AI крие рискове за финансовите системи, предупреждава ЕЦБ
Използването на изкуствения интелект (AI) във финансите все още е в начален стадий и трябва да бъде обект на мониторинг и евентуални регулации, за да се предотвратят евентуалните вреди за потребителите и да се гарантира правилното функциониране на пазарите, заяви Европейската централна банка (ЕЦБ).
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- ЕЦБ вижда редица възможности от използването на генеративен изкуствен интелект от банките и други финансови институции – по-добра обработка на информация, по-ефективно обслужване на клиенти и дори способност за откриване на киберзаплахи.
- Въпреки ползите от интегрирането на AI във финансовите институции, ЕЦБ вижда и рискове, включително стадно поведение, прекомерна зависимост от ограничен брой доставчици, по-усъвършенствани кибератаки.
- Институцията призова за регулаторни инициативи, които засега обаче са “в начален стадий”.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Ето защо внедряването на изкуствен интелект във финансовата система трябва да се следи отблизо с развитието на технологията. Може да се наложи предприемането на регулаторни инициативи, ако станат очевидни недостатъците на настоящата рамка”, заяви ЕЦБ в статия, публикувана като част от редовния преглед на финансовата стабилност.
АКЦЕНТ
64% от фирмите вярват, че изкуственият интелект ще увеличи производителността им, докато 40% от собствениците на фирми са загрижени за зависимостта от технологиите. Други оценки показват, че сред индустриите в световен мащаб генеративният AI може да добави еквивалента на между 2,6 и 4,4 трилиона щатски долара икономическа стойност годишно. Очаква се банковият сектор да бъде голям бенефициент.
Съществува широк консенсус, че използването на изкуствен интелект е свързано с възможни ползи за множество сектори, включително финансовия. Все повече банки в еврозоната проучват и използват иновативни технологии като изкуствен интелект, за да подпомогнат своята цифрова трансформация
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В средата на март Европейският парламент прие първия закон за изкуствен интелект в света – ход, последвал множество призиви за отговорно отношение към развитието на новата технология и рисковете, които тя крие. Основната му цел е да защитава основните права, демокрацията и принципите на правовата държава, но същевременно да насърчава иновациите.