Какво ще стане с глобалното търсене на петрол? Пропастта между МАЕ и ОПЕК расте
Продължава да се увеличава пропастта между Международната агенция по енергетиката (МАЕ) и Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК). Причината – разминаванията в прогнозите за глобалното търсене на петрол, които ту подхранват надеждите за перспективите на глобалния пазар, ту вкарват известна доза песимизъм.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Глобалното търсене на петрол през тази година ще нарасне с 1,1 млн. барела на ден, прогнозира МАЕ в месечен доклад, което е със 140 000 барела на дневно по-малко от предишната прогноза. Причината за тези числа е слабото търсене на развитите страни от ОИСР.
- По-лошата прогноза за 2024 г. е свързана и със слабата промишлена активност и меката зима, които са намалили потреблението на газ, особено в Европа, където намаляващият дял на дизеловите автомобили вече е довел и до по-ниско потребление.
- От своя страна ОПЕК се придържа към прогнозата си за ръст в глобално търсене на петрол до 2,25 млн. барела дневно през 2024 г. Разликата от 1,15 млн. барела дневно е около 1 % от световното търсене.
- Въпреки че икономическите перспективи пред търсенето в световен мащаб се подобриха от края на миналата година, данните за инфлация в големите западни икономики накараха инвеститорите да променят очакванията си за намаляване на лихвените проценти на централните банки. Високите разходи по заемите, които от месеци са в сила в САЩ и Европа, намаляват икономическия растеж и търсенето на петрол.
- МАЕ и ОПЕК се разминават и по отношение на прогнозите за търсенето в средносрочен и дългосрочен план. МАЕ очаква търсенето на петрол да достигне своя връх до 2030 г. ОПЕК смята, че потреблението на петрол ще продължи да се увеличава през следващите две десетилетия и не прогнозира пик.
АКЦЕНТ
Разликата между МАЕ и ОПЕК сега е дори по-голяма, отколкото в началото на тази година. Разделението между МАЕ, която представлява индустриализираните държави, и ОПЕК изпраща различни сигнали за силата на петролния пазар през 2024 г., а в по-дългосрочен план – за скоростта на прехода на света към по-чисти горива.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Състоянието на световното търсене на петрол ще бъде от значение за решението на ОПЕК+, в която членуват ОПЕК и съюзници начело с Русия, дали да се удължи доброволното съкращаване на добива на петрол през втората половина на годината. Очаква се тази среща да се проведе през юни.