Какво е „Наука за хората“ и как дойде идеята за нея?
„Наука за хората“ е организация, която предоставя обучения и консултации в областта на социалните и презентационни умения. Работим с посолства, индивидуални клиенти и корпоративни клиенти в най-различни индустрии – от IT сферата, банковата, до земеделието.
Спомагаме за развитието на здравословни човешки взаимоотношения на работното място и развитието на ефективна комуникация както между служителите, така и на търговците в общуването с клиентите.
Нашите основни услуги са: 1) Обучения по социални умения за мениджъри, служители и търговци, които подобряват психоклимата на работното място и връщат удоволствието от преговорите с клиента. 2) Презентационни умения, които подготвят лицата на компанията и трейнърите да комуникират посланията си грабващо, запомнящо се и вдъхновяващо. 3) Индивидуално психологическо консултиране за хора на ръководни позиции, които искат да развият балансиран и ефективен лидерски стил, да разрешават конфликти и да печелят уважението и доверието на своите колеги и подчинени с лекота.
Фирмите имат изградена стратегия за бизнес плана и техническата част и обикновено социалният елемент е оставен да бъде развит от служителите и за този важен аспект от развитието на организацията няма ясно структуриран план. Но докато бизнес моделите, търговските практики и организационната дейност се учат в училище и университет, то социалните умения не се преподават там.
Как вашият личен и професионален път ви доведе до създаването на организацията?
Академичната ми подготовка по реторика, трудова и организационна психология и клинична психология, заедно с опита ми в рекламата и продажбите ми помагат да разбирам отвътре в дълбочина всички тези социални казуси и да намирам причините и връзката между тях, както и да предлагам и интегрирам ефективни и цялостни решения.
Защо развиването на презентационни и социални умения става все по-важно? Какви са предизвикателствата, с които се сблъскваме в съвремието?
Социалните и презентационни умения нямат срок на годност, винаги ще са на мода и са приложими във всяка област, в която човек иска да се развива. Освен на работното място, те са приложими и у дома, защото много успешни в кариерата си хора имат проблеми в семейството, както и обратното. Добрите социални умения помагат тези проблеми да бъдат решени, човек да намери баланса, който да доведе до удовлетворение и хармония. Дигитализацията, автоматизацията, и особено появата на изкуствения интелект убиват автентичността и спонтанността в човешката комуникация, превръщат се в патерица, която осакатява комуникацията между хората, стерилизира я, което води до редица дефицити в социално-работния аспект. Липсата на умения за изразяване води до отдалечаване и усещане за самота.
По какъв начин технологиите и AI променят начина, по който общуваме? Какво трябва да имаме предвид – от какво да се предпазим или как да ги използваме в своя полза?
AI убива автентичността и кара човек да се чувства неспособен и зависим от него. Започва да елиминира много професии, които изискват технически умения, но не може да замени професиите, които изискват социални умения и човешки фактор. Според мен развитието на AI ще помогне на хората, които имат добри социални и презентационни умения, с още по-голяма лекота да изпъкнат и да не могат да бъдат заменени.
Доколко бизнесите са подготвени за новите предизвикателства? А отделните личности?
Подготовката на бизнесите за новите предизвикателства варира значително. Някои компании проактивно инвестират в уменията на служителите си, докато други изостават. Много фирми разчитат, че служителите сами ще осъзнаят нуждата от подобряване на социалните и презентационните си умения, но множеството разсейващи фактори затрудняват личната мотивация. Това води до депресия и тревожност, които намаляват продуктивността или я правят невъзможна, а оттам страдат печалбите на компанията. Един мотивиран, оценен и с кауза служител ще може да е в пъти по-продуктивен, отколкото цял екип от демотивирани и депресирани хора.
Какви са клиентите и компаниите, с които работите? Кои са основните им нужди?
Работим с разнообразни клиенти от млади професионалисти, които правят първите си стъпки по кариерната стълбица, както и изявени ветерани, които търсят нови професионални хоризонти. Основните нужди на нашите клиенти включват търсенето на ефективни решения, които имат възможност да им помогнат тук и сега да преодоляват повтарящи се предизвикателства по нов начин. Клиентите търсят обучения и услуги, които ще успяват да комуникират посланията към младите служители по начин, който ще ангажира вниманието им, а относно по-старшите – ще ги провокира да погледнат през нов ъгъл на изградените вече методи на общуване, взаимодействие и лидерство.
Нашите клиенти често казват – „ако знаех тези неща по-рано, щях да си спестя много главоболия“. Поради тази причина стартираме отделни обучения по презентационни и социални умения за деца и подрастващи.
Какво отличава вашите обучения, каква е добавената стойност спрямо другите на пазара?
Нашите обучения не са на запис. Връща се човешкият фактор и индивидуалното внимание към всеки. Когато можеш да си пуснеш сериал в интернет, защо ти е да гледаш дълъг и отегчителен курс за говорене пред публика, който даже не е на живо и няма как в момента да го приложиш на практика. Тук практиката идва веднага, не се случва във фантазията ти. Имаш възможност да се сблъскаш със ситуацията челно и да я преодолееш. Така чрез опита се изгражда самочувствие.
Нашите обучения се отличават с иновативен и персонализиран подход. Всеки наш клиент получава бутикова услуга, като обученията са специално адаптирани към техните нужди. Това не само увеличава ефективността на обученията, но и гарантира, че участниците получават това, за което са дошли, и повече от това, което са очаквали.
Клиентите ни са нашите ходещи визитни картички и за нас е много удовлетворяващо да виждаме и чуваме за успехите, които постигат в резултат от съвместната ни работа.
Какво ви помага да развивате „Наука за хората“ като бизнес начинание? Какви са предизвикателствата, с които се сблъсквате?
Основните предизвикателства, с които се сблъскваме на този етап, е назряващата нужда от разрастване на бизнеса и търсенето на подходящите професионалисти, които да включим в нашия екип.
Вие самата сте експерт не само в комуникацията, но и в психологията и сте най-следваният български психолог в ТикТок. Какво ви провокира да създавате съдържание в тази мрежа?
ТикТок е платформа, която ми позволява да достигна до широка и разнообразна аудитория. Моята мотивация за създаване на съдържание там е свързана с желанието ми да предоставя полезна и достъпна информация за психологията, взаимоотношенията и общуването на повече хора. Искам табутата, свързани с менталното здраве в България, да паднат още повече и да се установи по-масово разбиране за това колко важна е грижата за него и че това не е проява на слабост, а точно обратното.
Темата за психологическото здраве на работното място става все по-значима в световен мащаб. Защо в България работодателите трябва да обръщат внимание на тази тема?
Психологическото здраве е ключов фактор за продуктивността и общото благополучие на служителите, но и на самите организации. В България все повече работодатели осъзнават, че инвестирането в психологическото здраве на служителите води до по-добри резултати, по-малко отсъствия и по-висока ангажираност, и оттам производителност.
Пренебрегването на този аспект може да доведе до сериозни проблеми като бърнаут, токсична работна среда и високо текучество на персонала. Работодателите е важно да създават подкрепяща и здравословна работна среда, която да насърчава както професионалното, така и личното развитие на служителите. Подобен подход дава възможност на една компания да задържа ценните си кадри и да не попада в неприятни ситуации, които разклащат стабилността на организацията и оттам следват и големите финансови загуби. Тук идва организационното консултиране, което предлагаме, което дава възможност да се изследват проблемите, които една организация среща в екипите си, и да се намерят най-ефективните подходи, за да бъдат преодолени те.
Има ли едно нещо, което бихте препоръчали на нашите читатели да направят още сега, за да подобрят психическото си благосъстояние?
Много често в забързаното ежедневие и в преследването на големи цели много хора започват да гледат на грижата за себе си и поддържането на хобита като на лукс. Но всъщност такива дейности повишават потенциала на човек за справяне с кризи, както в професионален, така и в личен аспект. Изберете и поддържайте поне няколко хобита и се стремете да комбинират в различна степен следните елементи: движение, изкуство, самостоятелни и групови дейности. Знам, че много хора в момента повдигат учудено вежди, четейки това, но ако искате да имате добро психическо и физическо здраве, да постигате целите си и да сте по-способни за по-дълго време да сте полезни на околните, на първо място не трябва да забравяте за грижата за себе си.