До 38% по-високи мита за китайски електромобили в ЕС. Пекин заплаши с контрадействия
Европейската комисия (ЕК) официално вдига митата върху вноса на китайски електрически автомобили. Това стана ясно от съобщение на страницата на комисията, в което Брюксел уведомява китайското правителство и дружества, както и държавите в блока. Засегнати са най-големият производител на електромобили в Китай – BYD, както и Geely и SAIC.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Комисията предлага 17.4% мита за BYD, 20% за Geely и 38.1% за SAIC. Другите производители на е-коли в Китай ще бъдат обложени със среднопретеглено мито от 21%.
- Действията на ЕК са свързани с разследване, което комисията започна в началото на октомври миналата година, целящо да провери субсидирания от китайското правителство внос на електрически коли от Пекин. ЕК заключва, че такава държавна субсидия има и тя представлява икономическа вреда за европейските производители като подбива цените.
- Мерките ще влязат в сила от 4 юли като предстои обсъждането им с властите в Китай. В случай на липса на ефективно решение, новите мита ще станат факт.
ИЗКЛЮЧЕНИЕТО
След индивидуално запитване от страна на производителя на електромобили Tesla, собственост на Илън Мъск, компанията може да получи индивидуално изчислена митническа ставка. Всяко друго дружество, произвеждащо в Китай, което не е включено в окончателната извадка, може да поиска преразглеждане.
КОНТРА
Пекин предупреди, че ще предприеме ответни мерки, за да “защити твърдо” своите права и интереси. Все още обаче не е ясно какъв точно ще бъде този отговор.
Разделение по отношение на санкциите има и вътре в Европа. Срещу митата се обявиха Германия, Швеция и Унгария, които се притесняват от отговора на Пекин. Очаква се към опозицията да се присъединят и други централноевропейски държави като Чешката република и Словакия.
Много производители на автомобили в ЕС също осъдиха плана, опасявайки се, че Китай може да им отговори със същото или дори да блокира достъпа им до своя пазар. През 2022 г. на европейските марки се падат около 6% от продажбите на електромобили в страната. Германия е изнесла 216 299 автомобила за Китай през 2023 г., което представлява спад от 15 % спрямо предходната година. Марки, сред които Mercedes и Volkswagen, също имат заводи в страната.
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
Митата ще донесат милиарди евро годишно в бюджета на ЕС заради ръста на продажбите на китайски електромобили. Според анализаторите от Rhodium Group Китай, най-големият търговски партньор на блока, ще изнесе електрически автомобили за 10 млрд. евро в ЕС през 2023 г., като удвои пазарния си дял през миналата година до 8%, пишат от Financial Times.
Институтът в Кил, икономически мозъчен тръст, установи, че допълнително 20-процентно мито върху китайските електромобили ще намали вноса с една четвърт. При 500 000 внесени автомобила през 2023 г. това съответства на приблизително 125 000 единици на стойност почти 4 млрд. долара.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Китайският пазар за електрически превозни средства процъфтява и страната буквално е залята от е-коли, благодарение на държавната подкрепа, което тревожи ЕС и САЩ. На 8 юни Турция обяви 40% по-високи мита за вноса на китайски автомобили.
Свръхкапацитетът на китайската промишленост (не само що се отнася до пазара на електрически автомобили) се разглежда като основен проблем, включително и от бизнеса в Европа, според проучване. Неотдавна председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен коментира пред Financial Times, че Пекин има огромен свръхкапацитет, който наводнява пазара на ЕС с изкуствено евтини стоки и даде ясен сигнал за ответна реакция.
Първи стъпки като част от това по-широко икономическо противопоставяне предприеха от САЩ като на практика сложиха край на нулевите тарифи за вноса от Китай. Повишиха се митата върху редица стоки на обща стойност 18 млрд. долара като минималното увеличение е с 0.25%.
ЕС също заяви, че ще предприеме подобни мерки в опит да се справи със субсидирания внос от Китай, който подбива европейските цени. Част от тези мерки ще засегнат вероятно вноса на соларни панели, чиито части са предимно китайски. Връщаме се още по-назад, когато в началото на април тази година в Льовен се проведе среща на ниво САЩ-ЕС, на която бе постигнато споразумение за засилване на сътрудничеството на пазарите за чиста енергия. Малко след това САЩ въведоха по-високите мита за вноса на определени стоки от Китай.
Всички тези опасения за пазара на електромобили в Европа не са неоснователни. BYD, най-големият производител на електрически автомобили в Китай, миналия месец представи свои модели в Европа. През декември миналата година пък BYD обяви плановете си за изграждане на завод в Унгария. Китайският Nio откри нов шоурум в Амстердам, а през април Chery влезе в съвместно предприятие с испанската Ebro-EV Motors за разработване на нови електромобили.