Как Hobo превзема българския пазар на електрически скутери
Ярко жълтите електрически скутери под наем Hobo все по-често се забелязват по улиците на София, Благоевград, Пловдив, Варна, а от миналата седмица и в Севлиево.
За малко над две години клиентите на българската компания достигат 40 хил. и тя изпреварва по пазарно присъствие световните брандове Lime и Bird, съобщи за Forbes Теодор Рачев, съосновател на Hobo. „Чрез регионалната експанзия и откриването на нови пазари доказахме възможностите за бърз растеж и разрастване. През настоящата година стартирахме услугата в три нови града – Пловдив, Варна и Севлиево, което е огромен успех за нас“.
Като голям успех за компанията Рачев определя и решението им за работа през пандемията. „Още по време на първите вълни решихме да запазим услугата и да не спираме дейност. В последствие хората бързо установиха предимствата на услугата ни – макар и споделен, ние предлагаме индивидуален транспорт на открит въздух, с който бързо можеш да се придвижиш и избегнеш струпвания на голям брой хора“.
В Севлиево компанията навлиза по покана на общината и кмета на града д-р Иван Иванов. „Радваме се на изразената подкрепа и желание за съвместна дейност. Този сезон разполагаме 30 броя скутери в града и при успешни данни желанието ни е да удвоим тяхната бройка през следващия сезон“, каза Рачев.
Той разкри, че Hobo води преговори за експанзия в още български градове и разширяване на портфолиото от услуги в близките месеци. „В преговори сме с още два български града и нови услуги, с които ще изненадаме нашите потребители следващите месеци“, коментира Рачев.
Освен експанзия българският стартъп залага много на новите технологии. От дни по улиците се движат 200 нови електрически скутери Hobo 3.0. Те са с два мигача, което ги прави още по-подходящи за градско придвижване, особено в пиковите часове. Разполагат с 12-цолови гуми, комбинирани с хидравлично окачване за по- устойчив превоз при преминаване през неравности и подсилен корпус, който спомага за оптимална ергономична стойка при управление.
Най-иновативното в Hobo 3.0 обаче са сменяемите му батерии, с което на практика се елиминира необходимостта от транспорт за зареждане и чувствително намалява свързаните с услугата вредни емисии.
„Част от средствата по инвестицията за Hobo 3.0 са в следствие на дяловото финансиране, което компанията получи през началото на годината от Витоша Венчър Партнърс в размер на 255 хил. евро“, разкри Рачев.
ПОСЛАНИЯТА В ИМЕТО
Теодор Рачев и Тодор Тодоров основават Hobo през 2019 г. с първоначална инвестиция от 100 хил. лв. Компанията официално стартира дейността си в края на септември миналата година, пускайки по улиците на София 100 тротинетки. Избират име, което според основателите отговаря на визията им. „Някои му се чудят, защото в буквален превод означава клошар. Всъщност думата идва от XIX – XX век от Щатите и означава бродяга – наистина бездомен, който пътува от град на град, търси малка работа, за да събере за храна и джобни, за да може да пътува отново. Стори ни се удачно, защото и нашата цел е пътуването“, разказва Теодор Рачев. Подобна е символиката и в логото на компанията – пчелата. „От точка на точка и здравословно, като пчелата – от цвят на цвят.“
Повече подробности за основаването на Hobo можете да прочетете ТУК.