Франция глоби с 240 млн. евро Google за нарушения на правилата на ЕС
Френският орган за защита на конкуренцията глоби Google с 250 млн. евро заради нарушения на правилата на ЕС за интелектуалната собственост.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Глобата, наложена на Google е свързана със спор от 2022 г. с френски медии, който на пръв поглед изглеждаше уреден. Сега обаче регулаторът е счел, че технологичният гигант е нарушил постигнатите тогава споразумения.
- Става дума за жалби, подадени заради нарушаване на авторските права върху онлайн съдържанието във Франция.
- Жалбите, заведени от новинарски агенции, сред които “Франс прес”, са подадени заради чат бота Gemini на Google, който е бил обучаван върху публикации в медии и новинарски агенции, без обаче тези компании да са били уведомени.
- Твърди се, че обучавайки чат бота си с изкуствен интелект върху защитено съдържание във френски медии, отнемайки правото на изданията да договорят справедливи цени.
- Надзорният орган заяви, че Google е нарушила условията на четири от седемте ангажимента, договорени в споразумението от 2022 г., включително добросъвестно водене на преговори с издателите и предоставяне на прозрачна информация.
- Технологичният гигант ще плати сумата, без да оспорва решението, заявяват от надзорния орган.
- Глобата се налага в момент, когато много издатели, писатели и редакции се стремят да ограничат извличането на данни – или автоматичното събиране на данни – от услуги с изкуствен интелект от тяхното онлайн съдържание без тяхното съгласие или справедливо възнаграждение.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Уредихме се, защото е време да продължим напред и, както показват многобройните ни споразумения с издатели – искаме да се съсредоточим върху по-голямата цел, а именно – устойчиви подходи за свързване на хората с качествено съдържание и върху конструктивната работа с френските издатели. Важно е обаче да се отбележи, че глобата не е пропорционална на въпросите, повдигнати от френския орган за защита на конкуренцията и не отчита в достатъчна степен усилията, които сме положили, за да разрешим повдигнатите опасения”, посочват от компанията.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Делото тръгна след поредица от жалби, подадени през 2019 г. от някои от най-големите новинарски организации в страната, представляващи френски списания и вестници, както и информационната агенция “Франс прес” (AFP).
От години Франция се бори да защити издателските права и приходите на своята преса и новинарски агенции от това, което бе определено като “господство на мощни технологични компании, които споделят новинарско съдържание или показват новинарски истории при търсене в интернет”.
Регулаторът наложи на Google глоба в размер на 500 млн. евро след проведено голямо разследване. Google и други онлайн платформи бяха обвинени, че печелят милиарди от новини, без да споделят приходите с тези, които ги събират.
За да се справи с този проблем, ЕС създаде форма на авторско право, наречена “сродни права”, която позволява на печатните медии да изискват компенсация за използването на тяхното съдържание.
Франция е тест за правилата на ЕС. През 2019 г. тя беше първата страна от ЕС, която прие директивата за издателските права на медийните компании и информационните агенции, която изисква от големите технологични платформи да започнат преговори с издателите, които искат възнаграждение за използването на новинарско съдържание. След първоначална съпротива Google и Facebook се съгласиха да плащат на някои френски медии за статии, показвани при търсене в интернет.