Да сбъднеш американската мечта
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Българката Галина Антова е съосновател на американската мултимилиардна компания Claroty, която предпазва от кибератаки технологични гиганти, болници и центрове за данни. С нейния екип са привлекли 735 млн. долара от инвеститори и подготвят Claroty да стъпи на фондовата борса

След 24 години далеч от България, лятото на 2024 г. Галина Антова пристига обратно в София като с машина на времето. Самата тя вече не е тийнейджър, а съосновател и директор „Бизнес развитие“ на американската компания за киберсигурност Claroty. С нея е затворила рундове за 735 млн. долара, има екип от над 600 колеги по целия свят, a 20% от клиентите ѝ са компании от Fortune 100. България също не ѝ изглежда като онази, която помни от края на 90-те. Вместо нея вижда достойна европейска държава.
„Аз пътувам много в Европа по работа. А България се усеща точно като Европа. Дори на летището нямаше проверка на документите, заради влизането в Шенгенското пространство. Обслужването в хотелите и ресторантите също е на много високо ниво“, казва Антова (42). Тя е родена в София и израснала във Видин, после животът я води в седем различни държави на четири континента. Трудно ѝ е да даде мнение за бизнеса в страната. Досега е имала контакт с български компании само чрез неправителствената организация Bulgaria Innovation Hub (BIH). Антова е ментор и част от борда ѝ, като така помага на предприемачи от България да стъпят на американския пазар.
„BIH е връзката с моите български корени. Прекарала съм целия си живот като възрастен извън страната. За мен е невероятно да срещам тези предприемачи и да виждам иновациите, които създават от България. Правят ме горда, че съм българка“, казва Антова. Това е и основната ѝ мотивация да удължи семейната екскурзия за Гранпри на Монако във Formula 1 и да дойде със съпруга си и дъщеря си в България. Друго добро извинение да се прибере след толкова време е поканата от предприемаческата общност Power of BG да бъде сред лекторите на лятната ѝ среща.
Галина Антова идва в България само за седмица. Успява да се чуе с екипа на Forbes между онлайн срещи, които прави под чадър от Българското Черноморие. Говори прекрасен български. Въпреки това моли да направим интервюто на английски, защото се чувства по-уверена. Ден по-късно екипът ни я посреща за снимките на корицата в София. Антова е спокойна и ѝ харесва да бъде пред камерата. Явно не е случайно, че живее в къща в Лос Анджелис точно срещу знака на Холивуд, а сред съседите ѝ е актрисата Шарлиз Терон.
Антова споделя, че се е виждала с професионален грим само в деня на сватбата си. По време на събитията в нейната сфера – киберсигурността, гримът би я накарал да се чувства още по-сама. „В информационните технологии почти няма жени. А в киберсигурността – сякаш съм само аз на такава позиция“, казва Антова. Според неправителствената организация ISC2 жените в този сектор са едва 24%, като дамите на директорски постове са 1%. Това обаче не пречи на Антова да изгради мултимилиардна компания и да предпазва от кибератаки болници, електроснабдителни компании и технологични гиганти. Claroty има специфична ниша и това е защитата на критична инфраструктура – „пазим почти всичко, през което протича ток. Като започнем от електрическата система вкъщи, водните електроцентрали, производствата, летища. Всичко, което има хардуер и софтуер, е част от работата на Claroty“, казва Антова.
За да се предпазят от нежелани атаки, повече от 1000 компании са избрали Claroty. Сред тях са гиганти като Pfizer, General Motors и Siemens, но също така цели щати и държави. Галина Антова и екипът ѝ в Claroty отказват да кажат кои са останалите им клиенти и какъв приход генерира компанията от търговската си дейност.
Дори без конкретни числа, бизнесът на Антова изглежда впечатляващо. Със сигурност, за да стигне дотук, са ѝ били нужни много качества. Колкото и неочаквано да звучи, казва, че дължи част от тях на „бързите и хаотични години по време на прехода“. „Държавата имаше много оскъдни ресурси и трябваше да се редим на дълги опашки за хляб и кисело мляко. Не искам да кажа, че през 90-те сме гладували, но със сигурност не е имало 58 вида шоколад, от които да избираме.“
Антова прави паралел между тази картина и случващото се на един предприемач в първите години, когато няма клиенти, партньори и сигурни приходи. Изводът? Трудните времена създават добри предприемачи. „За някой като мен е по-лесно да стартира бизнес. Израснала съм във времена на промяна, в които всички трябва да полагаме много усилия, ако искаме да сме добре. Това ме е направило гъвкава и ме е научило да оцелявам в несигурна среда.“
В този труден период за българската икономика Галина Антова расте с неписаната цел да завърши езикова гимназия с английски, за да може да се премести в Канада. Избира държавата, защото от няколко години там живеят чичо ѝ и леля ѝ. През 2000 г. приемат Галина Антова в York University в Торонто и всичко става точно както го е планирала. Родителите ѝ остават в България за още няколко години заради брата на Антова, който е по-малък. Антова никога не ги е питала защо в крайна сметка цялото семейство се оказва извън родината. Предполага, че е защото, „ако си трудолюбив човек, който иска да успее, то в България това е било много по-трудно, отколкото в държави като Канада“.
Самата тя открива големи разлики между България и Канада. „Там разбрах какво означава подредена система. Всеки знае какъв е неговият път в живота и че всичко, което иска, ще му се случи – от влизането в университет до намирането на работа.“
По това време продължава интернет балонът – всички говорят за технологии, а търсачката Yahoo прави дигиталното пространство по-достъпно. Около тази еуфория и любовта ѝ към математиката Антова избира бакалавър в сферата на информационните технологии. „Това бяха много вълнуващи времена и исках да разбера какво предстои. Винаги съм знаела, че искам да уча точно това“, казва Антова.
През 2005 г. завършва и започва стаж като програмист в IBM. Благодарение на менторите ѝ там поема все по-големи задачи, доказва се и расте в йерархията. Компанията расте бързо и не липсват задачи далеч отвъд трудовата ѝ характеристика. „Например моите шефове ми даваха да помагам в техническата интеграция на новопридобитите компании. Никога не бих доброволствала за тези задачи. Имах страхотни ментори и те ме подтикваха да надскачам себе си“, казва Галина Антова.
С времето в нея се заражда една мечта – да стане изпълнителен директор на компания от Fortune 500. За целта обаче ѝ трябват бизнес знания. След пет години, прекарани в писане на код и решаване на технически казуси, Галина Антова решава да се премести в Швейцария и да запише магистратура по бизнес администрация в IMD в Лозана.
Програмата е интензивна и в рамките на една година научава наистина много. Освен това създава приятелства, които с времето прерастват в партньорства. В края на обучението ѝ идва възможност, която е точно като за нея. Siemens обявяват програмата The CEO* Program. По време на нея шестима млади експерти ще имат възможност да заемат директорски позиции в компанията. Идеята е на тогавашния изпълнителен директор Петер Льошер и цели да се привлече ново поколение лидери с иновативен подход. Започва безкраен процес по кандидатстване и подбор в конкуренция със стотици таланти от престижни университети по целия свят. През 2011 г. Галина Антова е избрала и се мести в Германия за първата част от програмата. По време на нея Антова се запознава с естеството на работа в Siemens и чертае с екип бъдещата си позиция.
Има ротации на всеки четири месеца, за да разбере всеки от новите лидери къде е най-подходящо за него да се включи. Една от ротациите изпраща Антова в Бразилия, за да се запознае с дейността на компанията там. При българката обаче изборът на ниша се оказва лесен. Тя много бързо разбира, че всички автоматизации, които прави Siemens, изглеждат апетитни за „черни“ хакери. Доказателство за това е кибератака срещу компанията, която се случва преди включването на Антова и показва на света, че „умните“ технологии са уязвими.
Центърът за автоматизации на Siemens е в Атланта, САЩ. Затова през 2013 г. Антова се мести там и се фокусира върху развиването на тази вертикала. Започва на позиция „глобален ръководител на услугите в индустриалната сигурност“. Много хора в компанията работят по 30–40 години за такава позиция в корпоративната йерархия.
В лицето на по-опитните директори Галина Антова намира безценни ментори и учи много от тях. Вертикалата, по която работи, се оказва толкова голяма, че компания трудно може да я обхване, преди да се появи конкуренция. „Видях възможност да започна нещо мое. Може големите компании да не виждат тази възможност, но аз съм малка и ще я използвам, за да стартирам мултимилиардна компания.“
Антова напуска Siemens в края на 2014 г. Приятелите ѝ не могат да повярват – защо оставя толкова удобна позиция в Siemens, без да има нещо сигурно. „Това беше хазарт. Нямах план Б и не знаех как ще се издържам, ако не успея като предприемач. Но всъщност аз и не мислех за други възможности. Виждах, че компаниите имат нужда да се защитят от кибератаки, и това ми даваше увереност да им намеря решение“, казва Антова.
Следващата стъпка за нея е да си вземе еднопосочен билет за Израел. Няма приятели или бизнес партньори там. Знае само, че в Израел има общност от добре обучени експерти в киберсигурността, а тя иска да работи с най-добрите от тях. Планът е да намери сред тях съоснователи и да формират локален технически екип.
Среща се с много хора от сектора, а в края на разговорите моли всеки да я запознае с още някого. Благодарение на местната стартъп екосистема в рамките на няколко седмици открива сегашните си партньори Амир Зилбърщайн и Бени Порат. Тогава и двамата работят във фонда за рисков капитал Team8.
Тримата основават Claroty в началото на 2015 г. Научноизследователската и развойната дейност избират да бъде в Израел, а бизнес операциите – в Ню Йорк. Антова пътува по няколко пъти в месеца между двата континента. „По това време защитата за критична инфраструктура беше напълно нова ниша и почти нямаше играчи“, казва тя. Една от причините е високата цена за стъпване на пазара. Подобно технологично решение се прави с много средства. За щастие, Team8 се включва като първи инвеститор.
Така Claroty започва разработка на първата версия на продукта. Екипът се фокусира върху най-големия проблем – идентифицирането на заплахи. Започват да предлагат мониторинг, с който да се засече, ако настъпи пробив в системата на компанията клиент.
Този опит ѝ дава първи урок. „Трудно е да се конкурираш по функционалности. Някой от конкуренцията винаги ще измисли още нещо и ще ти открадне клиент“, казва Галина Антова. Затова тя и екипът ѝ започват да интегрират тази и бъдещите функционалности в специализирана платформа.
През септември 2016 г. с Claroty привличат 32 млн. долара в рунд на финансиране от серия А. Инвеститорите са заинтересовани от компанията, а това е валидация, че тя има място на пазара. Свежият капитал дава възможност на Антова и колегите ѝ да отговорят на специфични нужди от различни индустрии – производство, нефтена и газова промишленост, публичен сектор. Този подход води нови клиенти.
Две години по-късно Claroty обявява следващ рунд на финансиране и привлича 68 млн. долара. Включват се стратегически инвеститори, включително Schneider Electric и бившият работодател на Антова Siemens. Това прави екипа по-уверен и му дава нови възможности за растеж.
„Целият ни фокус падна върху намирането на нови клиенти и подобряване на платформата. Всичко беше важно, защото гарантирахме технологичната безопасност на тези компании. Трябваше да се позиционираме още по-добре на пазара“, казва Антова. Скоро след това тя решава, че е време компанията да излезе на нови пазари, и заминава за Австралия. За няколко седмици се връща с няколко големи нови клиента и отваря Азия и Тихия океан като нови пазари за Claroty. Компанията расте устойчиво и успява да достигне амбициозните цели на създателите си.
През 2020 г. ковид идва неочаквано. „Всички бяха полудели и не знаехме какво да очакваме. Покрай тази паника се видя как заради работата вкъщи станахме все по-свързани с компютрите си, а те от своя страна се свързват с по-големи системи.“ В тази ситуация нуждата от защита на работния процес и данните става още по-голяма. С нея расте и пазарът на Claroty. Година по-късно фондовете и инвеститорите се оказват с много свободни пари и желание да ги инвестират, преди инфлацията да ги обезцени. По това време много компании се възползват от ситуацията и получават нереалистични оценки. Така взимат много капитал, но рискуват при следващия рунд оценката им да падне. За Антова това е чудесен момент да придобие компания, с която Claroty да влезе по-убедително в защитата на здравни технологии. Но също така е важно това да се случи при реалистични условия.

През същата година Claroty затваря 400 млн. долара и придобива компанията за защита на медицинска апаратура Medigate. „Има много документирани случаи как умират хора заради пробив в болничните системи. Искаме да предотвратим загубата на животи и болниците да продължат да контролират оборудването си.“
След засилено разрастване в здравеопазването през март 2024 г. Claroty набира още 100 млн. долара. Компанията цели да стане публично търгувана, защото „след определен размер най-доброто, което може да направи една компания, е да стане публична“. Кога ще стане това, зависи от бизнес климата и Антова не се обвързва с дати.
Бързото разрастване на компанията и отличното ѝ позициониране дават възможност на Антова вече да не е толкова силно включена оперативно. Тя използва тази възможност, за да бъде ментор и инвеститор в стартиращи компании. Логична стъпка в тази посока е и включването ѝ първо като ментор в BIH през 2020 г., а после и като част от борда през лятото на 2023 г. „Научила съм много уроци и чрез BIH ги предавам обратно към България. Сигурна съм, че тези компании ще бъдат двигател за българската икономика.“
Антова признава, че иска да участва в колкото се може повече от компаниите за киберсигурност, които ще променят света. „След едно ниво на финансов успех единственото нещо, което ти дава удовлетворение, е да предадеш нататък. Помагам на малки компании да стигнат там, където е Claroty. Искам да знам, че съм оставила следа в живота на някой друг“, казва Галина Антова.
Освен добрата кауза, Антова признава, че предприемачеството още заема много важна роля в живота ѝ. „Искам да правя продукти от нулата и да виждам как хората искат да ги купят. Това е любимата ми „дрога“. Дава ми толкова много радост и енергия.“ Следващата ѝ цел е в сферата на изкуствения интелект (ИИ), като вече развива своя компания. Този път е по-уверена от всякога, че пазарът за нейното решение ще расте. „Има голямо вълнение около ИИ, но това, което виждаме, е много малка част от неговите способности. ИИ е там, където беше киберсигурността за критична инфраструктура преди 10 години. Тогава реших да вляза и да направя нещо, сега ще го направя отново.“ По всичко изглежда, че на Галина Антова ѝ предстои ново приключение. Казва, че компанията е още много нова и не иска да говори за нея, преди да развие продукт и да има клиенти.
Антова вече има опит като предприемач и със сигурност това ще ѝ е полезно. Ние единствено можем да се надяваме, че няма да чакаме още 24 години до следващото ѝ прибиране в България.