В „ателието“ на железните шивачи от Бургас
Бургаската компания „Козлодуй“ „крои“ по поръчка нестандартни метални изделия за големите индустриални играчи у нас и вече успешно се конкурира на европейския пазар с фокус върху продукция с висока добавена стойност
На почти 600 км от град Козлодуй и едноименната АЕЦ, на морския бряг, се намира един друг „Козлодуй“. Разположен в Северната индустриална зона на Бургас, той произвежда не ядрена енергия, а нестандартно метално оборудване. По-точно дейността на „Козлодуй“ ООД обхваща производство на тръбопроводи, димоходи, съдове под налягане, метални конструкции, както и монтажи за големи индустриални предприятия в енергетиката, нефтопреработвателната, дървообработващата, химическо-торовата промишленост и др.
Нишата е специфична, а работата – сложна и силно регулирана. Но фокусиран върху високото качество на изпълнение, за 29 години „Козлодуй“ успява да израсне стъпка по стъпка от малък локален бизнес до компания, която е привлякла за клиенти някои от най-големите индустриални играчи у нас като „Агрополихим“, „Лукойл“, „Кроношпан“ и успешно се конкурира на европейския пазар.
Базата на компанията се простира на 10 000 кв.м и изглежда образцово. Гладък и чист асфалт, три съвременни правоъгълни сгради – трудно може да се предположи, че в някоя от тях се обработва метал. Това се случва в най-голямата от тях – производственото хале заема 3300 кв.м и е сърцето на бизнеса, което се отваря за нас след кратък инструктаж по безопасност.
Във вътрешността му шумът е оглушителен – какофония от звуци, свързани с трансформацията на различни метали – грохот, стържене, пронизително пищене на фрези, стругове, оксижени. Тежко ехо от сблъсъка на желязо в желязо. Прехвърчат искри. Навсякъде има внушителни металообработващи машини, инструменти, камари от суровини – разнообразни по вид и размери лъскави метални тръби, листове, парчета, странни метални форми в процес на обработка, и работници с каски и предпазни шлемове, които или пренасят материал, или съсредоточено режат, запояват, огъват, пилят.
Автоматизацията тук се случва по-трудно, защото изделията са специфични и изискват много ръчен труд. Автоматизират се части от процеса, обяснява Мариян Гергов, управител на фирмата и второ поколение в семейния бизнес. „Това е една огромна железария“, казва той, обхождайки с поглед халето, и сравнението му е съвсем на място.
В компанията, в която съдружници са той, баща му Дилян Добренов и Чанко Чанев, работят около 130 души. Близо 40 от тях, сред които и млада жена (факт, с който собствениците се гордеят), всеки ден са в цеха, за да преобразяват тоновете метал в най-разнообразни нестандартни индустриални съоръжения. За 2022 г. приходите, генерирани от „Козлодуй“ от производство и монтажи, са 11.5 млн. лв. и обемът от поръчки постоянно расте.
„Всичко се изработва индивидуално. Все едно ходиш на шивач – крои се по мерките на клиента. Искаш костюм, получаваш костюм“, посочва особеностите на бизнеса Гергов. Чертежите на всяко поръчано изделие се анализират от инженерния екип на фирмата, продължава той. Понякога се откриват несъответствия, защото проектът е правен „на сухо“, и се коригират на място. После цялата информация трябва „да се смели“ така, че когато стигне до работниците, да знаят какво да правят. Проектите обикновено отнемат между половин и една година, за да се изпълнят, а стойността им варира – от 20 хил. евро до милиони. Но компанията не работи на всяка цена. Вече е на етап, в който може сама да избира проектите си – да са интересни, да са на добра цена и да са подходящи за хората, за да ги изпълнят максимално качествено. Случвало се е в цеха да се работи едновременно по 13 поръчки и тогава фирмата е наемала подизпълнители. От „Козлодуй“ обаче предпочитат да се справят със собствени сили, за да имат пълен контрол върху резултата.
В момента в „ателието“ на „Козлодуй“ се обработват шест поръчки на стойност няколко милиона евро. „Ето топлообменник за химически завод с 320 атмосфери налягане. Това е сепаратор за газ за нефтопреработвателната индустрия“, сочи Гергов към нещо, подобно на модул от космически кораб. И двете изделия са съоръжения под налягане.
Всъщност производството, тестването и монтирането на съдове под налягане е сфера, в която „Козлодуй“ се профилира от няколко години, защото тези продукти са с висока добавена стойност и с все по-добър пазар. За да се създадат, са нужни задълбочени познания в материята, постоянно четене, опит и история. Но така е в железарската дейност – няма лесна част, казва Гергов. От самото начало до края е трудно и най-вече отговорно.
Затова формулата за успех на „Козлодуй“ е кратка, но по същество „упорита работа на инат“. Неговата 29-годишна история започва с Дилян Добренов и действително носи гените на атомния град. Той е инженер, ядрен енергетик, който след завършването на 6-и блок на АЕЦ през 1990г. е изпратен в „Нефтохим Бургас“, за да ръководи изпълнението на два проекта. По-късно става директор на местния клон на „Монтажи Козлодуй“ и през 1995 г., когато дружеството майка се разпада, основава своя фирма. Нарича я „Козлодуй“, защото „всички ни знаеха като „козлодуйци“.
Така бизнесът стартира с 15 души екип, пристигнали с Добренов от АЕЦ, „два фургона и шкафове за работниците“. До 2008 г. основната дейност на фирмата са монтажите, след което постепенно навлиза и в производството. Компанията се развива стъпка по стъпка, расте стабилно и изгражда имидж на сериозен партньор. Мариян Гергов се включва през 2013 г. – като професионалист, подчертава той, а не само като син на собственика. Завършил МИО, Гергов има инженерна магистратура по проектиране в нефтохимическата промишленост и трудов опит в международната търговия.
С неговото присъединяване в „Козлодуй“ се усеща вятърът на промяната. Дълго време доминиращ клиент на фирмата е „Лукойл Нефтохим“ (бившият „Нефтохим“), пред който тя се е доказала като качествен изпълнител. „Ако можеш да се справиш в „Лукойл“, можеш навсякъде“, казва Гергов, защото рафинерията има драконовски изисквания към безопасността.
Благодарение на това партньорство „Козлодуй“ преминава през трудни години като финансовата криза през 2008 г., когато „всички се свиват, поръчките секват“ и доста бизнеси в бранша фалират. „През 2014 г. обаче компанията привлича друг индустриален лидер – „Агрополихим“, за който монтира тръбопроводи за резервоар с течен амоняк. Следват още поръчки, в които „Козлодуй“ укрепва позицията си и печели предприятието за редовен партньор. Това е важна стъпка към диверсификация, „ако не искаш да си зависим на 100% само от един клиент“, посочва Гергов и добавя, че в наши дни тази цел е постигната и в клиентското портфолио „Лукойл“ носи около 15% от оборота на фирмата.
Пробивът на европейския пазар се случва през 2015 г., след изграждането на централа за биомаса край Смолян, която вкарва „Козлодуй“ в полезрението на Bio Energy Netherland и печели първия си директен договор с чужд клиент. Спечелили доверието му, те продължават да работят заедно и от уста на уста името на българската компания се разчува. Белгийска фирма например ги открива, след като вижда името им върху описателната табелка на съд под налягане. „Най-добрата реклама е добре свършената работа“, повтаря Мариян Гергов думите на баща си – принцип, който компанията следва от самото начало.
Но да се спечели доверието на нов клиент не е лесен процес. Бургаската фирма трябва да се доказва постоянно. „В този бизнес новите проекти не се получават, а се печелят, когато покажеш, че можеш да се справиш“, подчертава Мариян Гергов. Сделките касаят немалки суми пари и рискове, затова е важно да имаш сертификации. Всеки клиент прави одит.
Проверяват се условия за безопасност, управление, съоръжения, инструменти, инженеринг, сертификати на заварчиците. „Някъде печелиш точка, другаде – не. И ако събереш достатъчно, едва тогава се започва разговорът за цени и срокове. Никой не ти поверява милиони в частния сектор, защото си му показал прекрасна презентация. Всеки идва и започва от самото начало“, добавя управителят.
И докато компанията гради своята международна история тухла по тухла, базата ѝ – 500 кв.м на ул. „Одрин“, отеснява за растящия брой поръчки, а и не притежава нужния „уау ефект“ върху инвеститорите. Мариян Гергов още си спомня „отчаяните физиономии“ на италиански клиенти, които влизат в старата база, и успокоението им, след като ги води в новата, която в онзи момент е на довършителен етап. „Модерно, хубаво, голямо – това иска да види тяхното око“, добавя той и се оказва прав. Халето в Северната индустриална зона е още без врати, когато постъпват първите поръчки.
Инвестицията в Северния индустриален парк е много ключов момент, категоричен е Гергов. Тя е направена през 2016г. – халето влиза в експлоатация след две години, а компанията се мести през 2020 г. С шест пъти по-голям цех, нови машини, увеличен екип и като цяло производствен капацитет, „Козлодуй“ вече действа като компания от среден размер.
Управителят изчислява, че до момента стойността на инвестицията възлиза на 4 млн. лв., което включва закупуването на земята, строителството на халето и две административни сгради, оборудването и фотоволтаичната система. В резултат над 50% от дейността на „Козлодуй“ става производствена, делът на чуждестранните клиенти нараства до 30% спрямо общия брой. В списъка с международни контрагенти са компании от Франция, Италия, Австрия, Германия, Нидерландия, Белгия, Турция. „Козлодуй“ стига и по-далеч, благодарение на близостта си до пристанище, с поръчка за остров Реюниън, най-далечната територия на ЕС.
„Международният пазар е хубаво нещо, но трябва да познаваш нюансите му. Иначе лесно можеш да стъпиш накриво и лесно да изхвърчиш“, отбелязва Гергов. Въпреки че фирмата е изключително прецизна, се е случвало да получи рекламации, което „невинаги е лошо нещо, стига да не е критично“. Например при една доставка заради неравните пътища боята на изделията се издрасква и клиентът прави рекламация – управителят го приема като урок как да избегне подобни ситуации в бъдеще.
Най-мащабният проект в историята на „Козлодуй“ досега обаче не е в чужбина, а в Бургас – изграждането на инсталация за концентрация на водород в „Лукойл“, която служи за пречистване на нефта от примеси. Компанията е главен подизпълнител на италианската SICIM и извършва всички строителни дейности, изолации, боядисване, КИП, изгражда металната конструкция, тръбопроводите, изработва и част от оборудването. Работата стартира през пандемичната 2020 г. и е приключена за една година. Финалният резултат е толкова добър, че италианците се шегуват: „Направихме едно ферари“, спомня си Мариян Гергов.
Всъщност ковид кризата се оказва силен период за бургаската фирма. Цехът е залят от поръчки, тъй като тя е сред малкото в бранша, които продължават да работят по време на локдауните. Не преживява и кошмара на много бизнеси със закъснели доставки на суровини – транспортът на метали пътува със специални пропуски, а и материалът не пристига от Китай.
Но отрицателните ефекти на войната в Украйна не подминават „Козлодуй“ – високите цени на газа и металите. За късмет, компанията е заредила складовете със суровини малко преди избухването ѝ, а пък енергийната криза я стимулира да вкара в действие фотоволтаичната система, с която разходите ѝ за ток рязко спадат.
Световната вълна за зелена енергетика засега не влияе негативно на бизнеса, защото „зелените технологии също се нуждаят от котли“, казва Мариян Гергов. А това е ниша, в която „Козлодуй“ е натрупал стабилен бекграунд. Друг „зелен проект“ е изграждането на мокър електрофилтър (WESP) в Испания и Мариян Гергов е впечатлен от технологията.
За него бъдещето на компанията е в производството на подобни високотехнологични решения и в изделията под налягане, „защото те са с висока добавена стойност, не могат да се правят от всеки и конкуренцията в глобален мащаб е далеч“. Уверен е, че „Козлодуй“ ще продължи да расте на международния пазар, а формулата е изпитана: „Работа има достатъчно. Ако я вършиш качествено, добре и навреме, тя ще дойде сама“.