Медицинското образование от различен ъгъл
Иновации, емпатия, персонализирано обучение могат да рестартират образователната система в българската медицина
Учебната база на медицинските университети в България е в плачевно състояние, лекциите са отживелица, а материалът не се преподава добре. Въпреки това над две трети от студентите по медицина биха желали да останат и да специализират в България. Това показват резултатите от анкета сред студенти, представени по време на Forbes Healthcare Summit 2023 от Дарина Стоянова, президент на Асоциацията на студентите медици в България – София.
Много студенти могат да посочат основателни причини да останат в България: преподавателите са добри, получават възможност за много практически упражнения и достъп до пациенти. Образованието е предпоставка за добре работеща здравна система, но къде е мястото на иновациите в медицинското обучение? Те биха могли да бъдат нещо толкова просто като осъвременяване на материала; така че той да бъде много по-интерактивен.
Друго важно условие е насърчаването на конкуренцията. „Когато се знае, че от нас се иска повече, ние ще бъдем по-добри“, заяви Дарина Стоянова. Но достатъчно ли е да си добър специалист, за да си добър лекар?
Не и според д-р Александър Симидчиев, началник-отделение в Централната клинична база на Медицински институт на МВР. В ролята си на преподавател той защити тезата, че за студентите по медицина е също толкова важно да бъдат обучени в емпатия и да уважават пациентите, колкото да лекуват и да диагностицират правилно. „Това, което можем да правим като хора, е да общуваме, затова апелирам винаги да можем да отливаме от пълната си чаша, за да продължаваме напред“, заяви д-р Симидчиев.
Той посочи, че модерното медицинско обучение има няколко характеристики: то е персонализирано, залага на ученето чрез правене, обвързано е с новите технологии, дава възможност за връзки в медицинската общност, разчита на професионализацията на учителите, и не на последно място – осигурява разнообразие от специалисти, така че да има справедлив достъп до медицинската наука за тези, които искат да я научат.
„Трансформацията на образователния процес трябва да се случи не само на ниво администрация“, допълни проф. Арман Постаджиян, зам.-декан по следдипломно обучение в Медицинския факултет към МУ-София. Според него пандемията е дала много добра възможност за рестартирането на медицинското образование в България и трансформацията му в система, която създава модерни и добре обучени медицински служители.