Семейният щит на „Марс Армър“
Както винаги в края на годината, поръчките към „Марс Армор“ за бронежилетки и други средства за индивидуална защита от куршуми са повече от обикновено и Пламен Ташков държи постоянна връзка с клиентите, които бързат да усвоят бюджетите си. Съсобственик на иновативна компания за балистичната защита може да прекара целия ден в своя елегантно обзаведен в подчертано колониален стил кабинет с веранда, на която често кани партньорите си на пура. Бизнесът на „Марс Армор“ не е пострадал сериозно от кризата, причинена от COVID-19, и фабриката в Костинброд работи в пълния си капацитет. Близо 160 служители осигуряват продукция за над 60 държави от Близкия изток, Северна Африка и Латинска Америка. Докато Ташков работи по големите сделки, неговата съпруга и бизнес партньор Гергана Ташкова и по-големият им син Николай управляват производството в семейната компания.

Снимка: Елена Ненкова
„Много по-лесно е, когато имаш партньори от семейството, които споделят всички ценности и имат обща цел за развитие на компанията и за благополучието на семейството“, казва Пламен Ташков.
Двамата с Гергана са женени от 35 години и са партньори от 18. Когато започват малък бизнес през 2003 г. с единствената визия да се прехранват, никой не си е представял, че един ден ще имат семейна компания с 40 млн. лв. приходи за 2019 г., която да оставят на поколенията.
Д-р инж. Пламен Ташков, офицер със солидно инженерно образование и блестяща 10-годишна кариера във Военния изследователски институт, преди да бъде закрит през 2000 г., никога не оставя нещата на произвола. Останал без работа, той казва на жена си: „Аз разбирам от бронежилетки, ти можеш да шиеш, дай да видим дали може заедно да направим нещо.“ Заедно изработват първите мостри на шевната ѝ машина вкъщи. Къде гласно, къде не, се споразумяват, че той ще развива бизнеса, а тя ще му помага и ще поеме цялата отговорност за домакинството и отглеждането на двамата им синове. Гергана е всеотдайна – тя е шивачка, чистачка и какво ли още не във фирмата. Семейните им вечери често се превръщат в място за дискусия на големите проблеми в малката фирма, която се бори за оцеляване.
Трудно е да намерят точните хора, които да се грижат за производството, и затова един ден съпругът ѝ казва „от утре поемаш производството“.
НЕЙНАТА ДИПЛОМАТИЧНОСТ КОМПЕНСИРА НЕГОВАТА КАТЕГОРИЧНОСТ
Животът на двойката тече вътре в компанията, а работата в семейния бизнес никога не свършва. Те са като два камъка, които се напасват, като се търкат. Трудно намират баланса в личния и професионалния живот. При Ташков работата е за сметка на семейството, което сега отчита, че е грешка: „Работех по 12 часа на ден, включително в съботите. Загубих баланса.“
Основно предимство на компанията е нейната гъвкавост да отговори на различните нужди на клиентите.
Тази гъвкавост и бързина правят „Марс Армор“ предпочитан партньор за клиенти и доставчици. „Една бронежилетка има стотици възможности за изработване като конфигурация и балистична защита и ние може да удовлетворим всяко искане за разлика от други конкуренти в бранша“, обяснява Ташков.
Стабилните отношения с партньори и клиенти осигуряват устойчив бизнес, така че съдружниците могат да инвестират смело и да развиват компанията. Такава е политиката още в началото: „Не си купувахме къщи и коли, това стана на по-късен етап, а реинвестирахме цялата печалба.“ Досега са вложили около 30 млн. лв. в производство и разработване на нови продукти и технологии.
С всяко действие Ташков иска да внуши на синовете си, че нещата в живота се получават с работа и знания. По-големият – Николай, е на 17 години, когато родителите му стартират бизнеса. На 19 той вече разпределя времето си между университета и фабриката. Компанията има нужда от работници, а баща му казва: „Ела да поработиш тук. После ще видим какво ще стане.“
В крайна сметка Николай е оставен сам да направи избор. Майка му държи децата да са преди всичко щастливи в това, което правят, защото, „ако натресеш на някого нещо насила, няма да го приеме с радост“.
Когато Николай завършва висшето си образование в Нов български университет, вече има пет години стаж в семейната фирма. Свикнал е с трудностите и с работата на регулярен работник в производството, крояч и търговец. В това време компанията набира скорост с двуцифрен ръст на приходите всяка година. Като човек, който винаги е вярвал в ценностите на семейство си, той иска да е част от развитието на „Марс Армор“. Във фабриката е вече 15 години.
Много от неговите връстници смятат, че му е лесно, понеже има семейната компания, с установен бизнес и само трябва да работи и да получава. Истината е, че е „много по-сложно и трудно, защото трудно се работи с авторитарен баща“. Всеки ден трябва да се изправя пред началника си
САМО, КОИТО СА ГО ИЗПИТАЛИ, ЗНАЯТ ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС
Според него един от най-големите проблеми на втората генерация е, че когато нещата в работата се скапят, а това неминуемо се случва, веднага се отразява в семейството. Няма как да се потули. „Всеки друг може се прибере вкъщи при любящите си хора, които му казват „не се безпокой, всичко е наред“, а при нас цялото семейство преживява проблема. Колкото и да ни се иска да сме много щастливи, че сме се събрали на вечеря, и да си обещаваме да не вкарваме проблемите вкъщи, всички седим и гледаме тъпо. Защото има проблем и той е болезнен еднакво за всички“, казва Николай Ташков.
Също така често, когато има конфликт в офиса и той стане голям, се пренася и на личностна основа, а майката става буфер между бащата и сина. Независимо от всичко връзката между членовете на семейството си остава много здрава.