Образование тухличка по тухличка
Възможно ли е с Lego тухлички да се обяснява структура на изречението в час по български език, центробежна сила по физика, програмиране по информационни технологии или речева култура и емоционална интелигентност в детската градина? Категорично да, казват от Центъра за творческо обучение, които от 2020 г. са официален представител на Lego Education за България. Те подготвят педагогически специалисти и ресурси за използване на комплекти на Lego в българската образователна система, като вече си партнират с над 160 учебни заведения.

Световноизвестната компания Lego има три бизнес линии – играчките Lego, образователната система Lego Education и Lego Serious Play, която е за корпоративни обучения. През 2017 г. Александър Ангелов, управител на Център за творческо обучение, започва преговори за партньорство с Lego Education. Управляваната от него организация вече 15 години работи за трансформация в образователната среда – като сертифициран партньор на Google for Education, който въвежда облачни технологии в учебните заведения, както и като партньор на международната космическа програма за ученици Space Camp.
„Ние разбираме дигиталните технологии, но не мислим, че светът трябва да бъде дигитален. Технологиите са силни там, където хората са по-добри чрез тях. И понеже Google са стандарт в дигиталните технологии за образованието, Lego отговаряше на нашите желания с какъв тип организации искаме да работим – такива, с които можем да научим много“, казва Ангелов за мотивацията си да стане партньор на датската компания и да премине през 3-годишния одобрителен процес, който с усмивка сравнява с главите за присъединяване на България към ЕС.
Сред условията, на които трябва да отговорят, са например да имат независими от комерсиалната част професионални обучители, наети на трудов договор; застраховка за инциденти с продукта; истории на успеха с обучителна организация и с регион, за да покажат, че могат да работят на различни нива в системата; задължителен минимален оборот; задължително обещание за размер на бизнеса с Legо, което през първата година е пожелателно, а на втората става задължително.
„Направено е така, че да не можеш просто да си закичиш на ревера, че си партньор на Lego. Или го бачкаш сериозно, или не“, казва Ангелов и допълва, че опитът им като партньори на Google много им е помогнал в този преговорен процес. Сред предизвикателствата са били да убедят Lego да се доверят на нов партньор в нова държава и да докажат, че могат да отговорят на техните високи изисквания за качество.
Подписват договора в Лондон 10 седмици преди COVID-19, което внася известно забавяне в интегрирането. Но по време на дистанционното обучение другата им партньорска програма Google for Education добива още по-голяма популярност, тъй като методът 1:1 (всеки учител и всеки ученик да имат собствено устройство, с което да работят) се оказва особено подходящ.
Утвърдените брандове и новите изисквания на работа водят до преструктуриране и разрастване на екипа. Когато през 2016 г. във Forbes публикувахме първото интервю с Александър Ангелов за облачните технологии на Google, екипът му беше от 12 души. Днес има 35 служители в България и 7 в офис в Полша. Предстои им разрастване чрез партньорски организации в Гърция и в Хърватия, а Ангелов казва, че в Централна и Източна Европа в момента няма други организации и обучители, които да въвеждат метода 1:1 в публичното образование.
Въвеждането на Lego в публичното образование се оказва добре планиран и подготвен път, който среща попътен вятър от тенденцията за STEM обучение (обучение, фокусирано върху наука, технологии, инженерство и математика). От една страна, в момента има голям натиск върху училищата да работят по научни проекти, разписват се и програми за финансиране от МОН. От друга страна, няма достатъчно разбиране какво на практика е STEM обучение, как то се съгласува с учебното съдържание и как може да се случва по интересен и полезен за учениците начин. В така образувалото се пространство, като тухличка на точното място, влиза Lego Education – от детската градина до средното образование. Обучителната система включва както специалните комплекти с елементи, така и над 100 урока и педагогически ситуации, разработени от Lego специалисти и външни методисти. Те са преведени на български, адаптирани за българската система и съгласувани с държавните стандарти от действащи учители от цялата страна. „Вземаш инструкциите, вадиш комплекта и просто действаш“, казва Ангелов.
Комплектите за училище могат да се използват по различни учебни предмети и чрез тях да се обяснят сложни феномени във взаимоотношения, процеси, явления или причинно-следствени връзки. Имат варианти с програмиране и без програмиране. Симеон Тенев, експерт бизнес развитие с профил Lego Education в ЦТО, отбелязва, че в часовете в училище често се пропуска експерименталната част от урока, която всъщност е най-интересна за учениците и в която проектите на Lego са незаменими помощници с разработените уроци, ситуации и връзки с учебния материал.
„Например, можеш да сглобиш гимнастика с Lego, да промениш тежестта му или дължината на ръцете и да видиш как той се засилва по различен начин, да наблюдаваш и протоколираш този експеримент“, казва Ангелов и добавя, че друг вариант е да закачиш програмируемия модул към компютъра, да закачиш сензори на ръцете и на краката и гимнастикът да оживее. Това е подходящ начин да се „извадят старите компютри от шкафовете“ и да се оползотвори вече наличната техника. Разработените уроци и комплекти по роботика са уеб базирани и работят с приложение, което всяка година се обновява с нови разработки. Тоест не е необходимо да се купува нов комплект или нова техника, за да се ползва обновеното съдържание.
„Съвременната тенденция е компютрите да са навсякъде, не само в компютърния кабинет – те са в часа по български, в часа по география. Не можем постоянно да купуваме нови компютри и да правим word и excel на тях“, казва Ангелов. Той е щастлив, че това все повече се разбира от партньорите им и вече има добри практики в тази област. Един от най-големите дистрибутори на техника, с когото работят, вече предоставя достъп до Lego Education на своите риселъри. Така ако дадена фирма оборудва училища по STEM проекти, те могат директно от тях да си купят Lego като подизпълнител на Центъра за творческо обучение.
Друг партньор за въвеждане на Lego са общините, които искат да интегрират системата във всички учебни заведения, на които са патрони. „Общините трябва да имат видими резултати. Те могат с малка инвестиция, например по 500 лв. на детска градина, да съфинансират проекта, за да покажат на градините, че ги подкрепят, и да направят нещо, което е за всички деца“, казва Ангелов и дава пример с Община Русе, която в началото на 2022 г. подкрепя всички детски градини да започнат работа с Lego Education и да обучат педагогическите специалисти, за което преди броени дни получават награда за иновации в образованието.

„В Община Русе създадохме стратегия за развитие на образованието, в която STEM образованието и компетенциите на 21. век са сред ключовите ни цели, а Lego Education беше възможност да ги осъществим“, казва Таня Тодорова, началник на отдел „Образование, спорт и младежки дейности“ в общината. Финансовия ресурс, който спестяват покрай ковид пандемията и затворените учебни заведения, те насочват за закупуване на Lego комплекти за всички 18 детски градини и над 5000 деца в общината. Инвестицията е на стойност почти 250 хил. лв. и включва още обучения на 10% от педагогическите специалисти и продължаващи ежегодни обучения за всички новопостъпили преподаватели, „защото очакваме комплектите да се използват ежедневно и ги въведохме като част от задължителни и основни форми на обучение“, казва Тодорова.
След закупуването на всички комплекти те започват да мислят за обособяването и обзавеждането на специални Lego пространства в градините. Наблюденията на Тодорова след две години работа и приключваща кампания за прием в детските градини показват, че родителите все по-целенасочено избират детски градини, които работят активно с Lego и участват в Lego демонстрации и събития.
В детските градини чрез Lego Education се показват по достъпен начин многообразие от теми, но по-важното – преподавателите виждат, че една задача може да има различни отговори и всичките да са верни. „Това е доста съвременно, учителите го разбират и виждат, че самите деца поддават. Те вече не искат всички да правят еднакви неща – еднаква картинка или еднакво пате, а това е супер“, казва Ангелов. Детските градини или купуват продукта, или разписват проект, чрез който да го финансират.
Размерът на инвестицията е между 1000 и 5000 лв. в зависимост от броя комплекти и варианти, които градината иска да закупи. Например има тематични комплекти за социално-емоционално развитие и езикова култура, с които започват да работят децата от 3-годишна възраст. За 5- и 6-годишните пък са предвидени първите комплекти с роботика – влакче с цветни сензори отдолу, което изпълнява различни функции в зависимост от цветните плочки, които се поставят на релсите пред него. „Богатството на тези комплекти е, че могат да се използват по безброй начини, защото в единия ден децата ще сглобят влакчето и ще имат само конструктивна дейност, на следващия ден групата ще е сглобила няколко елемента и заедно ще направят история, ще учат чужд език или екология или ще направят годишен проект с различни елементи“, обяснява Симеон Тенев.
Той допълва, че комплектите подкрепят децата да развиват социални умения, емоционална интелигентност, изразяване и презентиране, пространствено мислене и креативност. „Една от основните цели на Lego е да подготви децата на настоящето и децата на бъдещето за професиите на бъдещето. В бързоразвиващия се свят след 30 години ще има нови професии и тези нови професии ще ги измислят сегашните деца. Затова е важно те да имат нужните компетенции.“

Росица Алексиева е директор на държавна детска градина 50 „Зайчето Куики“ в софийския кв. „Възраждане“ и през 2020 г. кандидатства по национална програма на МОН за изграждане на Lego кабинет. Стойността на програмата за иновации в детските градини е 3000 лв., които детската градина усвоява и доплаща още 15 хил. от бюджета си, за да направи приветлив и функционален кабинет с всички Lego комплекти, нови мебели, цветни стени и подови настилки, което увеличава инвестицията.
Заедно с Центъра за творческо обучение, с който работи от години, и със Съюза на работодателите в България, в който членува, Алексиева организира в градината регулярни работни срещи и майсторски класове за директори, учители и официални гости. Показват възможностите на Lego Education, роботика и обменят опит. „Забелязахме, че детските градини са пренебрегнати по отношение на всякакви STEM програми“, казва тя и добавя, че има само една програма, по която могат да кандидатстват за един компютър на всеки три години. Всички останали идеи и иновации трябва да финансират от бюджета за сметка на други пера. „Идеята на тези работни срещи е да надигнем глава и да покажем, че и ние можем да работим със STEM, да създадем интересна среда за децата, да мотивираме учителите да използват различни подходи. А не децата да стоят в едно STEM затъмнение, докато не станат първи клас.“
Детските градини, които работят с Lego Education, имат и още една интересна възможност за изява – демонстративното събитие First Lego League, което се провежда по едно и също време във всички държави – партньори на програмата, и има обща тема – например суперсили чрез възобновяеми източници на енергия. За него се използват допълнителни комплекти, които надграждат и обогатяват наличните ресурси. За учениците събитието е със състезателен характер, като през юли 2023 г. в Пловдив ще вземат участие 24 отбора от цялата страна. За следващата година от Центъра за творческо обучение предвиждат да изпращат победителите на Лигата на международните финали.