Сигнали за по-силно търсене изстреляха цените на петрола до седмичен връх
Цените на петрола достигнаха седмичен връх на фона на обнадеждаващите сигнали за ръст на търсенето и по-добрите показатели за инфлацията в САЩ.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на петрола сорт “Брент” се повишиха с близо 50 цента или 0.59% до 83.76 долара за барел.
- Американският лек петрол също отчете повишение като цената се повиши с 0.31 цента или 0.39% до 79.54 долара за барел.
- Седмичното поскъпване на Брент е с около 1%, а на американския лек петрол – с 1.4 на сто.
АКЦЕНТ
Фючърсите на Брент и американския лек петрол поеха стремглаво надолу на 26 април и от тогава не успяват да се възстановят. Цените вървят обаче плахо нагоре на фона на намаляването на запасите на суров петрол в САЩ и данните за инфлацията в страната, което засилва очакванията за намаляване на лихвите по заемите. Намаляването на запасите в складовете подхранва очакванията, че търсенето ще се засили. Пазарите бяха подкрепени и от ръста на индустриалното производство в Китай от 6,7% на годишна база през април, тъй като възстановяването на производствения сектор набра скорост, което показва, че вероятно предстои по-силно търсене, предават от агенция “Ройтерс”.
КОНТРА
Намаляването на запасите в складовете и очакваното повишение в търсенето обърнаха тенденцията от предходните седмици, когато по-големите запаси доведоха до спад в цените на суровината.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Данните за инфлацията в САЩ също оказват влияние върху цените на петрола. Числата сочат, че индексът на потребителските цени се е повишил по-малко от очакваното, което подхрани надеждите за разхлабване на паричната политика от страна на Федералния резерв на САЩ. Тези очаквания бяха допълнително подкрепени от данните в четвъртък, които показаха стабилизиране на пазара на труда в САЩ.
По-ниските лихвени проценти могат да допринесат за отслабване на щатския долар, което ще направи петрола по-евтин за инвеститорите, притежаващи други валути, и ще стимулира търсенето.
Що се отнася до предлагането, инвеститорите очакваха насоки най-вече от предстоящата среща на ОПЕК+ на 1 юни. При удължаване на срока на съкращаване на добива на петрол от ОПЕК+ след юни е вероятно да се наблюдават по-стабилни цени в средносрочен план.