Coffee Syndicate: Kафене със стремеж към устойчивост
„Винаги съм бил на мнение, че когато силно искаш нещо и работиш за него, нещата се случват, когато дойде правилното време. Ти просто не трябва да спираш да натискаш“, казва Андон Георгиев, един от тримата собственици на Coffee Syndicate. На жълтите павета, в единия ъгъл на бившия Партиен дом, заведението не е просто поредното кафене – това е място за истинските ценители на кафе културата.
И тримата са с опит в ХоРеКа бранша. Андон е завършил гимназия по хотелиерство и туризъм. Борис е учил мениджмънт на туризма, а Велимир е учил за педагог, но една от първите му работи е в бар в Пловдив и още тогава се влюбва в работата. Техният първи проект, Mental Syndicate, се осъществява още през 2014 г., докато все още работят заедно в ресторанта.
Mental Syndicate е бранд за ръчно изработени аксесоари – основно престилки, но също създават и ролове за ножове, раници и други. Всички тези продукти те правят, като използват устойчиви материали, с цел да издържат възможно най-дълго във времето.
„Решихме да правим престилки, които да бъдат функционални и да ти помагат да работиш удобно с тях, да ти спомагат работния процес. Престилката в професионалната среда никога не е излизала от мода“, казва Андон Георгиев.
„В Mental Syndicate с всеки един продукт, който изработваме, винаги целта е първо функционалността, устойчивостта и здравината.
Ако може да го наследи детето ти, ще е най-добре“, допълва Велимир Бъчев.
Първата престилка, която създават, всъщност е за самия него, когато се явява на бариста джам – неформално състезание за приготвяне на кафе. През първите няколко години физически магазин няма, но все пак тримата собственици успяват да се справят с поръчките и доставките собственоръчно. През 2017 г. отварят концептуален магазин в София.
Фокус върху кафе и еклери
Четири години по-късно, на 12 юли 2021 г. врати отваря и Coffee Syndicate. Приготовленията обаче са започнали още през 2019 г., когато Андон, Борис и Велимир един след друг напускат старото си работно място, за да се фокусират изцяло над общите си проекти. Използвайки изцяло доходите от Mental Syndicate, те създават заведение, където основният фокус да бъде кафето и еклерите, които правят.
„Тази локация винаги е фалирала до първите 6 месеца и когато влязохме ние, хората смятаха, че ще сме поредните, които ще глътнат вода, но да чукнем на дърво, все още не се е случило“, казва Борис Етов.
През първата година на Coffee Syndicate тримата собственици изпълняват ролята и на персонал – затова се налага да жертват голяма част от свободното си време. Те казват, че тази пълна посветеност на бизнеса е била най-голямата трудност при създаването на заведението, но днес са убедени, че си е струвало. Все пак по този начин те успяват да се запознаят лице в лице с клиентите си и да получават директна обратна връзка от тях.
„Това е чарът на микробизнеса, в който ти всъщност си в пряка връзка с клиентите. Така си щастлив, защото ги правиш щастливи“, казва Велимир Бъчев.
Същевременно по този начин и грешките се изчистват по-бързо. Именно достъпът до клиентите помага на основателите на Coffee Syndicate да продължат да се придържат към първоначалната си цел – заведение, в чийто център е кафето.
„Повечето места са или наполовина храна с кафе, или повече храна, а кафето присъства като добавка – казва Андон Георгиев. – Нашата идея се зароди от това. Искахме да създадем място, което е по-фокусирано върху кафето с добавка храна към него.“
Разбира се, тримата осъзнават, че няма как да поддържат бизнеса си, като продават само и единствено кафе, затова и са добавили в менюто си домашно приготвени еклери, закуски и няколко авторски напитки.
Минимално количество боклук
В тренда с нулевия отпадък основателите на Coffee Syndicate опитват да създават минимално количество боклук – от интериора до менюто. Те дават нов живот на вещи и продукти, които в друг случай биха били захвърлени. Правят го не защото това е на мода, а защото това чувстват, че е правилното нещо за тях самите.
Според тях обаче в България още не се е зародил такъв тип и устойчивостта не е нещо, което привлича толкова много клиенти.
Макар в заведението да са въвели отстъпка от 10% за хората, които си носят собствена чаша за напитките или кутия за многократна употреба за храната, от личен опит собствениците обобщават, че процентът от хората, които правят това, е все още доста малък.
Въпреки това от Coffee Syndicate не се предават и продължават да се опитват да убедят повечето си клиенти да не използват картонени чаши и кутии за еднократна употреба. Особено с редовните си клиенти те се опитват да водят такъв тип разговори и да ги информират, че няма от какво да се страхуват, тъй като хигиената в такъв тип обект няма как да не е на ниво.
„Опитваме се да мислим всеки ден в насока как можем все повече от нещата, които остават и са излишни едва ли не, да ги превърнем в полезни и да влязат в употреба. Това наистина е за нас бъдещето на повечето бизнеси и би отворило ново поле за развитие за хората“, споделят собствениците.
Бъдещето на Coffee Syndicate според тях ще е да продължават да поддържат бизнеса си по правилния за тях начин – като наблягат на устойчивостта, намалят отпадъка и повишават качеството на продуктите, които предлагат на клиентите си.
Автор: Цветелина Вакашинска