От пътен работник до собственик на бизнес за милиони
Антон Тасков, собственик на „Битулайт“, за дългия път на успеха
Как превърнахте пътната маркировка в мултимилионен бизнес?
През далечната 1982 година постъпих на работа в тогавашната държавна фирма „Пътна сигнализация“ като пътен работник. По специалност съм електротехник и разбирам от двигатели, от работа никога не съм се плашил, първата си работа започнах, преди да навърша 16 години и оттогава не съм спирал. Работех и учех задочно. С постоянство и упоритост успях да отворя доста врати и се сдобих с уважение и доверие както сред колегите, така и сред по-високопоставените.
През 1983 г. ме назначиха за машинист на пътно-маркировъчна машина, а скоро след това и за бригадир. Харесвах работата си, въпреки постоянните нощни смени и командировки и дългите отсъствия от младото ми семейство. Разбирах, че по-високо откъдето бях нямаше как да стигна.
Когато дойдоха промените през 1989 г., със семейството ми емигрирахме в Западна Германия, в областта Бавария. Там като всеки емигрант преминах през различни позиции, но някак си успях да се добера до интервю в голяма фирма за Пътна маркировка в Германия на име BITULEIT.
Наложи се да заведа жена ми на интервю с мен, тъй като не говорех немски. Когато им разказахме какво умея, веднага бях назначен като машинист при тях и започнах да изкарвам заплата доста по-висока от средния за Германия стандарт. Живеехме скромно и съумявахме да пестим. Жена ми също работеше и помагаше финансово.
Няколко години по-късно, когато започнахме да дочуваме за създаването на частни бизнеси в България, се породи желанието да се завърнем и да създадем първата частна фирма за пътна маркировка в България. Беше доста трудно дори да си го представим по онова време, а какво остава да го изпълним. Имах събрани някакви средства, но далеч не достатъчно за започването на бизнес от такъв мащаб. Жена ми предложи да поговоря с шефовете ми в немската фирма и да ги попитам дали не биха искали да си партнираме. Така и направих. Аз вложих спестяванята ни, те влязоха в партньорството с техника – камиони и машини – и решихме да запазим вече известното име BITULEIT, но да го регистрираме в България.
Имахме техника и някой друг лев в банката, наехме офис в един панелен блок в „Красна поляна“ и ето – имахме фирма. Но нещо липсваше. Разбирах от техническата страна на нещата, но хал хабер си нямах как се управлява бизнес и нямах никакви контакти и познания в администрацията. Тогава решихме да включим като съдружник и вече пенсионирания директор и бивш мой работодател г-н Спиридонов.
Официално „СиТ Битулайт“ (което означава Спиридонов и Тасков плюс Битулайт) беше регистрирана през 1994-та, но подготовката стартира през май 1993-та, или преди точно 30 години.
Постигнахте ли целите, които сте си поставили преди 30 години? Къде се виждате след 5 години?
Някои от тогавашните ми цели съм надминал, други съм напът да постигна, нови и по-големи цели тепърва се зараждат в главата ми. Аз никога не спирам да мечтая и винаги смятам, че може повече и по-добре.
Къде се виждам след 5 години? Познавам се твърде добре и най-вероятно ще бъда пак тук, на същото място. Аз съм човек, който трудно би се откъснал от бизнеса и би се пенсионирал щастливо и безгрижно. Дори и в момента съм доверил на сина ми да се занимава с бизнеса в мое отсъствие, но където и да съм, аз постоянно съм на телефона, зает с ежедневни проблеми и радости, касаещи бизнеса.
Защо в България има проблеми с липсваща или изтрита пътна маркировка в опасни участъци?
Акрилатната боя, която често се използва у нас, понякога не изкарва и един сезон, перлите се ръсят отгоре, докато е мокра, и изчезват почти веднага. По принцип маркировките с бои не са дълготрайни и би трябвало да се полагат само на ненатоварени места и пътища от клас III и IV. За останалите пътища, като магистрали и пътища от клас I и II, е редно да се ползват пластици, но практиката у нас, за жалост, невинаги е такава.
Ние избрахме да работим с екологично чистите материали и от двете групи, а именно с термопластик и с боя на водна основа, които са безопасни за здравето на хората и околната среда.
Защо не се използва термопластик масово в България?
Не се прилага масово, защото е по-скъп и по-труден за изпълнение, но ако се калкулира неговата трайност и издръжливост и се вземе предвид фактът, че няма да се налага да се повтаря участъкът в продължение на 5 години, тази маркировка реално е по-евтина от останалите.
Термопластикът не е вреден за околната среда, ако беше, не би бил толкова широко употребяван в Европа, Америка и всички развити държави. Той не отделя вредни летливи вещества, като например акрилатната боя и студения пластик. В някои европейски страни студеният пластик и акрилатната боя са изключително ограничени за употреба заради тяхната токсичност и опасност за здравето на хората и замърсяването на околната среда. У нас има силно лоби за студения пластик и макар и отровен, се използва широко.
Занимавате се с производство на пътни знаци. Какви са плановете ви за развитие на бизнеса в чужбина?
Да, от няколко години се занимаваме и с производство на пътни знаци, както и на споменатия вече термопластик. Основната причина да се захванем с това производство е фактът за географското положение на България и твърде големите температурни амплитуди у нас – понякога от минус 15 градуса през зимата, често до над плюс 40 през лятото. Това е твърде труден казус за всеки производител на термопластик, но ние успяхме да се справим и постигнахме забележително качество на нашия продукт.
Произвеждаме също така термознаци и символи, като стрелки, 3D пътеки, лога, букви, цифри и игри за паркове и детски площадки от термопластик. Освен за българския пазар, изпълняваме и поръчки за наши клиенти в Белгия, Франция и Холандия. Друго наше постижение в производството на материали за хоризонтална пътна маркировка е боята ни на водна основа, която отново е съобразена с всички екологични изисквания за безопасност за хората и природата.
За наша голяма радост успяхме да спечелим няколко Европейски проекта, благодарение на които изградихме модерни бази за производство и в момента мога да твърдя, че знаците, както и боята, която произвеждаме, са със завидно качество и напълно конкурентоспособни на произведените такива в Европа.
Започнахме производство с идеята да работим с тези материали, без излишни надценки, но вече правим и износ и доставяме материали на някои Европейски фирми. Имаме и планове за разрастване на износа на нашите материали, но както се казва, когато му дойде редът.
Вашият съвет към следващото поколение предприемачи?
Никога да не се предават, колкото и спънки да срещат и колкото и невъзможен да им се струва успехът. Няма невъзможни неща. Ако човек е достатъчно смел да мечтае за нещо и направи план, по който да го постигне, и го следва, няма как да не успее.