Дигиталният маркетинг през 2021 г.
2020 г. е като никоя друга и оформи нови тенденции във всички сфери на нашия живот. Потребителското поведение се промени драстично през последните месеци, което рефлектира и върху дигиталния маркетинг. Поканихме Младен Борисов, Head of Digital на ARC Academy, да обобщи актуалните тенденции в сферата в навечерието на 2021 г. От сега нататък, всеки месец той ще прави преглед на важните промени в областта на дигиталния маркетинг.
Причината „безпрецедентните“ събития от 2020 г. да засягат пряко маркетолозите е несигурността, която те създават. Кой знае например как ще изглеждат разходите за реклама в социалните медии след седмица, месец или година? И кой може да предвиди колко дълго ще продължи „бумът“ на електронната търговия?
Днес например отново сме поставени в условия на изолация, но тя не като тази от пролетта на 2020 г. Много бизнеси са принудени да затворят, а други губят оборот заради невъзможността да дигитализират продукта или услугата си, поради тяхното естество. И напълно разбирам, че не всичко може да бъде 100% онлайн – все още е трудно да ни подстрижат през Messenger или да ни измият колата във Viber, по начина по-който се е случвало до момента.
Едно е сигурно: на фона на несигурността, за да оцелеят и да процъфтяват, брандовете трябва да бъдат пъргави и да адаптират нови стратегии бързо. Онези, които могат да намерят начин да бъдат гъвкави в условията на такива премеждия, ще бъдат най-подготвени за 2021 г. Вярвам, че следващите няколко съвета също ще помогнат.
КОГАТО ИСКАМЕ ДА ПОТЪРСИМ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ПРОДУКТ/УСЛУГА, ОБИКНОВЕНО ПИТАМЕ ПРИЯТЕЛ ИЛИ НАПРАВО GOOGLE. ЕТО ЗАЩО, ТРЯБВА ДА ОБЪРНЕМ ВНИМАНИЕ НА SEО
Оптимизацията за търсачки (SEO) е постоянна и променяща се цел, защото алгоритмите за търсене непрекъснато се развиват. Това няма да се промени и през 2021 г. Но има много фундаментални промени, които ще повлияят на света на SEO сега и в по-дългосрочен план. Ето и два важни компонента, които ще са от полза на бизнеса:
User Experience или Потребителско Изживяване: Според публикация в блога на Google за уеб администратори от май 2020 г., Google Search вече включва в класацията си така наречените „UX сигнали“. Хората очакват скорост, лекота и удобство, където и да се намират, на каквото и да е устройство. Ако не могат да го намерят, чао! Там е въпросът, че големите гиганти, като Facebook, Youtube, Google, Spotify ни научиха да получаваме най-доброто възможно потребителско преживяване. С една или две думи – разглезиха ни. И това очакваме от всеки един уеб сайт, който посетим. Спомнете си колко пъти сте напускали уебстраница, защото не сте ориентирали в предоставената информация, а бутоните за контакт са толкова големи, колкото да не ги видите изобщо.
Google my Business: Kогато човек, намиращ се в София, търси в Google Maps „бургери в София“, той вероятно иска да види резултати, ограничени в рамките на София и възможно най-близо и удобно до него. Ето защо оптимизацията на Google My Business дава сигнали за класиране за Google. Списък с полезни съвети за оптимизация на вашия GMB може да намерите тук.
Последните години наблюдавам и един друг тренд – бизнеси, които нямат уебсайт, а единствено Google My Business и една Facebook страница. Да, това понякога върши чудесна работа. Важното е да имате добре описана информация за услугата си. Ако има промени в работното време или искате да покажете, че сте взели всички противоепидемични мерки – направете го!!! Потребителските ревюта винаги са били важна част от вземането на решение. А в момент като този, когато всички сме онлайн и четем внимателно преди да вземем решение дали да си измием колата на автомивката до нас, е много важно да знаем дали хората, които ще ни обслужат носят маски и използват бактерицидни препарати.
Ако прочетеното до тук ви беше интересно, разгледайте и следващите редове:
Pay per click (PPC)
PPC кампаниите ще бъдат още по-важна част от маркетинг стратегията ни. Турбулентното дигитализиране на продукти и услуги накара бизнеси, които до вчера са разчитали на трафика от улицата да започнат да вкарват трафик от интернет на чисто новите си уебсайтове. Платената реклама (например: Google Ads) e най-бързият начин да привлечете трафик, нови клиенти или да кажете на съществуващите, че сте онлайн и не сте ги забравили. Какво обаче се променя и дали всичко е драстично може да намерите тук.
Social Media Marketing – поведението ни в социалните мрежи също се промени
COVID-19 създаде всякакви краткосрочни и дългосрочни ефекти върху пейзажа на социалните мрежи. Според Facebook, „в САЩ и Великобритания всички от поколенията Z, X и Baby Boomers казват, че отделят повече време за социалните мрежи поради опасения около заразяване с корона вируса“. Използването на Facebook и Instagram нарасна след избухването на COVID-19. Това от своя страна води и до технически неизправности в самите платформи поради „видимото” увеличаване на потреблението. Макар и да няма много официална статистика за България, трендовете са същите, като в глобален мащаб. Повечето прекарано време със сигурност влияе върху потреблението ни и вземането на решения за покупка. В България много бизнеси пострадаха и ако социалните мрежи могат да помогнат на една част от тях, то за други ефектът ще бъде минимален. Най-важното е да не ни е страх и да експериментираме постоянно. Минаха много месеци от началото на пандемията и вече има доста успешни примери на кампании, вдъхновени от #коронакризата. Моят съвет за комуникация в социалните мрежи е да не се държите така все едно нищо не се е случило. Но не влизайте и в другата крайност, в която да стресирате вашите потребители. Намерете баланса и най-вече дайте максимално голяма стойност за тях. Покажете колко добре се грижите за служителите, които съответно ще се грижат и за вашите клиенти.
Ето и малко статистика, за използването на социалните мрежи през последните месеци:
- Средният дневен трафик на декстоп версията на Facebook нараства с 27%, докато тази на мобилната версия само с 1.1%.
- В зависимост от продължителността на „новото нормално“, експертите очакват, че в даден момент през 2021, използването на социалните мрежи ще претърпи корекция отново към нивата преди пандемията.
- През първото тримесечие на 2020 има 100 милиона изтегляния на Instagram и 300 милиона на TikTok.
- Използването на Instagram е нараснало с 40%, а използването на Instagram Live – със 70% според Mediakix.
На какво да обърнем внимание през 2021 г.:
С нарастващите опасения относно опазването на личните данни и фалшивите новини, създаването на доверие с вашите клиенти през 2021 г. ще бъде по-трудно от всякога. Двупосочната комуникация пък ще е начинът вашите публикации да достигнат до аудиторията ви без реклама. Както знаем, „функцията на алгоритъма е да предоставя подходящо съдържание на потребителите“. Така че аудитория, която се ангажира с вашето съдържание посредством харесвания (добре), коментари (още по-добре) и споделяния (най-добре!), може да ви помогне като утвърди съдържанието си. (Може да намерите полезни съвети в статията на smartinsights.com.)
Платената реклама в социалните мрежи също като PPC е във възход. И ако трябва да се повторя отново –
АКО СТЕ НОВИ В „ДИГИТАЛНИЯ КВАРТАЛ“ ИЗПОЛЗВАЙТЕ ГИ. FACEBOOK И INSTAGRAM РЕКЛАМАТА СА ЕВТИН И ЛЕСЕН НАЧИН ДА ДОСТИГНЕТЕ ДО ВАШИТЕ КЛИЕНТИ, ДОРИ НА НИВО ЖИЛИЩЕН КВАРТАЛ
Как обаче да създаваме рекламите в най-голямата социална мрежа? Нека да бъде с мисъл за mobile first, защото почти всичко в наши дни се гледа през мобилни устройва и трябва да изглежда добре на малък вертикален екран. Бъдете полезни: може да изглежда неинтуитивно, но електронната търговия не се отнася само до продажбите и приходите. Помислете как вашите продукти могат да решат проблем или да направят живота по-удобен за хората, останали вкъщи.
Макар че рекламaта в LinkedIn не е от вчера тя се използва предимно за B2B маркетинг цели. И ако facebook и Instagram са евтината алтернатива, то Linkedin държи високи цени за достигане до вашите клиенти. Правилно управлявана обаче, една linkedin paid кампания може да се отплати. Тук бих ви посъветвал да потърсите експерт, които се занимава с linkedin marketing. Според едно проучване на еMarketer до 2021, половината от компаниите в световен мащаб ще използват професионалната социална мрежа за маркетинг. Възможностите за таргетиране и специфичността на видовете аудитории в тази социална мрежа си остават голям потенциал, който у нас може да расте още много.
ПОСЛЕДНАТА ГОДИНА И ПОЛОВИНА ИМА ОЩЕ ЕДИН ИГРАЧ, КОЙТО МНОГО БЪРЗО НАБИРА СИЛА – TikTok
Предподлагам, че първия ви досег за голяма част от вас е покрай децата вкъщи. TikTok звучи, като нещо много ново, което не разбирахме до скоро. Така беше и с фейсбук маркетинга преди 10 години. Не се плашете и помолете някой младеж да ви го покаже.
Ето малко статистика за TikTok:
- 6-тата най-голяма социална мрежа с 800 милиона активни потребители всеки месец. (Hootsuite)
- 42% от потребителите са на възраст 16-24. (Oberlo)
- Потребителите прекарват средно по 52 минути на ден в мобилната версия. (Oberlo)
Споделям ви и един много добър списък със стъпки за TikTok marketing.
Каква точно ще бъде 2021 г. за дигиталния маркетинг?
Това, което е работило до сега може и да продължи да работи за малка група от бизнеси, за много обаче нещата ще се променят. Потребителите, бизнес моделът и статуквото, което са имали до момента вече са минало. Налице е ново потребителско поведение, което търси съпричастност, много повече внимание и обгрижване. Мислете първо за потребителите. През 2021 г. ще продължим да купуваме неща от първа необходимост.
СПОРЕД ЕДНО ПРОУЧВАНЕ НА MCKINSEY & COMPANY, ПОТРЕБИТЕЛИТЕ ЩЕ ПРОДЪЛЖАТ ДА ПАЗАРУВАТ ОНЛАЙН И СЛЕД COVID-19
Хората, които за пръв път са пазарували онлайн през 2020 г., ще продължат да го правят и това е един цял нов сегмент, който не трябва да се пренебрегва.