Какво катализира вашата успешна кариера като старши съдружник във водеща кантора?
Любовта към правото, към моята професия. Безусловният катализатор е страстта към всичко, което правя. Хората са катализатор, защото заедно създаваме възможности. Вярвам, че „невъзможните“ неща съдържат страхотен потенциал. Добавям и наелектризиращата емоция от успеха, отдадеността и много труд – през цялото време.
Как спечелихте мястото сред водещите адвокати в различни международни юридически справочници като Legal 500, Chambers and Partners, IFLR 1000?
Legal 500, Chambers and Partners, IFLR 1000 са най-известните в света независими агенции, които анализират пазара и класират канторите и адвокатите във всяка държава въз основа на собствени проучвания. Това се случва всяка година и оценките могат да се променят. В България има колеги с отлична практика и висока експертиза. За мен винаги е било радост и чест да бъда сред отличените и препоръчани адвокати.
Какво ви дава признанието?
Сила за още. Признанието е най-силният афродизиак в работата. То е вид сърдечна вибрация в едни изцяло бизнес отношения. Доброто име е най-големият актив в днешно време. А то в основата си е признание.
Какви според вас са най-важните аспекти при предоставянето на правни услуги в областта на недвижимите имоти, които ви отличават като професионалист в тази специалност?
Професионално е да се отнесеш към всеки проблем с отношение, също и с благодарност за предоставеното доверие. Най-важното за клиента е да усети, че това, което е важно за него, ще бъде важно и за теб. Иначе няма формула, линии, модели, протокол. Всеки казус е съвършено различен. Изисква индивидуален подход. Във всеки казус се тръгва от нулата, изпипва се детайл по детайл прецизно. От себе си изисквам резултатът да е максимален. Оприличавам го на haute couture в правото.
Как развивате уменията си за работата с клиентите?
Просто питам каква е целта на задачата. Без цел, накъде? Фокусът трябва да е поставен в центъра от самото начало.
Бизнесът търси адвоката, който намира начина да се случи резултатът.
Каква е вашата система за минимизиране на рисковете в делата на клиентите?
Най-важна е работата в началото, когато се създава или поема едно дело. Правната уредба е създадена така, че всеки пропуснат детайл може да се превърне в съществен проблем по време на процеса. Най-важното е да не подценявам нищо.
Как изглежда вашата мрежа от професионални контакти в индустрията?
Работя с компании в сектора на индустрията и в сферата на услугите. От две години съм председател на Съвета на директорите на „Албена“ АД. За мен е страхотно удоволствие да работя с будните хора в държавата, тези, които внасят новото, движат икономиката в България, въпреки трудностите на днешната реалност. Участвам в решението на неразрешими на пръв поглед проблеми.
Как поддържате знанията си актуални в бързо развиващия се свят на правото на недвижимите имоти?
Real estate and construction отдавна не означава само сделки с недвижими имоти и анализ на собствеността.
Тази древна материя е в диалог с всички модерни сектори на правото днес. От планирането на територията и инфраструктурата, до енергетика, води, концесии и редица други, включително и с регулаторни аспекти. Това определя и нуждата от разширяване на знанията – актуални и в крак с нуждите на бизнеса.
Имате ли някакво предимство в преговорите като жена адвокат?
Не и не искам да имам. На масата на преговорите се слагат интереси и предимство има по-добрият. Експресията на женската същност е прекрасно нещо, но няма място в това. В живота вярвам, че силата на жената е в нейната слабост. Но това изобщо не е валидно в работата.
Бихте ли споделили някои често срещани правни клопки, с които строителните предприемачи могат да се сблъскат, и как биха могли да ги избегнат?
Бих посъветвала всички, строителните предприемачи също, никога да не подценяват изготвянето на договорите си. Обичам да казвам, че всеки лев, вложен в това да имаш добър договор, спестява стократно разходите за добре водени дела.
Друг практически съвет е, че качествената проверка за имот включва не само изследване на правата и плановете, а също и зониране, специфични правила и нормативи, принадлежност към недвижими културни ценности, инфраструктурни предпоставки и много други. Всеки аспект следва да се провери.