България е първа в Европа със собствен AI езиков модел
България е първата страна в Европа, която пуска собствен AI езиков модел. Той е първият от най-ново поколение и вече е достъпен напълно безплатно за държавни институции и бизнеси. След точно 3 дни чат ботът, който стъпва на този езиков модел, ще стане достъпен за всички потребители, стана ясно по време на представянето му в Софийския университет.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- България е първата държава в Европа, която е създала собствен модел с изкуствен интелект чрез института INSAIT на проф. Мартин Вечев.
- Моделът е на световно ниво и е създаден да работи изцяло на български език. Това означава, че е по-прецизен и затова е предпочитан от големите компании като OpenAI, стана ясно от думите на проф. Вечев.
- Досега моделът с изкуствен интелект беше в тестов режим.
- Моделът може да се използва свободно от всяка публична администрация, държавни и частни компании и е свободно достъпен на адрес https://models.bggpt.ai/
- По редица критерии, въпреки че е значително по-малък, BgGPT надминава Meta Llama 70B и Alibaba Qwen 72B в работата с български език, като същевременно работи добре и на английски език.
- BgGPT моделите се предлагат в 3 размера (2,6B, 9B, 27B).
- Чатботът BgGPT 27B превъзхожда както безплатния модел GPT-4o-mini на OpenAI, така и Haiku на Anthropic и е сравним с платената версия на GPT-4o и Sonnet, големия модел на Anthropic.
- Малкият модел BgGPT-2.6B също така превъзхожда подобни по размер модели на български език, като Phi-3.5 3.8B на Microsoft и Qwen-2.5 3.1B на Alibaba.
АКЦЕНТ
Моделът може да бъде свален и интегриран напълно безплатно в системите на всяка българска институция и компания. Това би могло да е от полза за системата на образованието, например, която може да интегрира свободно езиковия модел и да изгради системи за персонализирано обучение на ученици и студенти. Ключово предимство на модела пред платените платформи е осигуряването на информационна защита – той може да се използва от дадена организация, без да се налага тя да споделя данните си с външни компании.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Един от най-важните стратегически въпроси пред всяка държава в момента е не дали ще използва изкуствения интелект, а дали ще създава собствен такъв и ще развива собствени модели, технологии, или ще наема изкуствен интелект от други държави или фирми“, обяви професор Вечев.
КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА
Инвестициите в иновации и разработката на технологии с изкуствен интелект са в размер на милиарди. Европа прави всичко възможно да остане конкурентоспособна на фона на усилените опити на технологични компании от САЩ и Китай да спечелят надмощие в борбата за изкуствен интелект. В Европа досега нямаше езиков модел и българският опит ще бъде високо оценен на стария континент, стана ясно от думите на премиера Димитър Главчев. Нещо повече – чрез езиковия модел се запазва българския език и неговата чистота.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
170 млн. лева. Това е размерът на инвестициите, които държавата планира да инвестира до 2032 г. Общо, институтът е привлякъл над 200 млн. лева финансиране, като някои от най-големите участници са българската SiteGround и звена на гиганти като Google и Amazon.