Акселератор за декарбонизацията в България
Електромобилите играят все по-важна роля в процеса на справяне с въглеродните емисии, но Порше Холдинг Залцбург са си поставили амбициозната цел да направят цялостна промяна в продуктите, корпоративната култура и отношението на клиентите
„Климатичните промени са факт и ние като социално отговорна компания трябва да се запитаме как можем да допринесем за ограничаването им“, казва Марио Де Мартино, изпълнителен директор на „Порше БГ“ & „Порше Интер Ауто БГ“. Цялата група Volkswagen AG и „Порше Холдинг“ – Залцбург, като част от нея са ангажирани с целите на Парижкото споразумение и имат за цел да ограничи глобалното затопляне и да стане изцяло въглеродно неутрална до 2050 г.
За да постигнат подобна устойчивост на практика, те се фокусират върху няколко ключови области. „Порше Холдинг“ иска да предложи на все по-загрижените за околната среда клиенти цялостна концепция за електромобилите, частната и обществената инфраструктура за зареждане и енергийния микс.
Според г-н Де Мартино и г-н Пупетер устойчивото развитие не е само въпрос на клиентите, но, разбира се, и на компанията. Ето защо „Порше България“ вече работи върху декарбонизацията на собствената си структура, верига на доставки и вътрешни процеси и нови бизнес области, за да отговори на нарастващите изисквания на клиентите за устойчивост.
За две години процентът на използвани електромобили в България се е повишил от под 1% през 2021 г. до 6% днес. Макар това да изглежда малко на фона на общия брой автомобили, компанията предприема сериозни стъпки за насърчаване на електромобилността. Част от тях са новите продуктови линии електромобили с пробег до 700 км с едно зареждане, „които да пасват на всякакъв ритъм на живот“, казва Флориан Пупетер, изпълнителен директор на „Порше БГ“.
Настоящите електрически модели от семейството ID на Volkswagen и семейството e-tron на Audi отговарят на всеки клиентски профил. През 2024 г. на българския пазар ще бъдат представени напълно нови модели като ID 7, Q6 e-tron и A6 e-tron. С красив дизайн и много допълнителни екстри, тези електромобили не правят компромис нито с качеството, нито с устойчивостта и грижата за природата.
Основен елемент на електромобилността е изграждането на инфраструктура за зареждане на автомобилите. „Порше Холдинг“ разработват собствен бранд за електрически зарядни устройства Moon, като мисията им е да се превърнат в най-големия доставчик на зарядни станции и оборудване за електромобили в Европа. Само през последните две години MOON е инсталирала повече от 11 хил. зарядни станции в Европа.
MOON POWER е иновативно дъщерно дружество на „Порше Холдинг“ – Залцбург, което разработва интелигентни и управлявани от данни енергийни решения за бизнеса в 20 държави, включително и в България. „Инфраструктурата за зареждане в България е нараснала от 160 станции за зареждане през 2021 г. до над 1300 станции за зареждане днес. MOON е допринесла за това развитие в България, като е инсталирала всичко – от 11 kW зарядни кутии до хиперзарядни станции с капацитет на зареждане до 300 kW. MOON POWER предлага варианти за всички сфери на приложение – от wallbox-а у дома до зарядната станция на работното място или гаражите.
„Ние осигуряваме не само зарядните станции, но и фотоволтаични системи, както и софтуера за тях. Това отново е холистичен подход, цялостно мислене за процеса“, казва Пупетер. Неговият колега Де Мартино подчертава колко е важно предлагането на фотоволтаични продукти и разработването на възобновяеми енергийни източници: „Ако енергийният микс не е достатъчно екологичен, тогава холистичният подход не работи. Възобновяемата енергия е фундаментална за процеса на декарбонизация в България.“
Поставяйки темата в перспектива и това, което зависи от тях, и двамата са категорични, че целта им е не само те като компания да са въглеродно неутрални, но и чрез продуктите си да направят своите клиенти въглеродно неутрални.
„Виждаме себе си като истински акселератор за декарбонизацията в България, поне в автомобилния сектор. А това е сектор, в който наистина можем да направим разлика за българското общество“
За да се стимулира процесът на електрифициране на мобилността в България с цел да се постигнат резултатите в Европа, трябва да се въведат държавни политики, например данъчно облекчение за компаниите, които декарбонизират своя автопарк, което би дало тласък на процеса.
С богат международен опит зад гърба си, и двамата изпълнителни директори дават примери за държави, в които силната политическа воля и решимост са катализатор както за електромобилност, така и за устойчивост. Като част от ЕС България има достъп до много добри практики и работещи политики. „Не е необходимо да копираме всичко, но можем да изберем онова, което ще пасне най-добре на страната. Според мен е необходим балансиран микс от финансови и нефинансови мерки, които да стимулират процеса“, казва Пупетер.
Независимо от политическата подкрепа, „Порше Холдинг“ – Залцбург, предприемат сериозни вътрешни стъпки, за да променят това, което зависи от тях. През 2023 г. публикуваха първия си доклад за устойчивост, в който идентифицират пет ключови области на действие – нулеви емисии, кръгова икономика, зелено финансиране, зелено строителство и зелена търговия на дребно. Във всяка от тези сфери компанията и регионалните є представителства предприемат конкретни измерими действия и инвестиции.
Като част от глобалната мрежа българският офис също следва стриктни правила за вътрешна устойчивост, управление на отпадъците и енергиен мениджмънт. Стремят се дилърските им центрове да използват зелена енергия и да намаляват въглеродните емисии. При избор на доставчици пък компанията прави подробни скрининги, в които освен досегашните показатели вече се взима под внимание и факторът устойчивост. Така при двама доставчици с еднакви оферти избират този, който е по-зелен.
„В Германия бе приет Закон за надлежна проверка на веригата на доставки, който задължава всички немски компании да контролират дали техните доставчици са устойчиви“, коментира Флориан Пупетер и добавя, че в закона се гледа на устойчивостта не само като опазване на околната среда, но и като спазване на човешки права и социални условия. „Ако нашите доставчици не отговарят на този закон и нашата политика на поведение, не работим с тях. От доставката на хартията до транспортната компания – всеки трябва да отговаря на тези условия“, казва Де Мартино.
Двамата изпълнителни директори с усмивка казват, че работният им живот е много по-труден, изпълнявайки целите си за устойчивост, но вярват, че това е единственият верен отговор на променящия се свят. „Вярваме, че клиентите ни виждат това и виждат, че с фокуса и инвестициите ни в устойчивост при „Ауди“ и „Фолксваген“ в България създаваме предимство за локалното общество“, казва Пупетер. Целта им е да посеят тази идея и в съзнанието на своите служители, а през тях – и към своите клиенти. „Голямата цел вече не е само да имаме печалба, а да помогнем на клиентите да разберат, че всички заедно сме част от тази голяма промяна, която искаме да създадем“, казва Де Мартино.