Цените на кафето достигнаха 50-годишен връх
Рекордното покачване на цените на кафето не дава признаци на забавяне, твърдят анализатори, като някои от тях предупреждават, че възстановяването на една от най-търгуваните стоки в света може да отнеме години. Сушата и високите температури, както и глобалната зависимост от доставки от сравнително малко региони, са основните фактори за драматичното покачване на цените през тази година.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Кафето беляза рекордно поскъпване през 2024 г. Фючърсите на сорта арабика, представлява около 60-70 на сто от световния пазар на кафе, се повишиха с цели 70% от началото на годината като във вторник достигнаха рекорд от 3.48 долара за паунд (0.45 кг) – най-високото ниво за последните 50 г.
- Междувременно фючърсите върху сорта робуста също се повишиха до нов рекорден връх в края на ноември.
- Кафето е втората най-търгувана стока по обем в света след суровия петрол. Извънредното поскъпване през тази година се дължи на редица проблеми, най-вече свързани с климатичните промени и зависимостта от сравнително малкото региони, в които се отглежда културата. Сериозен двигател за цените са опасенията за реколтата от 2025 г. в Бразилия, която е най-големият производител на кафе в света.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Страната преживя най-тежката си суша от 70 години насам през август и септември, последвана от проливни дъждове през октомври, което породи опасения, че цъфтящата реколта може да се провали“, заяви Оле Хансен, ръководител на отдел “Стокови стратегии“ в датската Saxo Bank, в изследователска бележка.
АКЦЕНТ
За мнозина именно лошото време в Бразилия, което заплашва реколтата за 2025 г. означава, че може да отнеме много време цените на кафето да се възстановят. Историята показва, че цените на кафето ще се понижат едва когато предлагането се подобри и запасите се попълнят, казват анализатори.
ДОПИРАТЕЛНА
Търсенето на кафе, което е основна напитка за милиарди хора по света, през последните години се увеличи поради нарастващото потребление в Китай. Производството обаче трудно успява да се справи. Подобно на какаото, кафето се отглежда в сравнително тесен тропически пояс, като сред основните производители са Бразилия, Виетнам, Колумбия и Етиопия. Това го прави особено уязвимо при неблагоприятни климатични условия, особено в Бразилия и Виетнам, които заедно осигуряват приблизително 56% от световното производство.
Министерството на земеделието на САЩ съобщи в шестмесечния си доклад миналия месец, че очаква производството на кафе в Бразилия за пазарната 2024/2025 г. да възлезе на 66.4 милиона (60 килограма на торба), от които 45.4 милиона торби арабика и 21 милиона робуста. Прогнозата отразява спад от 5.8% в сравнение с предишната прогноза.
КАКВО ОЗНАЧАВА ТОВА ЗА КРАЙНИЯ ПОТРЕБИТЕЛ
Анализаторите твърдят, че за любителите на кафето е практически неизбежно високите разходи да не се прехвърлят върху крайния потребител. Nestle – най-големият производител на кафе в света, който притежава водещи марки, сред които Nescafé и Nespresso, заяви миналия месец, че ще продължи да повишава цените и да прави по-малки опаковки.