Борсов шок след митата на Тръмп изтри над 2 трлн. долара от Уолстрийт
2.5 трлн. долара. Това е колосалната сума, изтрита от акциите на Уолстрийт, след като Доналд Тръмп обяви официално край на безмитния внос в САЩ. Това е най-големият еднодневен спад на финансовите пазари отвъд океана от времето на пандемията от COVID-19, която предизвика икономическа криза.

КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Индексът S&P 500 регистрира спад от 4.48% завърши на стойност 5396.52 пункта, влизайки на корекционна територия и изтривайки почти 2 трилиона долара от общата си стойност. Над 400 от компаниите, включени в S&P 500, са регистрирали загуби – най-голямата от юни 2020 насам.
- Индексът Dow Jones Industrial Average загуби 1679.39 пункта, или 3.98%, достигайки 40.545.93 пункта – най-големия спад от лятото на 2020 г.
- Nasdaq Composite, който включва предимно технологични компании, се срина с цели 5.97%, завършвайки на 16.550.61 пункта, отбелязвайки най-големия си спад от март 2020 г.
- Банки, търговци на дребно, авиокомпании и технологичния сектор са сред най-силно засегнатите. Причината – очакванията, че митата ще предизвикат инфлация, което ще намали покупателната способност на потребителите.
- Компаниите, които продават вносни стоки бяха засегнати сериозно, като Five Below регистрира спад от 28%, Dollar Tree – 13%, а Gap цели 20%. Amazon се понижи с 9%, а Target отчете спад от 10.9 на сто.
- Значителни загуби са регистрирали редица мултинационални компании, като Nike отбеляза спад от 14 на сто.
- В технологичния сектор трусовете са сериозни – акциите на Apple се понижиха с 9%, тези на HP с близо 15 на сто, а Nvidia регистрира спад от 7.8% на борсата.
АКЦЕНТ
Американският президент наложи универсално 10% мито за всички стоки, която влиза в сила от утре – 5 април. Администрацията на Тръмп премахна и правилото “де минимис” за пратки с ниска стойност от Китай и Хонконг. Въведени са по-високи мита за внос на стоки и от Европейския съюз, а от днес влизат в сила и 25% по-високи мита за вноса на автомобили в САЩ. Акциите на автомобилни компании също се понижиха – Tesla регистрира спад от 5.5 на сто, допълнително понижавайки пазарната капитализация на компанията, Ford регистрира спад от 6%, а General Motors – с 4.3 на сто. Най-сериозен е спадът при акциите на Stellantis – 9.4%.
ЕКСПЕРТНО МНЕНИЕ
За Forbes България Щерьо Ножаров, икономически съветник в Българската стопанска камара, заяви, че и Европа, и България могат да използват случващото се като импулс за развитие на иновациите и повишаване на конкурентоспособността. Според него страната ни може да се превърне в компенсиращ пазар и да привлече инвестиции, предвид присъединяването си към Шенген от тази година и предстоящото влизане в еврозоната.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Президентът Доналд Тръмп представи дългоочакваните реципрочни мита за страните, които облагат американския внос. Въвежда се 10% универсално мито за целия внос на стоки в САЩ и още по-високи тарифи за държавите, които “най-много са накърнили САЩ”. Тарифите са насочени към страни с високи търговски дефицити със САЩ или такива, които налагат високи мита върху американски стоки.
Съгласно новите мита ставката върху целия внос в САЩ скача от 2.5% през 2024 г. на 22% – ниво, наблюдавано за последен път около 1910 г. Целта на Тръмп е да принуди останалите държави да премахнат собствените си мита или да изнесат производството си в САЩ. Универсалните мита от 10 на сто ще влязат в сила от 5 април, а реципрочните мита за останалите държави – от 9 април. Реципрочните мита не се прилагат за някои стоки, включително мед, фармацевтични продукти, полупроводници, дървен материал, злато, енергия и някои минерали, които не са налични в Съединените щати, става ясно от информационния бюлетин на Белия дом.
Сред засегнатите страни е Китай, където се въвежда мито от 54% за целия внос в САЩ, в допълнение към наложените преди това мита от 20%. Въвеждат се и мита за вноса от ЕС в размер на 20% – ход, който срещна остра реакция от страна на Европейската комисия. Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен заяви, че Брюксел подготвя реципрочен отговор.