Японската връзка на Leno
Leno финансира клиентите, които банките са склонни да пренебрегнат. Успехът на финтех компанията носи актуална оценка от близо 100 млн. лв., устойчиви инвестиции от Япония и апетит за нови пазари.
В една юлска вечер част от мениджърите на финтех компанията Leno седят в популярно заведение в „Капана“ в Пловдив. Някои от минувачите хвърлят поглед към човек, облечен в лежерни черни дрехи и характерни японски черти. Видът му не подсказва, че това е главният изпълнителен директор на iiyama, бранд премиум монитори, изключително популярни сред геймърите. Шинджи Такейчи е в България за серия срещи с екипа на Leno и това не е случайно – от вече 4 години той е инвеститор в компанията.
Такейчи е само брънка в японската връзка на Leno. Близо 20% от компанията, която има офиси в София и Пловдив, но кредитира онлайн в цяла България, са собственост на стратегически японски инвеститори. Последната сделка, която става факт през септември 2021 г., идва от Native Camp, дигитална платформа за обучения по английски език.
Нейната стойност, 1 млн. евро срещу 2% от акциите на компанията, носи оценка от почти 100 млн. лв. на Leno.
„Подкрепата от японски инвеститори за нас не означава само финансова стабилност и голямо доверие, казва Николай Поппалов (32), председател на Съвета на директорите в „Лено“ АД. Японците са известни със своята дисциплина, отговорност и отношение към детайла. Работата с тях ни позволява да се учим от тяхната култура и опит и да интегрираме тези знания в нашите услуги и вътрешна организация.“
По отношение на услугите, съветите от инвеститорите са фокусът на Leno да пада върху клиентите, които банките са склонни да пренебрегнат, а самите услуги да се предлагат по дигитален и удобен начин. По отношение на вътрешната организация – решенията да се взимат ефективно, за да могат продуктите на Leno да достигат до пазара бързо.
Началото е в Лондон
Как обаче се стига до японските капитали? Отговорът търсим от Георги Тонков, основателят на Leno, който през пролетта на 2021 г. се оттегли от оперативната работа в компанията. През 2012 г. той е в Лондон, за да работи по идеята си за хедж фонд, който да финансира имотни сделки на чужденци там. Докато търси инвеститори, Тонков среща японския предприемач Масахико Кумада. „За да стопя ледовете в началото на разговора, го попитах какво го води в Лондон. Той отговори – ‚Тази среща‘. Тогава осъзнах, че този човек не се шегува“.
С помощта на Кумада Тонков успява да набере капитал от японски инвеститори – но не и достатъчно, за да реализира лондонския си план. Вместо това през декември 2012 г. основава Leno в България. С японски капитал под формата на дълг компанията започва да кредитира физически лица и бизнеси, но скоро започва да изпитва нужда от свеж капитал.
Годините тогава са сложни – българските институционални и ритейл инвеститори все още не са много активни, а популярните днес платформи за споделено p2p-финансиране не съществуват. След една провалена сделка с японски инвеститор, Leno влиза в режим на оцеляване. Екипът е намален, плановете за експанзия в Европа са замразени.
През 2016 г. обаче Leno успява да пласира първата си частна облигация в размер на 712 хил. евро в Япония. С усмивка днес Георги Тонков разказва историята как от банката на единия от инвеститорите опитват да купят облигациите чрез Bloomberg-терминала си. Налага му се да обяснява, че това всъщност е частна емисия и процедурата е напълно различна.
Междувременно пътят е проправен и справка в Централен депозитар показва, че към днешна дата, с 19 емисии на стойност 19.4 млн. евро, „Лено“ АД е най-активният емитент на облигации в България.
Николай Поппалов казва, че в момента компанията подготвя и облигация номер 20.
Отделно Leno набира средства и през международни p2p-платформи.
Със средствата Leno финансира основния си бизнес – ипотечно и бизнес кредитиране. „Нашите продукти се отличават със своята достъпност и бързина на усвояване, казва Николай Поппалов. Основната ни цел винаги е била да осигурим достъп до средства, когато другите кредитори отказват и независимо от лоша кредитна история, данъчни задължения, недоказани доходи, тежести върху обезпеченията и други проблеми. Така клиентите ни имат бърз и реален достъп до капитал, когато най-много им трябва.“
Иновативни услуги
Той добавя, че от скоро компанията предлага и две нови услуги, които улесняват страните в имотните сделки. Ако купувач иска определено жилище, но не може да си позволи първоначалната вноска, Leno купува имота вместо него и му го предоставя под наем. Така човек може да прецени дали това наистина е неговото място, а продавачът получава парите си моментално.
Именно такива практични решения дават увереността на Поппалов да каже, че „Leno диктува тенденциите при небанковото кредитиране”. „В началото беше трудно да се наложим като играч на пазара на алтернативното кредитиране и да изградим стабилна структура. Днес, след като предоставихме кредити за над 43 милиона лева в цялата страна, създадохме екип, добри партньори и ясна визия, смятаме, че сме адекватни към съвременните нужди на потребителите в България“.
Апетитът на компанията обаче се простира извън страната. Именно за експанзия са предвидени и средствата от последната инвестиция от Native Camp. „В краткосрочен план сме обърнали поглед към Европа и сме предприели конкретни стъпки да навлезем в няколко държави“, казва Поппалов. Идеята е да се навлезе на новите пазари с вече утвърдените услуги – ипотечни и бизнес кредити. Същевременно целта за българския пазар е да се наложат иновативните услуги за покупка на имот.
Поппалов добавя, че настрана от бизнес целите, като мениджър се стреми да създава добра среда за служители и партньори, „която им позволява да разгърнат потенциала си и да растат заедно с компанията“. Leno отскоро започна и да връща обратно към обществото с проект, който насочва процент от всяка върната навреме вноска към три български фондации. А дали експанзията на компанията може да достигне и до Япония? „Нямаме такива планове, смее се Николай Поппалов. Но се оглеждайте за нас в „Капана“ – инвеститорите ни все по-често идват в България и не пропускат възможността да се насладят на хубавата ни храна и вино“.
Основателят Георги Тонков
Георги Тонков (36) поставя началото на „Лено“ АД през 2012 г. и до началото на 2021 г. е председател на съвета на директорите. Той се оттегля, за да се фокусира върху инвестиционната компания „Лено Венчърс“, основана с цел да подкрепя перспективни компании и проекти с глобален потенциал.