Дизайнерът на обувки Кристиан Лубутен вече е милиардер
Как прочутият френски обущар превърна своите хaрактерни червени подметки – носени от Бионсе, Тейлър Суифт и всички, които могат да си ги позволят – в истинско злато.

След четири десетилетия, в които е обувал своите клиенти в емблематичните си модели с червени подметки, Кристиан Лубутен вече е милиардер. 61-годишният дизайнер навлиза в милиардерските редици, благодарение на едноименната си модна марка. Макар и все още да е най-известна с високите си токчета и опасните платформи, брандът Louboutin е разширил дейността си с маратонки, чанти и козметични продукти, както и с линии за мъже и деца.
Миналата година компанията беше оценена на 3,2 млрд. долара от Exor, инвестиционната компания на италианското семейство Аниели, която през 2021 г. закупи 24% дял за около 650 млн. долара. Лубутен все още притежава 35%, които Forbes оценява на 1,1 млрд. долара. Този дял съставлява по-голямата част от състоянието му, оценявано на 1,2 млрд. долара, което включва и други инвестиции като хотел Vermelho, луксозен курорт, който той откри в Южна Португалия миналата година. Представителите на Лубутен не са отговорили на молбите за коментар на оценката.
“Започнах компанията с двамата си най-добри приятели”, казва дизайнерът в интервю за The Business Of Fashion през 2021 г. “Никога не съм мислил да продавам част от компанията. Никога не съм мислил за нещо друго, освен да създавам красиви обувки”.
Тези красиви обувки, чиято цена започва от около 800 долара за чифт и бързо може да достигне хиляди, скоро се озоваха на краката на най-красивите хора в света. Лубутен отваря първия си бутик в Париж през 1991 г. и една от първите му известни клиентки е принцесата на Монако Каролина. Оттогава насам червените му подметки се превръщат в неизменна част от червения килим. На тазгодишните награди “Златен глобус” обувките му бяха носени от много звезди, сред които Селена Гомес, Лени Кравиц, Хайди Клум и Симу Лиу.
Червените подметки се превърнаха и в крайъгълен камък на попкултурата. В сериала “Сексът и градът” пристрастената към токчетата Кери Брадшоу, изиграна от Сара Джесика Паркър, носи несъответстващи обувки Луби и постави началото на тенденция. А Карди Би увековечи токчетата си в своя хит от 2017 г. “Bodak Yellow”. (“Тези са скъпи, тези са червени, тези са кървави обувки.”)
Миналата година и Бионсе, и Тейлър Суифт носеха Louboutin по време на концертните си турнета – той проектира различни обувки за всяка ера на Суифт: мокасини за Red, високи ботуши до коляното, инкрустирани с кристали за Midnights, а Марго Роби е с чифт негови метални сандали на токчета на лондонската премиера на Barbie. Въпреки морето от розово, подметките на обувките й останаха в червеното на Louboutin, което имат свой собствен код по Pantone: 18-1663TP.
Роден и израснал в Париж, Лубутен произхожда от работническата класа. Баща му е дърводелец от Бретан, а майка му остава вкъщи и отглежда него и трите му по-големи сестри. (Много години по-късно, на 51-годишна възраст, той открива, че баща му всъщност е египтянин, с когото майка му се е запознала в началото на 40-те си години). Когато е на 10, Лубутен посещава Музея на африканското и океанското изкуство в Париж и вижда знак, който забранява на жените да носят токчета. Това не се харесало на младия Кристиан и поставило началото на манията му по обувките за цял живот.
“Израснал съм в много женствена среда със сестрите си, които ми помогнаха да разбера жените и определено ме насочиха към това, което правя”, казва той пред Forbes през 2016 г. “Като малък винаги съм рисувал обувки, но, честно казано, никога не съм си мислил, че създаването на нови обувки може да бъде професия.”
На 16-годишна възраст е изключен от училище и пътува до Индия преди да се върне в Париж и да стажува във Folies Bergère, където проектира обувки за танцьорите. След това започва работа при френския дизайнер на обувки Шарл Журдан, последвана от работа на свободна практика за Chanel и Yves Saint Laurent. През 1988 г. е нает от Роже Вивие, известен с изобретяването на стилето през 50-те години на миналия век.

“Когато бях на около 16 години, някой ми подари книга за дизайнера на обувки Роже Вивие с красива златна корица”, разказва Лубутен пред Forbes през 2016 г. “Помислих си: Колко невероятно – това наистина е кариера. Можеш да си изкарваш прехраната, като правиш дизайн на обувки!” След това той прави кратка пауза в производството на обувки – проектира тераси в Ню Йорк и градини във Франция преди да отвори първия си магазин в Париж през 1991 г. с помощта на двама приятели – Анри Сейду и Бруно Шамбелан. (Сейду продава своя дял в сделката с Exor през 2021 г.)
Прочутите червени подметки се появяват през 1992 г., когато разочарован от прототип на обувка в ателието си, той вижда, че асистентката му си лакира ноктите. “Отне ми известно време, за да разбера, че това е така, защото подметката е черна”, казва Лубутен в интервюто за Forbes от 2016 г. “Взех лака за нокти на асистентката си и боядисах подметките в червено”.
От първия си бутик в Galerie Véro-Dodat, неокласически търговски пасаж от XIX в., недалеч от Лувъра, марката продължава да се разраства. През 1994 г. отваря бутици в Ню Йорк, а през 1997 г. – в Лондон. В следващото десетилетие токчетата на Лубутен ще бъдат забелязани навсякъде – от погребението на принцеса Даяна до музикалните клипове на Мадона. През 2000 г. той регистрира търговската марка на червената подметка във Франция, а три години по-късно започва да продава чанти, последвани от мъжки обувки през 2009 г.
Днес Кристиан Лубутен има повече от 160 бутика в 32 държави на 4 континента, включително 35 в САЩ, 23 в Япония и 20 в Китай. “Louboutin е рядък пример за бранд за обувки, който очевидно е в състояние да се разшири в други продуктови категории, включително облекло и чанти”, казва Лука Солка, старши анализатор за луксозни стоки в Bernstein. През годините компанията на дизайнера агресивно защитава своята червена подметка в многобройни съдебни дела по целия свят. Това води до сблъсъци с титани в индустрията в съдебни дела срещу Zara (собственост на Inditex на милиардера Амансио Ортега), които тя загуби, и с Yves Saint Laurent (част от конгломерата за луксозни стоки LVMH на Бернар Арно), които тя частично спечели. Миналата година Louboutin спечели дела за търговски марки в Бразилия и Индия и заведе дело заедно с технологичния гигант Meta срещу мексикански фалшификатор, който продава фалшиви Louboutins във Facebook и Instagram.
Личното му портфолио от недвижими имоти също обхваща целия свят. Притежава обширен апартамент с червен махагонов под близо до Опера Гарние в Париж; къща с платноходка в Луксор, Египет; апартаменти в Лос Анджелис и Рио де Жанейро; къща от XVII в. в Алепо, Сирия, която е пострадала по време на гражданската война; комплекс с площ 350 акра в Мелидес, Португалия, близо до хотела му; и вила със 7 спални в Лисабон и замък от XIII-и век Шампион във френската провинция (където според сведенията той съхранява колекция от 8000 обувки), и двете притежавани съвместно с Шамбелан.

Въпреки че се е прехвърлил от токчетата към маратонките и грима, самият Лубутен продължава да е от съществено значение за успеха на марката. Той проектира есенните и зимните колекции във френския си замък или в Португалия, а пролетните и летните колекции разработва в Египет или Бразилия. След това скиците се превръщат в обувки във фабрики в Италия и Испания.
“Първо рисувам. Започвам да скицирам с химикалка. Изолирам се поне за две седмици и рисувам”, казва Лубутен пред Forbes през 2016 г. “Когато става дума за зимна колекция, отивам на някое студено място, а за лятото – на топло. Възприемчив съм към светлината и топлината.”
Компанията произвежда повече от 1 милион чифта обувки годишно и както при много други луксозни модни марки, високите цени са ключов фактор за нейната устойчивост. “Финансовите пазари харесват луксозните компании, тъй като те имат по-високи маржове, висока възвръщаемост на капитала и висока ценова сила”, казва Йорен ван Акен, анализатор в белгийската инвестиционна банка Degroof Petercam. “В края на краищата богатите хора няма да спрат да купуват луксозни стоки, независимо дали инфлацията е 2% или 5%.”
След като отбеляза рекордни печалби по време на пандемията, през 2023 г. индустрията на луксозните стоки отчита по-бавен растеж. Обувките са били най-бавно растящата категория луксозни стоки през миналата година – разширили са се само с 2-3%, според Bain & Company. Това се е отразило и на Louboutin. Компанията регистрира нетна печалба от 37 млн. долара през първата половина на 2023 г., което е с 51% по-малко в сравнение със същия период на 2022 г., на фона на недостига на суровини и бавния растеж в Китай. Въпреки това Louboutin добавя 10 бутика и “продължава да осигурява рентабилност на най-високо ниво”, според отчета на Exor за полугодието на 2023 г.
Кристиан Лубутен още не е готов да излезе в заслужена почивка. През февруари марката му обяви нова линия слънчеви очила съвместно с италианския производител на очила Marcolin. Миналия месец дизайнерът организира за своята стара приятелка принцеса Каролина в Монако бляскава благотворителна гала вечер на тема “Bal de la Rose” – с 59 огледални топки, изпълнение на Глория Гейнър и токчета – много, много токчета.
Автор: Джакомо Тонини