Цветна афера
Слънцето сипе жарки лъчи над хилядите декоративни храсти и дървета в разсадника на „Булланд“ в пазарджишкото село Братаница. От ранни зори градинарите пренареждат контейнерите с растения, за да запълнят мястото на продадените предишния ден. Татяна Бояджиева размества няколко саксии по свой вкус.

„Всичко трябва да бъде естетически подредено. От портала, като погледне човек, да усети въздействието на багрите“, казва тя. Бояджиева е мажоритарен собственик на един от най-големите разсадници за декоративна растения в страната – с над 1 млн. лв. приходи за 2019 г.
Веднъж в седмицата – обикновено в петък, обикаля цялото стопанство, разположено на 100 декара, за да проследи състоянието на всяко растение. В специална секция отглежда много скъпи ефектни храсти в причудливи форми, с които може да съблазни и най-взискателната публика.
Всеки ден два фирмени камиона откарват растения до големи хотелски комплекси по Черноморието, нови жилищни затворени комплекси и десетки градски паркове в София и страната по заявки на фирми за озеленяване.
Тази година Столичната община е обявила 3.8 млн. лв. бюджет за озеленяване на паркове, което е двойно повече от 2020 г. Обяснението е, че „обикновено преди избори всички общини се втурват да оправят зелените площи, за да покажат видимата страна на управлението“.
„Булланд“ е подизпълнител на проекти за озеленяване и зацветяване на градски площи в големи общини, но Бояджиева не хвърля усилия да участва в общински поръчки. Смята ги за запазени за близки до управляващите фирми, а нейната не е от тях.
Миналата година общините спират цветни проекти за милиони левове заради кризата. Бизнесът с цветя и живи растения е от най-силно засегнатите, защото локдаунът през 2020 г. съвпада с Цветница и Великден, когато се продават 70% от обемите от разсадниците.
Загубите на „Булланд“ са близо 200 хил. лв. „Холандската цветна борса изхвърли продукция за милиарди евро и това се случи и тук, само че нямаше кой да го покаже“, казва Бояджиева. Само за първите пролетни месеци на 2020 г. загубите на цветарския сектор в страната „надминават 10 млн. лв., а в страните от ЕС надхвърлят 4 млрд. евро“.
Производителите на декоративни растения в Европа са подпомогнати от мярката de minimis с 50 хил. евро до 100 хил., но не и българските. Бояджиева, която е председател на Асоциацията на производителите на декоративни растения в България (АПДР), се среща с ресорните управляващи да отворят програмата de minimis и за българските фирми, но „това не се случва“:
„Включиха ни в мярка COVID-1 и COVID-2 – с компенсация до 7 хил. евро.“ Повечето производители вземат кредити да покрият щетите и да заредят стопанствата си с нова растителност за следващия сезон. Тя също договаря 80 хил. евро кредит за нов разсад, но не смее да тегли повече, защото компанията още изплаща задължения по изкупуването на дяловете от холандските партньори. Комбинативна и изобретателна, досега винаги е намирала решение в тежки ситуации.
Детството ѝ минава в цветните градини на нейната баба и майка ѝ в Тетевен. Записва се в местната гимназия по горско стопанство, а после завършва ландшафтна архитектура в Лесотехническия университет в София. Малшанс е да се дипломира в годините на прехода, когато никой не инвестира в зелени паркове и улични пространства и няма работа за ландшафтни архитекти. За кратко преподава дендрология в Строителния техникум, докато се отваря възможност да се включи в екипа на водеща компания за проектиране на градини и паркове.
Нейните авангардни флорални проекти се отличават от стандарта на общоприетата визия, за което получава покана да стане декоратор на зелените площи в резиденция „Бояна“.
Приема, въодушевена да покаже пред висшите държавни и кралски особи, които идват на посещение, че цветните градини и декорацията в залите могат да изглеждат като на Запад. Успява да очарова датската кралица Маргарет с букет от вплетени в корона маргарити.
Добрият имидж на талантлив архитект ѝ носи частни клиенти. През 2000 г. тя отваря собствена фирма за проектиране и изграждане на зелени площи – „Гардения“, в съдружие с Даниел Стоянов, с когото работи на терен.
Високият близо два метра мъж всява респект пред клиентите, които иначе трудно биха се доверили на нейната младост и на крехката ѝ фигура. Работата им е сезонна – от ранна пролет до късна есен, след което три месеца нищо не се случва и това е проблем. Затова решават да отворят цветарски магазин в центъра на София, в който градинарите да имат работа и в мъртвия сезон. Магазинът не е на загуба, но няма печалба.

Ползата е, че им отваря апетита да направят голям градински център – нещо като шоурум за цветни композиции, какъвто няма до този момент в България. Купуват с кредит земя по Южната дъга в района на кв. „Бъкстон“ и вдигат триетажна сграда с просторен партер и голяма градина. Отварянето на градинския център през 2006 г. съвпада със старта на разсадника, чиято подготовка отнема четири години.
Идеята за разсадника се ражда през 2002 г. на една сбирка в Българската асоциация на ландшафтните архитекти. Петима от членовете се жалват помежду си, че на пазара няма достатъчно декоративни растения от ефектни сортове.
Вносните, предимно от Нидерландия, не са адаптирани за местния климат, съответно не издържат дълго, а клиентите са недоволни. Стигат до извода, че е по-изгодно растенията да бъдат отглеждани в България, където има празна плодородна земя и добри земеделци.
След срещи със специалисти от Лесотехническия университет и хора от посолството на Нидерландия разбират, че могат да направят разсадник, като ползват 70% финансиране от предприсъединителните фондове под формата на техника и оборудване.
Условието е да имат холандски партньор и собствена земя. Архитектите купуват 30 декара земя в село Братаница и наемат френската фирма за бизнес развитие Larive за консултант. В това време Татяна Бояджиева и Стоил Нановски, един от архитектите в проекта, провеждат организирани срещи с пет холандски фирми с идеята да привлекат партньор. Презентират проект за устойчив и печеливш бизнес на стойност 1 млн. евро, изготвен от холандски университет, и защитават тезата, че в България може да се направи разсадник, добър колкото холандските.
Две фирми веднага изразяват готовност да участват в смесено дружество. Българите участват със земята и инфраструктура с газово стопанство за оранжерията, а холандците осигуряват разсад и ноу-хау.
Един от партньорите е Combinatie Mauritz – семейна фирма от 1860 г., която със своите 160 хектара земя и специализираното ноу-хау се нарежда сред водещите компании в един от най-големите центрове за отглеждане на дървета в Европа. Разсадникът в Опфоусден се управлява от синовете на трима братя – Ян, Герит и Хенк Мауриц, които като повечето холандски бизнесмени са „много пресметливи, премерени в действията и стриктни“.
„Все повтаряха, че вършим работата с два пъти повече хора, отколкото при тях. Показваха ни как да изпълним едновременно няколко дейности и без излишни движения“, казва Бояджиева.
Холандците внасят висококачествен посадъчен материал за над 400 вида храсти и дървета, подбрани съобразно климатичните условия на страната. Пренасят технологията за отглеждане на растения в контейнери – от най-малката саксия до 300-литрови, в които може да се побере 6 метра дърво.
Прави се за пръв път в България. Производството на растения в контейнер позволява засаждане през целия период на годината и осигурява висок процент на прихващане. Механизацията при засаждането осигурява бързината, качеството и високата рентабилност на производството. Оборотите още след първия цикъл са по-високи от очакваното и съдружниците купуват още земя.
„Като видяха големите обороти, холандците промениха намеренията си да излязат рано“, казва Бояджиева. По време на финансовата криза през 2008 г., когато всичко тръгва надолу, те продължават да доставят растения с отсрочено плащане за неопределено време. Определят 5% лихва върху задълженията, която е по-ниска от цената на банковите кредити в България, но по-висока от лихвите в Нидерландия. Неприятното е, че „още при фактурирането на разсада залагат печалба за собствените си компании“, и това нагнетява отношенията.
При свития пазар стопанството оцелява, като се връща към конвенционалното отглеждане на растения на земя, което е по-евтино и по-бързо, но неудобно. Трупа наличности – устойчиви растения, дървета и храсти, които всяка година вдигат стойността си. Кризата ражда милионери, които строят къщи с огромни дворове, готови да купят пищна растителност.

„Нашата услуга е за хора с доходи над средното ниво“, обича да казва Бояджиева. Кризата обаче изостря конкуренцията. Много други производители копират технологията за отглеждане на растения в контейнери. Стоил Нановски излиза от дружеството и прави подобен разсадник в непосредствена близост, докато тя е по майчинство, откъсната от бизнеса през 2009 г.
Когато се връща, бързо се насочва към преговори за доставка на декоративни растения в Praktiker. Подписва договор, макар условията да не ѝ допадат заради дълго разсрочените плащания и тежките клаузи за връщане, ако не се продадат в сезона: „В Praktiker нямат кадри, които да поддържат растенията живи, а наемат външни фирми, което не е същото.“
Договаря доставки и за Mr. Bricolage, но за кратко, когато веригата влиза в България с два магазина и е по-изгодно да зарежда от местни производители, отколкото да внася стока от чужбина. В BauHouse продава най-много, защото „там инвестират в специалисти, които умеят да купуват растения според сезона“.
Точно когато бизнесът отново тръгва нагоре, холандските партньори решават да излязат през 2015 г. Това означава, че трябва да се изплатят 400 хил. евро дълг с натрупаните лихви. Бояджиева ползва 500 хил. евро кредитна линия за „Гардения 2006“, за който е заложила сградата на Градинския център, и оттях има 250 хил. евро свободен капитал. С парите изкупува част от дяловете на холандците заедно с Даниел Стоянов, който впоследствие ѝ прехвърля неговите.
Оттеглянето на холандците ѝ дава повече независимост да потърси по-изгодни оферти за внос на разсад. Тя от години поддържа доставки от Италия на ефектна растителност, а сега се свързва и с производители от Белгия и Турция.
Никога преди не е мислила, че ще внася разсад от Турция. Изглежда абсурдно, защото местните производители масово внасят от България, но тя има друго виждане. Нестабилната турска лира е възможност да купи растителност на конкурентни цени. Въпросът е да намери доставчик, който не пести от работници и подържа устойчиво качество.
След много обиколки по местните разсадници среща стабилен производител в Анталия. Договарят се той да направи добър подбор на декоративни треви и интересни храсти от различни райони в Турция и да ги отглежда на място.
При разнообразието на пазара битката е кой ще предложи по-интересни сортове. „Винаги е по-добре да се предлага ефектна растителност с принадената стойност вместо малка и евтина саксия“, казва Бояджиева.
За пръв път тази година ще направи износ, и то за Нидерландия – чинари с корона като пирамида, и фотиния – бързо растящ храст, оформен като дърво с корона на сфера. Пробива с цена, защото знае откъде да вземе разсада и как да го оформи. В градинския център има рози от Италия с цвят, по-голям от чаена чаша. Поръчва ги с колебания дали някой ще плати 200 лв. за храст. Изненадва се, че „клиентите буквално се избиват за тях“: „Трябва да съм по-смела.“ Мечтата ѝ е един ден да има уникални български сортове, които да се продават с авторско право.