Доларът приключва годината с ръст от почти 7%
Американският долар е напът да приключи 2024 г. с ръст от почти 7%. Рекордното покачване на валутата е в рязък контраст с японската йена и задъхващата се китайска икономика, а това е лоша новина за пазарите, тъй като поскъпването на долара затруднява притежателите на други валути при инвестирането.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Индексът на долара, който измерва валутата спрямо основните конкуренти, се повиши с 0.08% до 108.06, за да се доближи до 2.2% месечно повишение, като валутата е напът да приключи 2024 г. с 6.6% ръст.
- Годишният ръст спрямо йената е от порядъка на 11.8 на сто. Японската валута остава слаба, докато еврото остана близо до двегодишно дъно.
- Йената се колебае около нивата, наблюдавани за последен път през юли – 157.75 за долар, докато еврото се търгува на ниво 1.042 долара – малко над най-ниското ниво от около 1.04 долара, достигнато на 18 декември.
- Широкият глобален индекс на акциите на MSCI се търгува с 0.1 пункта по-високо, а S&P 500 е на път да постигне 1.8 % седмична печалба. Търговията с фючърси показа, че S&P ще започне сесията в Ню Йорк с около 0.4% по-ниско. Най-широкият индекс на MSCI за азиатско-тихоокеанските акции извън Япония се насочи към седмично повишение от 1.5%, а токийският Nikkei приклюва седмицата с повишение от 2%.
- Цените на петрола също се повишиха на седмична база, тъй като инвеститорите очакваха новини за икономическите стимули в Китай, най-големия вносител на суров петрол в света.
АКЦЕНТ
2025 г. ще постави на изпитание американската икономика, която очаква встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Републиканецът обещава да предприеме курс на по-остра икономическа политика, налагайки по-високи мита за вноса на стоки от редица държави, включително ЕС и Китай – ход, който според анализатори ще подхрани инфлацията в страната.
ДОПИРАТЕЛНА
Натискът върху индекса на потребителските цени остава, като заради очаквания нов курс в Белия дом накара Федералният резерв на САЩ да даде сигнал, че през 2025 г. ще бъде по-предпазлив спрямо облекчаването на паричната политика. Всичко това може да се отрази на потреблението и икономическия растеж на страната. Въпреки рисковете за инфлацията, инвеститорите остават обнадеждени и фондовите пазари биха могли да променят посоката си.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Правителството на Япония одобри проектобюджет за рекордните 115.54 трлн. йени (730 млрд. долара) през следващата фискална година, като разходите за социално осигуряване и национална отбрана продължават да нарастват. За да се стимулира икономиката, проектобюджетът включва и осигуряване на държавно финансиране в секторите на полупроводниците, изкуствения интелект и други, като 100 млрд. йени ще бъдат предоставени на местното предприятие за производство на чипове Rapidus Corp. Търговците очакват, че Японската централна банка ще запази разхлабените си настройки на паричната политика, а Европейската централна банка, която също предприе курс към облекчения през тази година, ще продължи с по-нататъшно намаляване на лихвените проценти.