OpenAI направи Сам Алтман известен. Инвестициите му го превърнаха в милиардер
През лятото на 2017 г. главният изпълнителен директор на Superhuman Рахул Вохра започва трескаво да изпраща съобщения до своите инвеститори. Неговият стартъп тества предстояща актуализация на уеб браузъра Chrome на Google и поради една на пръв поглед безобидна промяна в кода, услугата за интелигентна електронна поща на Superhuman се е срива за една нощ. Повредите изглеждат неумишлени – никой в Google изглежда не осъзнава, че някой надгражда върху този иначе прашасал код – но за Superhuman кризата е “екзистенциална”.
Фирмите за рисков капитал, с които се свърза Вохра, вдигат безпомощно рамене, твърдейки, че нямат директна връзка с централата на Google. В петък вечер Вохра се обръща към ангелите си, сред които и Сам Алтман, главен изпълнителен директор на OpenAI.
Алтман се оказва на правилното място в точния момент – на парти заедно със Сундар Пичай, главният изпълнителен директор на Google. На следващата сутрин вицепрезидент на Google се свързва с Вохра с извинение и покана в офиса на технологичния гигант в Сан Франциско. Следва тясно партньорство с Google. Всичко това – благодарение на Алтман, който решава да се включи с малка инвестиция в правилния момент чрез управлявания от него личен фонд след една 30-минутна среща година по-рано. За Superhuman това се оказва от решаващо значение.
Винаги на точното място в точното време, с добри контакти, бърз и решителен. Така изглежда Сам Алтман в очите на своите партньори. Съоснователят на LinkedIn и бивш дългогодишен директор на борда на OpenAI Рийд Хофман го определя като “рядък и способен инвеститор, който залага смело”.
“Много инвеститори се страхуват да не се провалят. Те инвестират в неща, които ще направят пари, но няма да бъдат потенциални големи публични провали. Сам се чувства много добре, когато поема големия риск”, казва той пред Forbes.
Именно тези инвестиции, а не оценената на над 80 милиарда долара OpenAI, в която Алтман твърди, че няма и единица капитал, за пръв път го поставят в тазгодишния списък на Forbes на най-богатите хора в света. Алтман е в лабиринт от дялове в различни компании. Forbes пресява повече от дузина регулаторни документи и разговаря с десетки хора, запознати с инвестициите му, за да стигне до най-подробната оценка на нетното му състояние досега.
Лъвският дял от богатството на Алтман изглежда идва от инвестиции в стартъпи, които варират от ранни дялове в компании на YC, сред които излязлата съвсем от скоро на борсата Reddit и финтех еднорога Stripe. Алтман стои и зад по-големи залози – например компанията за ядрена енергия Helion и стартъпа Retro Biosciences – общо 555 млн. долара.
Forbes изчислява, че делът му във фондовете, чрез които е направил някои от тези инвестиции, е на стойност 145 млн. долара. Останалата част от богатството на Алтман се дължи на дялове във фондовете на Y Combinator, около 90 млн. долара от недвижими имоти в Калифорния и Хавай и няколко по-малки лични залога. Това обаче е върхът на айсберга. Възможно е, твърдят източниците на Forbes, Алтман да притежава и други, все още скрити източници на богатство.
В интервю за Forbes през 2020 г. Алтман обяснява голяма част от успеха си в инвестирането с това, че има очи за хората и способност да открива таланти.
Личната история на Алтман започва в предградията на Сейнт Луис, където той се научава да програмира и да разглобява компютър Macintosh едва на 8-годишна възраст. През 2003 г. Алтман започва да изучава компютърни науки в Станфорд, но напуска, за да стартира мобилното приложение Loopt две години по-късно и участва в първата кохорта на акселератора за стартиращи компании Y Combinator в Кеймбридж, Масачузетс, заедно с Алексис Оханян от Reddit и Джъстин Кан от Twitch.
В YC Алтман бързо прави впечатление на съоснователя и президент Пол Греъм, който през 2009 г. го причислява към списъка на петимата най-интересни основатели на стартъпи за последните 30 години, заедно със Стив Джобс от Apple, както и Лари Пейдж и Сергей Брин от Google.
Още докато управлява Loopt, Алтман започва да инвестира в свои връстници предприемачи. Влиза с малки суми в четири компании през 2010 г. През следващата година Алтман става партньор в YC, като работи на непълно работно време и помага за подбора, инвестирането и растежа на стартиращи предприятия в групата, като същевременно споделя част от бъдещите печалби.
През 2012 г. Алтман продава Loopt за сравнително скромна сума – 43 млн. долара. Стартъпът е повишил популярността му – Алтман стига дори до глобалната конференция WWDC на Apple. Част от парите от Loopt Алтман влага във фонд за рисков капитал от 20 млн. долара, който стартира през същата година – Hydrazine Capital.
С тези инвестиции Алтман започва да усеща вкуса на по-големия финансов успех. Когато през 2014 г. Греъм решава да се оттегли от управлението на YC, той избира Алтман за свой наследник. Петгодишният мандат на Алтман като президент на YC се характеризира с разширяване на дейността, като той създава фонда Continuity на акселератора, за да продължи да инвестира в компаниите на YC, докато те се разрастват.
Допълнителният проект за Алтман се оказва OpenAI – организацията с нестопанска цел, която той съоснова през 2015 г. заедно с Илън Мъск, за да изгради силно автономна система, по-интелигентна от хората. Казано иначе – “изкуствен общ интелект”. Междувременно през март 2019 г. YC обявява напускането на Алтман, като според публикация във “Washington Post” Пол Греъм го уволнява лично. Няколко дни по-късно OpenAI обявява нова организация с ограничена печалба, която ще й позволи да набира по-големи суми пари, а Алтман ще бъде неин главен изпълнителен директор – едноименния корпоративен фонд за рисков капитал OpenAI.
Алтман не спира да инвестира, дори след като поема работата в OpenAI. По време на пандемията от COVID-19. той обявява Apollo Projects – нов фонд, който ще бъде ръководен от брат му Макс, а Сам и другият му брат Джак ще го съветват.
В следващите години Алтман прави предимно експериментални инвестиции, между които обаче се прокарват и силно концентрирани, по-големи позиции, където той държи голяма част от богатството си. Едната може да доведе до другата, какъвто е случаят с Reddit. Алтман има силни връзки с Reddit – служил е в борда на директорите, прекарал е осем дни като главен изпълнителен директор и е инвестирал в компанията чрез пет от своите инвестиционни инструменти.
Смята се, че друга голяма позиция е Stripe, самоопределящата се като най-ефективна инвестиция на Алтман, която достигна оценка от 95 млрд. долара през 2021 г. През 2020 г. и 2021 г., когато стойността на Stripe се покачва, Алтман отделя 43 млн. долара за имение на Хаваите и 27 млн. долара за модернизирана къща в Сан Франциско. Гостите на това ранчо шеговито го наричат “къщата, която Stripe построи”, казва пред Forbes запознат източник – твърдения, които OpenAI оспорват.
Един от най-смелите залози на Алтман са две инвестиции, които прави в стартъп компаниите Helion и Retro Bioscience. Helion постигна сделка за закупуването на ядрена енергия с Microsoft през 2023 г., а Retro Biosciences изследва възможности за удължаване на средната продължителност на човешкия живот. Алтман инвестира 375 млн. долара лично в кръга финансиране на Helion през 2021 г., след като компанията изпитва затруднения с набирането на средства. В Retro Алтман инвестира 180 млн. долара – първоначално анонимно. По-късно обаче името му е осветено от MIT Technology Review. 90% от тези пари са личен капитал на Алтман.
Колеги на Алтман, пожелали анонимност, споделят пред Forbes, че са озадачени от размера на тези чекове. Според тях това подсказва, че или Алтман има други, тайни източници на богатство, или пък е готов да рискува необичайно висок процент от нетното си състояние само за няколко стартъпа. Подобен подход би бил рядък, но не и безпрецедентен – Мъск влага приходите си от PayPal в Tesla и SpaceX с голям личен риск, Стив Джобс от Apple прави същото и създава Pixar.
След повече от десетилетие инвестиране средствата на Алтман не са малки. Четирите фонда на Hydrazine Capital могат да се похвалят с 1,7 млрд. долара брутни активи, а още 500 млн. долара държи фондът на Apollo Projects, според подадените през март регулаторни документи. По-голямата част от тях се държат от името на други лица, а не на Алтман.
Автори: Алекс Конрад и Фийби Лиу, Forbes