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Това са около половината от сградите в страната и се намират основно в по-малките населени места, каза Бонева, цитирана от БТА.
- Ипотечните кредити през 2023 г. са около 20 млрд. лева, разкри зам.-министърът.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Жилищният сграден фонд е не само ключов енергиен потребител, но и основен инструмент за инвестиции и основен инструмент за съхраняване на богатството на населението, както и ключов елемент от качеството на живот“, каза Ангелина Бонева.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
В България има много частично обновени сгради. Частичното саниране е позволило спестяване на енергия за много жилища. Според Бонева това отговоря на въпроса защо някои от сградите не са постигнали значително спестяване на енергия.
Другият проблем е, че недобре поддържаните сгради също създават проблеми, обясни зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството.
До момента политиката по енергийна ефективност се характеризираше с кампанийност. Това каза заместник-председателят на парламентарната Комисия по енергетика Радослав Рибарски. По думите му досега въпросът е бил колко пари се отделят за саниране. В момента обаче страната ни трябва да постигне конкретни декарбонизационни цели и те да бъдат реално остойностени и доказани.
Според Рибарски трябва да се осъзнае, че хората трябва да бъдат лично ангажирани към подобряване на тяхното благосъстояние и среда. Той е на мнение, че държавата може да подпомогне самоучастието на гражданите, но трябва да се търси по-голямо тяхно участие и осъзнаване на ефектите от енергийната ефективност.
Радослав Рибарски оценява като добра стъпка преструктурирането на фонда за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници в Национален фонд за декарбонизация. Сега трябва да се отговори и на въпроса по какъв начин ще се намират средства за него и как ще се харчат те.