Чуждестранните инвестиции в цяла Европа са в застой. Защо?
Бавният икономически растеж, спираловидната инфлация, поскъпващата енергията и трескавата геополитическа обстановка доведоха до първия спад на европейските преки чуждестранни инвестиции от 2020 г. насам. Европа обаче остава привлекателна дестинация за инвестиции в дългосрочен план.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- След две последователни години на растеж, възстановяването на преките чуждестранни инвестиции в Европа след пандемията COVID-19 е в застой – през 2023 г. в Европа са обявени 5 694 проекта за преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ), което е с 4% по-малко в сравнение с 2022 г.
- Броят на работните места, създадени от проекти за ПЧИ през 2023 г., рязко спада – със 7% в сравнение с 2022 г.
- Радикалните промени в работните практики също оказаха влияние върху инвестициите. Броят на регионалните централи в Европа намалява с повече от половината (51%) през 2023 г.
- Франция си е осигурила най-много инвестиции въпреки годишния спад от 5% в броя на проектите, разкрива 23-тото проучване на одиторска и консултантска компания EY.
- На второ място се нарежда Обединеното кралство, където броят на проектите е скочил с 6%. Лондон се счита за най-добрия европейски град за преки чуждестранни инвестиции. Лондон се счита за най-добрия европейски град за инвестиции: 32 % от инвеститорите определят столицата на Обединеното кралство като най-привлекателния град през следващите три години.
- Германия е на трето място по ПЧИ след като страната отчете спад на инвестициите с 12%.
АКЦЕНТ
Този спад идва във възможно най-неподходящия момент за европейския бизнес. По данни на Международния валутен фонд (МВФ) икономическият растеж в еврозоната е спаднал от 3.4 % през 2022 г. до едва 0.4 % през 2023 г. Това е значително по-ниско от това в САЩ (2.5%) и Азия (5.6%). Чуждестранните инвестиции помагат на европейската икономика, като създават работни места, стимулират иновациите и увеличават износа.
По-голямата част от чуждестранните инвестиции в Европа са вътрешни – предприятие, разположено в една европейска държава, създава или разширява проект в друга. Извън Европа основните страни на произход на инвестициите са САЩ (19% от проектите), Китай (5%) и Япония (3%).
КОНТРА
Броят на проектите в ИТ сферата и професионалните услуги – традиционно най-големите сектори за преки чуждестранни инвестиции в Европа – е намалял съответно с 19% и 27%. За разлика от това инвестициите в туризма и културата, които са 17-ият по големина сектор за инвестиции, се увеличават със 130% през 2023 г. Секторът продължава да се възстановява, тъй като потребителите се връщат към по-големите разходи за отдих и пътувания, освободени от ограниченията, предизвикани от пандемията.
Забелязва се отлив на преките чужестранни инвестиции от Европа към САЩ – броят на проектите, обявени от американски компании в Европа, е намалял с 15% през 2023 г. Вероятната причина за това е успехът на американския Закон за намаляване на инфлацията.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Повече от седем от всеки десет (72%) предприятия планират да разширят или установят дейността си в Европа през следващата година, което е увеличение спрямо 67% през миналата година, показват данните. Въпреки това повечето нови проекти през следващите 12 месеца ще бъдат насочени към разширяване на съществуващите активи, а не към нови проекти на зелено, свързани с индустрии с висок потенциал, като електромобили, цифрови технологии и възобновяема енергия.