Светът на огледалния контейнер
Българската компания IPS е напът да стане един от световните играчи в зеления преход с нова технология, нови инвеститори и партньорства със Saudi Aramco, Baker Hughes и Нийл Буш. Съоснователят на компанията Александър Рангелов гледа уверено в бъдещето
Заради един български предприемач и разработената от неговата компания революционна технология световният гигант за добив на нефт и природен газ Saudi Aramco организира през май в Рияд специално събитие. На него са поканени всички нефто- и газодобивни компании в Близкия изток, както и големи световни играчи. Saudi Aramco е втората по приходи компания в света през 2022 г. и има оборот от 113 млрд. долара през третото тримесечие на 2023 г. Българинът е Александър Рангелов, компанията – IPS, на която е съосновател и изпълнителен директор. А технологията, която ще бъде представена на конференцията в Рияд, осигурява денонощно електричество за съоръженията за добив на нефт и газ, които са на труднодостъпни места в екстремни условия.
Температурите там достигат 60 градуса на слънце, а пясъкът унищожава почти всякаква електроника. Но не и технологията, която използва възобновяема енергия и е изцяло българска. Тя спестява и хиляди тонове въглеродни емисии годишно. Събитието в Рияд е посветено не само на партньорството между Saudi Aramco и IPS, но и на спестените 182 хил. тона CO2.
„Да си част от развитието и прехода към по-чиста енергия на световен гигант като Saudi Aramco е голяма чест и привилегия. Но да почете усилията ти и да ги представи на най-големите в индустрията е признание, с което се гордея“, казва Александър Рангелов, видимо развълнуван. Рангелов небрежно се е облегнал на Огледалния контейнер, следващото поколение технология, разработена от компанията му. Той е около два метра висок и дълъг около четири и прекрасно се вписва в цялостната обстановка, приличащ на хале за космически совалки. Не, ние не сме в кораб за далечни полети, а в офиса на една от производствените бази на компанията, близо до Летище София. Въпреки че в момента не летим към звездите, Александър Рангелов, като истински откривател на нови светове, разказва пред Forbes, че бъдещето на компанията му е светло, а мечтите – огромни. „С това ще ги постигнем – казва той, посочвайки Огледалния контейнер. – Това е технологията, която ще промени играта за IPS в близко бъдеще.“
Като казва „играта“, става дума за размаха и големината на бизнеса на IPS, който в момента има инсталации в над 50 държави на седем континента. При последното увеличение на капитала през 2021 г. оценката е била 120 млн. долара, като целта е през 2025 г. да е минимум двойно по-висока. Облечен спортно, с модна прическа, Рангелов говори за бъдещето с такъв плам, че и най-големият скептик би се замислил върху плановете му. Случвало му се е често да обръща очакванията.
„Миналата година беше крайъгълен камък за IPS. Много хубави неща се случиха и сега е време да започнем да събираме семената на успеха“, казва 39-годишният предприемач.
През 2023 г. към компанията се присъединяват нови инвеститори – Спас Шопов и Иво Евгениев, които чрез „Сил Енерджи“, специално създадената компания за сделката, изкупуват дяловете на предишните инвеститори – PostScriptum Ventures, Black Peak Capital и гръцката Metka. Към момента дяловете на „Сил Енерджи“ в IPS са 31.5%, Фондът за капиталови инвестиции притежава 3%.
Чрез Forbes благодари на PostScriptum Ventures, Black Peak Capital и Metka. „С тяхна помощ успяхме да разширим бизнеса на различни места по света. Да развием новата технология. Оттук насетне с новите акционери искаме да материализираме успехите, които постигнахме извън България, и да развием стратегически партньорства.“
Плановете са глобални, най-недостъпните места на планетата са прекрасно поле за изява на бизнеса на IPS. Съвсем не така изглеждат нещата преди 14 години, когато Александър Рангелов започва работа в семейната фирма. Той е от София, завършил е професионалната гимназия по електроника, след което заминава за Хановер, Германия, където учи още една година, за да му бъде призната българската диплома за средно образование. След това завършва електроинженерство в Техническия университет в Мюнхен. Има и курс по бизнес администрация в „Харвард“.
В Германия не една и две големи компании го канят да започне работа при тях. Но той избира да се върне в България и да се включи в семейната компания 2C – Trifonof & Co. Основана е от баща му, проф. Стоил Трифонов, веднага след промените – през есента на 1989 г. Произвежда юпиеси, а първите ѝ клиенти са банките, които искат да си гарантират захранването на сървърите, системите и компютрите.
И така стигаме до 2010 г., когато компанията е на ръба на фалита, а младият Александър Рангелов се намесва в бизнеса. Новият изпълнителен директор е научил много от немската школа – дисциплина, борбеност, делови стил. Ребрандира компанията, новото име IPS е по-привлекателно за чуждите партньори.
В началото бизнесът се развива по-бавно, отколкото Александър Рангелов очаква. Но той е убеден, че ще успее, тъй като компанията има уникални технологии. Има и Exeron – най-иновативният продукт на IPS. Това е генератор на ток, използващ слънчева и вятърна енергия, които захранват акумулаторни батерии. Exeron е уникален с това, че може да осигурява постоянно захранване според нуждите на клиента, независимо дали има слънце или вятър. При правилен дизайн и конфигурация системата Exeron може да издържи без слънце пет дни.
Именно с тази технология печели доверието на Saudi Aramco, които преди пет години му поверяват няколко сложни проекта. Днес IPS и Александър Рангелов са сред доверените компании на гиганта и вече захранват 186 обекта. Бизнесът в Близкия изток и Саудитска Арабия се развива повече от добре, но предприемачът вижда голямата картина – да се наложи на световната сцена като пионер в зеления преход.
За постигането ѝ се нуждае от иновативна технология и сериозна подкрепа. За новата технология – Огледалния контейнер, вече стана дума. А подкрепата идва през миналата година от Baker Hughes, една от най-големите компании за обслужване на петролни полета в света. Тя оперира в 120 държави, има 23 млрд. долара приходи за 2023 г. и 60 хил. служители. Мажоритарен собственик на американската компания до 2020 г. е General Electric. Така от началото на 2024 г. продуктите на компанията на Рангелов вече са част от портфолиото, което предлага Baker Hughes. „Това е голям шанс за нас, защото не трябва да се представяме на нови пазари, използваме тяхната мрежа, техните възможности, името и имиджа им.“ Американската компания вижда в лицето на IPS възможност да развие по-агресивно бизнеса си във ВЕИ сектора със системи за предоставяне на непрекъсваема енергия чрез батерии. „Успехите ни в Близкия изток убедиха Baker Hughes, че ние сме правилният избор на партньор.“
Но да се върнем на Огледалния контейнер и революционното ноу-хау, затворено в него, и защо Александър Рангелов казва: „Новата ни технология ще е незаменима част от зеления преход“.
Ръкавицата е хвърлена, предизвикателството е прието. Преди четири години Рангелов и българският му екип осъзнават, че с масовото навлизане в Европа на възобновяема енергия, със затварянето на въглищни мощности за постигане на Зелената сделка, с нарастващия брой електромобили ще се създадат сериозни дисбаланси в електропреносната мрежа, които атомните и водните електроцентрали няма да могат да покрият.
„Технологията, която води до решаване на този сериозен проблем, са батерийните системи за съхранение на енергия в голям мащаб“, разказва Рангелов.
Инженерите на IPS успяват да създадат отново нещо уникално на пазара, което да отговори на бъдещите нужди. Стъпвайки върху над 34-годишна експертиза за отдалечено електрифициране в предизвикателни региони, създават цялостна система за съхранение на енергия, т.нар. BESS (Battery Energy Storage System) – Огледалния контейнер. Подобни системи създават и други компании, но те са много по-скъпи, защото компонентите им са изработени от различни производители, често в напълно противоположни точки по света.
Всичко в системата на IPS е създадено в България, като единственото, което се внася, са батерийните клетки. От тях компанията на Александър Рангелов създава модули. Управлението им, контейнерите и батерийният инвертор са изцяло българска разработка. „Батерийният инвертор, който зарежда и разрежда батериите, е най-иновативната част от тези контейнери“, казва гордо Александър Рангелов.
Обяснява, че най-голямото предизвикателство е как да се губи най-малко енергия точно в тези инвертори. „Когато се влагат милиони в такава система, важно е колко бързо те ще се върнат, което зависи от това възможно най-малко енергия да губиш от заряд и разряд на батерията“, обяснява Александър Рангелов. Системата на IPS има редица ключови предимства пред конкуренцията, като ефективност и термален мениджмънт, тоест нямат нужда от охлаждане и подгряване.
Огледалните повърхности предотвратяват навлизане на топлина отвън, отразяват и соларната радиация. Това подобрява ефективността на технологията. Тя е сертифицирана по военен стандарт, електрониката работи до 70 градуса без нужда от охлаждане. Въпреки това в модерния контейнер трябва да влиза въздух отвън и той трябва да се филтрира. За да няма филтри, които да се сменят, IPS са създали циклонна филтрираща система на принципа на центробежните сили. Чрез големи стъклени епруветки въздухът се завихря, праховите частици отиват извън контейнера, а в средата минава чистият въздух, който се използва за охлаждане. Технологията издържа и на студ до минус 40 градуса.
Но най-голямата иновация е в модулната архитектура, която е на принципа на лего. Рангелов взема отвертка и за по-малко от минута изважда една от десетките кутии с модули в контейнера. „При други подобни системи инверторът ти идва като един контейнер или шкаф, едно цяло нещо. Когато има дефект, отказва цялата система и губиш пари. Докато при нас дефектира едно малко модулче, другите работят, поемат неговото натоварване и се подменят много лесно. Това означава по-голяма сигурност за инвеститорите.“
ВИЗИОНЕР НА ЗЕЛЕНИЯ ПРЕХОД: Александър Рангелов и неговата IPS работят в тясно сътрудничество с японски учени върху създаването на нов тип батерия на база на нова химия, основно от ванадий – следващата стъпка след лития. В момента има подобни батерии, но те са течни електролити. Идеята е новата батерия да е солид стейт – напреднала форма на батерии, която използва твърди електролити вместо течни, гелови или полимерни материали. „С японците сме на етап реална клетка, която постига фантастични резултати. Има много пъти по-дълъг живот от литиевите батерии, които са в момента. Не са запалими, по-евтини са и най-важното е, че са 100% рециклируеми.“
Лего модулната система на IPS е получила патент в САЩ. „Имиджът и тежестта на патента са много по-големи там. Прави се проучване на целия пазар дали има нещо подобно и няма да стигнеш до регистрация, ако не се отличаваш с някаква иновация. Изискванията са много строги, доказахме, че каквото и да се случи, нашата система няма да спре да работи.“
Следващата стъпка е да се наложи новата технология, а погледът на Рангелов е насочен към България. Всички големи централи в близко бъдеще ще се нуждаят от батерийни системи. „Скоро страната ще се нуждае от 3 хил. мегаватчаса батерии, или проекти на стойност 1.3 млрд. лв. Отделно за компенсация на декарбонизацията са предвидени 1.5 млрд. лв. Ние искаме и можем да адресираме тези нужди. Следващият голям фокус са Европа и САЩ.“
Новата за местния пазар технология е привлякла интерес само в България за 600 мегаватчаса. За да успее бързо да отговори на нуждите, Рангелов заедно с новите инвеститори в IPS започват да изграждат фабрика за 24 млн. лв. в Пловдив. Тя трябва да е готова до края на годината и в нея ще се произвеждат модули за 1.5 гигаватчаса годишно. Ще бъде почти изцяло автоматизирана. Паралелно ще бъдат създадени подобни производствени линии в различни места по света, които ще поемат повече поръчки.
След Saudi Aramco и Baker Hughes и консултантската компания на Нийл Буш Neil Bush Global Advisers също партнира на IPS – помага ѝ да навлезе на американския пазар.
„Плановете ни са за мащабна експанзия на бизнеса. И с правилните хора и компании зад нас тя ще се случи“, казва Александър Рангелов. И случайно, или не, поглежда през прозореца към Черни връх.