Свръхпреработените храни увеличават значително риска от инсулт и когнитивни увреждания
Свръхпреработените храни като чипс, сода и хотдог могат да причинят повишен риск от инсулт и когнитивни увреждания, сочи ново проучване, което се присъединява към предишни изследвания, които свързват тези храни с множество здравословни състояния, като диабет, депресия и смърт.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Изследователите са проследили над 30 000 участници на 45 или повече години в продължение на средно 11 години и са избрали 14 175 за изследване за когнитивен спад и 20 243 за инсулт – нито една група не е имала предишна история на нито едно медицинско състояние.
- От този брой участници 768 са били диагностицирани с когнитивно увреждане, а 1108 са имали инсулт до края на периода на проучването.
- Участниците, които са яли 10% повече свръхпреработени храни, са имали 16% по-голям риск от развитие на когнитивно увреждане, докато тези, които са яли повече непреработени и цели храни, са имали 12% спад в риска, според проучване, публикувано в Neurology, медицинското списание на Американската академия по неврология.
- По-голямата консумация на ултра-преработени храни се свързва с 8% увеличение на риска от инсулт, докато по-голямата консумация на непреработени храни е свързана с 9% намален риск от инсулт.
- Чернокожите участници са били най-застрашени, тъй като тези, които са яли големи количества свръхпреработени храни, са имали 15% повишен риск от инсулт.
КАКВО СА СВРЪХПРЕРАБОТЕНИ ХРАНИ?
Преработените храни включват промяна на храните от техните естествени състояния чрез добавяне на неща като сол, захар или масло, според Харвардското медицинско училище. Свръхпреработените храни обикновено се правят от екстрахирани вещества, като мазнини, добавени захари и нишестета. Тези храни се подлагат на много процеси – като формоване и екструдиране – и съдържат много добавени съставки. Примери за ултра преработени храни включват сода, чипс, бонбони, купен от магазина сладолед, хот-дог, зърнени храни, пържени картофи и консервирана супа. Преработените храни са различни, защото въпреки че са били променени, те не са непременно опасни за здравето на хората. Пакетиран хляб, сирене, консервиран боб, тофу и консервирана риба тон са примери за преработени храни. Непреработените храни са цели храни, които съдържат минимални количества добавени съставки и включват храни като плодове, зеленчуци, мляко, месо, ядки, пълнозърнести храни и яйца.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Предишни изследвания са свързвали свръхпреработените храни с редица други здравословни състояния. В голям преглед на 45 проучвания изследователите установиха, че консумацията на свръхпреработена храна е свързана с над 30 здравословни състояния. Участниците в проучване на Националния институт по здравеопазване, които са се хранили с диета с високо съдържание на ултра-преработена храна, са приемали около 500 калории повече на ден и са качили средно два килограма за 28-дневния период на проучването, в сравнение с тези, които са яли минимално преработена храна. Рискът от развитие на диабет нараства с 15% за всеки 10% увеличение на свръхпреработените храни, консумирани по време на диета. Жените, които ядат поне девет порции ултра-преработени храни на ден, имат 50% повишен риск от развитие на депресия, според проучване, ръководено от Харвард. Участниците, които са яли най-големи количества свръхпреработени храни, са имали 4% по-висок риск от смъртност по всякаква причина, според доклад, публикуван по-рано този месец в BMJ.